Liityin juuri kuukausilahjoittajaksi yhteen tunnettuun maailmanlaajuiseen apuorganisaatioon. Haastan kaikki ateistit mukaan rahankeruuseen hätää näkevien tueksi. Käyttäkäämme kirkkoverosta säästämämme rahat hyvään tarkoitukseen!
Kaikilla ei ole asiat niin hyvin kuin useimmilla meillä Suomessa.
Kaikilla ei ole asiat niin hyvin kuin useimmilla meillä Suomessa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kärrään säännöllisesti UFF:ille vanhat vaatteet, suosittelen sitä muillekin.
Myyvät kirpputoreilla paremmat kärräykset ja laittavat loput kaatopaikalle.
Onko sinulla minkään valtakunnan todisteita väitteesi tueksi vai onko sinulle uskonasia?
Nykyiset lahjoitukset menee lähes kokonaan toiminnan kuluihin, ei paljon kannata!
Puhut nyt kirkollisverosta.
Useat avustusjärjestöt julkaisevat verkossa heidän kulurakenteensa ja avustuksiin menevän osuuden.
Menevät vaan joillekin diktaattoreille jotka ostaa limusiineja ja tankkeja.
Synnyttävät lisää ongelmia lahjoitusvaroilla, ei kannettu vesi kaivossa pysy.
Kirkolta varallisuus hupenee hurjaa vauhtia, kun väki vähenee hurjaa vauhtia.
Veikkaan, että kirkkotoiminta loppuu kokonaan seuraavan 50 v. aikana.
Kirkoista tehdään pizzerioita, ym.
Näin on tapahtunut esim. Canadassa, että kirkoista on tehty pizzerioita, se alkoi jo 90- luvulla.
Kirkosta on piakkoin eronnut lähes miljoona suomalaista......näin käy kun homot ja lesbot ovat päässeet saarnastuoliin???????
Niinkö Kanadassa kävi, että hyväksyivät sukupuolivähemmistöt kirkkoihin ennen 90-lukua?
Canada hyväksyi tasa-arvoisen avioliitto lain jo noin 30 v. sitten
Meille se tuli 30 v. myöhemmin.
Onneksi tuli, ei ole meiltä mitenkään pois toisten onni. Vaikka te lahkouskovat ette halua että vääränlaiset ihmiset olisivat onnellisia, älä luule että muut olisivat yhtä katkeria elämälle kuin sinä.
Usko tekee varmasti elämän tylsäksi, kun on aikaa miettiä kenen kanssa naapuri oikein elää elämäänsä.
Onni??????
Onko se onnea, tehdä valinta homouden tielle?
Se on valinta, ei synnynnäistä, se on fakta!
Ihmiset tekee valintoja elämän kokemuksien kautta läpi elämän.
Raamattu antaa vain yhden valinnan, se on sitä aitoa onnea ihmisen elämässä!
"Onko se onnea, tehdä valinta homouden tielle?
Se on valinta, ei synnynnäistä, se on fakta!"
Enhän minä ole homo, vaikka te lahkovajakit meitä ateisteja homoiksi syytättekin. Sehän on vain teidän omaa valehtelua ja sitä että ette tiedä mitään ateismista.
En tiedä miten sinä valitsit homouden aikoinasi, tai olit valitsematta. Minulla ei mitään valintaa ollut ja olen ollut vaimoni kanssa tyytyväinen vuosikymmenet! Ei ole tarvinnut etsiä mitään muuta. Jatka kuitenkin valehtelua ateismista... teet aidosti lähtemättömän vaikutuksen, pelle!
Hyvä+päätös!+Itse+jaan+kolmen+järjestön+kesken+n+1,5%+kuukausibudjetistani.+Se+taitaa+olla+vähän+enemmän+kuin+keskimääräinen+kirkollisvero,+mutta+onhan+asiakin+äärettömän+paljon+parempi+kuin+piispa+Teemu+Laajasalon+visa-laskujen+kustantaminen.
Kaikkien rahan kerääjien taustalla on organisaatio, joka vie suurimman osan rahoista ja pieni osa jää apurahaksi. Näitä organisaatioita pyörittävillä on isot palkat ja rahat tietysti otetaan hyväuskoisten lahjoittajien rahoista. Organisaatiossa käytetään hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta ja näissä työskentelee ihmisiä ilman palkkaa talkoilla ja organisaation toinen pää, johtajat, nostaa isoa tiliä itselleen.
Minä en anna koskaan rahaa millekään kerjäysorganisaatiolle niin kauan kuin nämä lahjoitushommat haisevat kierolle toiminnalle. Korkeintaan vanhoja vaatteita vien kierrätyspisteisiin, joita sitten lahjoitetaan eri kohteisiin.