Erikoinen rötös Salossa: Mieskolmikko harhautti pulloautomaattia ja onnistui saamaan rahaa pantittomista tölkeistä
Yksi kiinniotetuista on alle 18-vuotias, ja hänet poliisi luovutti sosiaaliviranomaisten huostaan.
https://yle.fi/uutiset/3-10906890
"kauppaan oli palautettu huomattava määrä pantittomia tölkkejä, joihin oli liimattu pantillisen tuotteen viivakoodi"
Eipä ole tuommoista ennen keksitty
Mieskolmikko sai rahaa pantittomista tölkeistä
8
54
Vastaukset 8
- Anonyymi
Onpas kekseliäitä ulkomaalaistaustaisia nuoria! Mutta mistä ihmeestä löytää niin paljon niitä pantittomia tölkkejä ja pulloja, että kannattaa liimailla palautuskoodimerkkejä niihin?
- Anonyymi
Kadut ja puistot ovat täynnä laivoilta ja Baltiasta ostettuja tölkkejä ja ulkomaalaiset romanit ovat tuota liimaamista tehneet vuosia. Se oli uutta toimittajalle.
- Anonyymi
Ei ole mitään suomalaisten kehittämää järjestelmää mitä nämä tällaiset "ulkomaan rekisterissä olevalla autolla liikkeellä olevat" koijarit eivät käyttäisi rosvoiluunsa.
Kuten koko EUn vapaa liikkuvuus joka oli tarkoitettu työvoiman vapaata liikumista varten, nyt se palvelee rosvolaumoja.
Ja mikä ihmeellisintä, jotkut kotimaan idiootit puolustavat sen säilyttämistä sellaisena henkeen ja vereen. - Anonyymi
Kyllä siinä saa odottaa vuoroaan jos tuollaiset tölkinpalauttaja veijarit sattuvat olemaan palauttamassa tölkejeen ennen sinua.
- Anonyymi
Tilanne pahenee kun saadaan se tunneli Tallinnaan.
- Anonyymi
Kyllähän se on ekologisesti ihan hyvä ja oikea teko, että kaikki mahdolliset alumiinitölkit saadaan takaisin kiertoon, oli niissä panttiviivakoodi tai ei.
Sikäli voisi antaa romanikerjäläisille ja pakolaisille semnmoisen erillisoikeus taikka laki, että ne saa vapaasti palauttaa myös pantittomia tölkkkejä, jos tehtailevat niihin tuon vaaditun viivakooditarran. - Anonyymi
Talousrikollisuus on valtavan paljon hyödyllisempää toimintaa.
Säälittää vaan reppanat, jotka saavat palstatilaa tiedotusvälineissä ja valkokaulusrikolliset senkuin porskuttaa. S-marketissa oli remontti. Pullonpautukseen ei ollut näköyhteyttä.
Pojat sitoivat pulloon narun ja vetivät pullon takaisin kun oli merkattu palautetuksi.
En usko että tämä pystyi jatkumaan kovin kauan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 52403
- 42400