Mitä ajattelette tästä?

"50 vuotta sitten ihminen seisoi ensi kertaa Kuun pinnalla. Muistan tapahtuman siten, kuin kansakoulussa juuri lukemaan oppinut sen koki.

Kehitysoptimismi kylmän sodan keskellä oli suurta.

Ensimmäisinä ihmisinä Kuun pinnalla seisoivat länsimaiset protestantit. Ikään kuin ahkeruus, itsekuri, demokratia, synnintunto ja pelastus yksin uskosta Kristuksen tähden olisivat johtaneet heidät kohti tähtiä. Ja niin johtivatkin.

***

50 vuotta takana, ja tämän hetken maailma on erittäin rajussa mullistuksessa. Tekniikka ei pelastanut. Länsimainen protestanttinen ihminen on huolissaan. Hänen sivilisaationsa on samanaikaisesti muiden ihailema ja inhoama.

Identiteettinsä hukannut protestanttinen kristinusko käy läpi metamorfoosia, jonka lopputuloksia voivat olla katoaminen, muuksi muuttuminen, sulautuminen johonkin itsevarmempaan – tai uusi vahva alku.

2000-luvulla on oltu huolissaan myös demokratian tilanteesta maailmassa ja myös siellä, missä se on keksittykin: lännessä.

Jotakin on särkynyt. Uudenlaiset poliittiset liikkeet syntyvät ja vanhat kuihtuvat. Maailman voimasuhteet muuttuvat. Tämä pelottaa monia länsimaisia ihmisiä.

Ihmetyttää, että suuri osa muuta maailmaa ei näytä demokratialla päätään vaivaavan. Seuraavaksi Kuun pinnalla seisovat ehkä kiinalaiset. He voivat olla ateisteja, buddhalaisia, taolaisia tai kristittyjä, oikeastaan mitä vain. Mutta he edustavat diktatuuria.

Venäjä on lumedemokratia, samoin useimmat muslimimaat. Intia saattaa valita tulevaisuudessa totalitaarisuuteen vivahtavan hindunationalismin.

***

Länsimainen ihminen on epävarma: jos demokratia ei olekaan lääke koko maailmalle, onko se sitä meillekään? Voiko demokratia lännessäkin kuolla? Olemmeko malli kenellekään?

Kysymys on vahvasti teologinen.

Implisiittisesti ajatus ihmisten tasa-arvosta ja vapaudesta on kirjoitettuna Raamatussa. Ilman tuota juutalais-kristillistä kirjaa länsimaita ei olisi syntynyt. Eikä demokratiaa. Eikä ihminen olisi vapaa palvelemaan toisia Jumalan vapauttamana.

Tässä kaikessa tarvittiin myös reformaation apua. Wittenbergin teesit olivat yksi vaihe ihmisen matkassa kohti taivasta: armo, sielun pelastus, ajatuksen vapaus, demokratia, tiede – jopa kuulennot.

Jos pelastettu ja vapaa syntinen hylkää Jumalan, hän avaa myös portit vapauden ja demokratian katoamiselle. Tie orjuuteen on katettu epäjumalilla."

Miten nämä näkemykset sopivat yhteen esim. Venäjää ihailevien konservatiivien juttujen kanssa?

Lähde seuraavassa.

15

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • InhottavaRealisti
    • Yksi ajatus.

      Raamattu ei ole kirja demokratiasta.

      • Minä taas peilaan tätä juttua siihen, mitä jotkut "Oikein Uskovat" täälläkin väittävät. Uskonnon asiat saa selvästi väännettyä aivan mihin suuntaan tahansa...


      • InhottavaRealisti kirjoitti:

        Minä taas peilaan tätä juttua siihen, mitä jotkut "Oikein Uskovat" täälläkin väittävät. Uskonnon asiat saa selvästi väännettyä aivan mihin suuntaan tahansa...

        Niinkin on. Kun uskonto värittää kaikkea puhetta enemmän tai vähemmän.


      • torre12 kirjoitti:

        Niinkin on. Kun uskonto värittää kaikkea puhetta enemmän tai vähemmän.

        He kun toitottavat, että Raamattu on totta ja Jeesus on totuus.


    • Raamattu ei kyllä kerro demokratiasta . Ainoastaan Jeesuksen opetukset voidaan nähdä ikäänkuin demokratian askeleina. Hän esimerkillään ehkä pyrki näyttämään kuinka jokaisella on edes jonkinlainen ihmisarvo.

      Nykyinen konservatiivi kristillisyys, esimerkiksi suomessa ei edusta sitä mitä se aikoinaan oli. Otetaan helppo esimerkki helluntailaiset, eihän nillä oikeasti ole edes sellaisia uskonnollisia juuria, että voisivat nimittään itseään konservatiiveiksi.

      Muistaakseni muuten Neil Armstrong ei missään vaiheessa "suitsuttanut" uskontoa ja eli hyvin, melkeinpä erakkomaisen elämän tuon jälkeen. Toimien kyllä opettajana mutta ei erityisesti halunnut antaa haastatteluja.

      Kuka sinne sitten uudelleen menee/ tai ylipäätänsä menee (tuostakin on epäilyjä) ei kyse olekkaan uskonnosta vaan siinä vaiheessa voimme varmaan kaikki seurata livelähetystä netistä ja mahtavaahan tuo olisi katsella.

