Alankomaissa burkakielto astui voimaan

Alankomaissa niin kutsuttu burkakielto on astunut voimaan, kertoo DW. Laki kieltää kasvot peittävän vaatetuksen julkisilla paikoilla, muun muassa kouluissa, sairaaloissa, julkisissa tiloissa ja liikenteessä.
4<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kerrankin positiivista edistystä.

Äänestä

Ei saa käyttää moottoripyöräkypärää eikä pellenaamiota. Miten käy joulupukin?

Äänestä

Milloinkahan Suomessa naisten oikeudet nousee tuolle tasolle?

Äänestä
  • Feministithän juuri kannattavat tuota. Siinä sinulle naisten logiikkaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Alankomaissa niin kutsuttu burkakielto on astunut voimaan, kertoo DW. Laki kieltää kasvot peittävän vaatetuksen julkisilla paikoilla, muun muassa kouluissa, sairaaloissa, julkisissa tiloissa ja liikenteessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu