...eihän sisällissodastakaan nimittäin ole kulunut kuin vasta 101 vuotta.
Avatkaa lisää punikit-lahtarit -vänkäämisketjuja...
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Punikit ampuivat sukulaiseni aivan kapinan alussa. Syy ei koskaan selvinnyt. Ei ollut edes rikas, maanomistaja tms. Saattoi olla käsky, että paikkakunnalta pitää pelotukseksi ampua 2. Ja niin tekivätkin.
Täydennän vielä, että tämä tapahtui kun punikkijoukko tuli muualta, eikä kyseessä ollut siis mikään paikkakuntalaisten vanhoihin kaunoihin perustuva kosto.
Suojeluskuntalaiset katsoivat parhaaksi ampua isosetäni syystå jota ei kellekään kerrottu eikä asiakirjoja tuomion syistä laadittu, ja hautasivat ruumiin paikkkaan, jota ei edes seurakuntaan ilmoitettu.
Tekijät olivat paikallisia.
101 vuotta on kulunut , mutta muistot suvussa elävät yhä ja siitä olen kiitollinen että nykyään niitä saa myös muistella , ei tarvitse enää vaieta . Valkoiset tekivät hirmutekoja , tappoivat antautuneita sotavankeja , lapsia, raiskasivat naisia , tappoivat myös sukulaisia ja aatteen rehellisiä kannattajia . Rikollisia kyllä pitää rankaista , mutta vain punaisia rankaistiin ja suurin osa syyttömiä siviilejä . Valkoinen puoli voitettuaan sodan teki eduskunnassa lain jolla murhamiehet armahdettiin teoistaan ja vain punaisia rankaistiin joko teloittamalla tai elinkautisella . Tähän kaikkeen historiaan voi tutustua netissä klikkaamalla Googlesta sotasurmat 1914-1920 sieltä löytyy nimet , millä puolella on ollut ja miten , missä kuollut . Karmeaa luettavaa .
Totuuksiakin välillä:
Punikit aloittivazt murhat ja ryöstöt jo marraskuussa 1917 tappaen 34 viatonta ihmit suurlakkoviikon aikana.
Tappaminen jatkui koko sodan ajan yli 20 ihmisen päivävauhti myös joukkomurhin. Päälle ryöstöt ja laittomat vangitsemiset.
Punikkien suuri enemmistö eli noin 50 000 armahdettiin jo 1918 ja loput pääasiassa 1919.
Venäjälle paenneet punikit jatkoivat vallankumouksen valmistelua,kunnes Stalin teloitutti 11 000.
Niin menivät vähiin, ettei edes Kuusisen hallitukseen löytynyt riittävästi entisiä punikkeja, vaan piti ottaa itä-karjalaisia ja venäläisä avuksi.
Jälkiviisastesteluusi vain tämä kommentti: laske sotasurmatilastosta, kummalla puolella kuolonuhreja tuli enemmän. Oma surullisin lukunsa ne, jotka eivät kumpaankaan osapuoleen lukeutuneet.
En aloita...…..
Stali-nisti
Edes 101 vuotta ei ole riittänyt metsähautoihin dumpattujen siirtämiseksi hautausmaihin.
Edes 101 vuotta ei riittänyt sisällissodan tarkan uhrimäärän selvittämiseen. Sotasurmat-projektin täydentämiseen ja korjaamiseen lupailtu pieni määräraha peruutettiin - tänä vuonna.
Tutkijoilla on pöytälaatikoissa paljon 1918 tapahtumia ja kadonneita henkilöitä selvittäviä tietoja, mutta niitä ei saatu vielä kootuksi. Ehkä 100 vuoden päästä?