      Meillä ihmisillä jotka olemme kyllin älykkäitä ryhmäytymään se toisaalta erottaa meitä mutta ulottueessaan kyllin laajalle ryhmäydemme uudelleen. Tuossa tapauksessa lajiimme "me ihmiset"

      • Edwin Aldrin taas muistaakseni alkoholisoitui, kunnes lopulta pani korkin kiinni. Olisiko ollut mielenterveysongelmiakin.


      • Anonyymi

        Neil, Buzz ja Collins pettyivät suunnattomasti, kun eivät oikeasti koskaan päässeetkään ensimmäisinä ihmisinä kuun kamaralle vaan kävivät vaan lyhyellä reissulla kuvaamassa matalalla kiertoradalla kuureissuvideonsa, jonka poisleikatut osat vuosivat julkisuuteen, missä näytetään, että he ovat hyvin matalalla vaikka piti olla jo kuun vieressä.
        Tästä pettyneenä he "maahan palattuaan" osoittivat mieltään lehdistötilaisuudessa. Sekin on kaikkien nähtävillä.
        Neil vetäytyi julkisuudesta ( miettikää, jos hän oikeasti olisi käynyt kuussa), Buzz hukutti pettymystään ankarasti vuosikymmeniä pulloon ellei vieläkin ja Collinskin on aika kategorisesti piilotettu. Näiden realitynäyttelijöiden suun pitää kiinni vapaamuurarin vala.
        Ja kyllä. Kuukävelyt kuvattiin hollywoodin kellarissa. Jokaikinen 69-72 oliko kuusi "lentoa".
        Voin jo ennakkoon kertoa, että ei sinne mene jatkossakaan kukaan niin pitkään, kunnes cgi kehittyy niin aukottoman hyväksi, että kuukäynti voidaan lavastaa.
        Todennäköisesti näemme vielä muutamia "epäonnistumisia" ja niin edelleen ja kun huijaus on visuaalisesti ihmissilmälle virheetön, käväistään samantien kuussa sekä marsissa. Science fiction rules.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Neil, Buzz ja Collins pettyivät suunnattomasti, kun eivät oikeasti koskaan päässeetkään ensimmäisinä ihmisinä kuun kamaralle vaan kävivät vaan lyhyellä reissulla kuvaamassa matalalla kiertoradalla kuureissuvideonsa, jonka poisleikatut osat vuosivat julkisuuteen, missä näytetään, että he ovat hyvin matalalla vaikka piti olla jo kuun vieressä.
        Tästä pettyneenä he "maahan palattuaan" osoittivat mieltään lehdistötilaisuudessa. Sekin on kaikkien nähtävillä.
        Neil vetäytyi julkisuudesta ( miettikää, jos hän oikeasti olisi käynyt kuussa), Buzz hukutti pettymystään ankarasti vuosikymmeniä pulloon ellei vieläkin ja Collinskin on aika kategorisesti piilotettu. Näiden realitynäyttelijöiden suun pitää kiinni vapaamuurarin vala.
        Ja kyllä. Kuukävelyt kuvattiin hollywoodin kellarissa. Jokaikinen 69-72 oliko kuusi "lentoa".
        Voin jo ennakkoon kertoa, että ei sinne mene jatkossakaan kukaan niin pitkään, kunnes cgi kehittyy niin aukottoman hyväksi, että kuukäynti voidaan lavastaa.
        Todennäköisesti näemme vielä muutamia "epäonnistumisia" ja niin edelleen ja kun huijaus on visuaalisesti ihmissilmälle virheetön, käväistään samantien kuussa sekä marsissa. Science fiction rules.

        Ja Maa on litteä?


    • "Venäjä on lumedemokratia"

      Tässä aloittajan oikeaan osunut laukaus.

      Yleisradion ohjelma "Venäjän trollitehtaassa" tiivistää kaiken:
      "https://areena.yle.fi/1-4507354#autoplay=true"

      Ja paljastaa miten meidänkin kotoiset laitalahkolaiset ovat alistuneet kuin pässit naurussa!

    • Anonyymi

      Luin tekstin törkeästi väärin. "...ihmisellä seisoi ensi kertaa Kuun pinnalla."

      • Anonyymi

        Eikä ehkä ekaa kertaa mut varmaan komeemmin kun ei samaa vetovoimaa .


    • >> Mitä ajattelette tästä? <<

      Tuossa otettiin protestanttisuudelle kaikki kunnia kaikesta positiivisesta. Sitä en allekirjoittaisi.

      "Jos pelastettu ja vapaa syntinen hylkää Jumalan, hän avaa myös portit vapauden ja demokratian katoamiselle. Tie orjuuteen on katettu epäjumalilla."

      Mielestäni mieluumminkin päinvastoin.

      Mutta luin pari muutakin saman kirjoittajan kolumnia ja niissä oli paljon fiksulta tuntuvia ajatuksia.

      https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/kolumni-vahemmiston-kirkko-on-pian-totta-suomessa-onko-kirkolla-taloudellista-suunnitelma-bta/

      https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/kolumni-kirkolla-lienee-helpompaa-yksien-puolueiden-kanssa-kuin-toisten/

    • Anonyymi

      Ateistit ne rakastaa kirkkoa❤❤❤
      Pus pus.. alkaako ihan uskovaisiksi😘

      • Niin. Voihan sitä noinkin tulkita... Jotkut taas tulkitsevat Raamattua miten haluavat..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1208
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      118
      1047
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      930
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      792
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      295
      746
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      666
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe