https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/286998-perussuomalainen-ryopyttaa-pekka-haavistoa-al-hol-lausunnosta-tama-hallitukselta
Tuossa on ulkoministeri Pekka Haavistolta (vihr.) erittäin epäisänmaallinen lausunto, jota en kantasuomalaisena hyväksy missään tapauksessa.
Tuossa on ulkoministeri Pekka Haavistolta (vihr.) erittäin epäisänmaallinen lausunto, jota en kantasuomalaisena hyväksy missään tapauksessa.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Miten niin? Suomen kansalaisilla on käsittääkseni kansalaisoikeudet ja Suomen valtiolla on lain mukaan tiettyjä velvollisuuksia Suomen kansalaisia kohtaan. Äärioikeistossa tai ehkä oikeistossa on esiintynyt hämmentäviä lakien vastaisia mielipiteitä siitä että Suomen kansalaisilla ei olisikaan kansalaisoikeuksia.
Isisin riveihin Suomesta vapaaehtoisesti sotatoimiin menneet eivät ole oikeita Suomen kansalaisia ja heidän takaisin ottaminen Suomeen olisi jatkossa mahdollisesti suuri turvallisuusuhka suomalaisille, joten heitä ei pidä missään tapauksessa ottaa takaisin Suomeen..
Siten niin, kun meidän päättäjiä riivaa se jakamaton hölmöys! Kohta varmasti ilmenee, ettei niitä "Suomen kansalaisia" ollutkaan se 11 33, vaan 110 330.
Ja passit odottaa Erbilissä sekä kyyti ala-holesta bussikuljetuksina niitä hakemaan.
Sitten lentoja Suomeen ja kentällä vihreiden de gröna, vasemmistoliiton ja sosdemien järjestämä kunniavastaanotto. Siinä saattaa tulla Maamme-laulukin kuulluksi.
Villakoiran ydin on siinä, että jos naiset pääsevät Suomeen, niin Suomesta käsin tehtyjä rikoksia tuskin pystytään tutkimaan. Tekijät selviävät silloin rankaisematta, vaikka olisivat toimineet kurkunleikkaajina. Koska näin on, niin on parempi, että paikalliset viranomaiset selvittävät mitä kukin on tehnyt. Siitä ei Suomelle laskua lähetetä.
Pääsääntöisesti rikokset tuomitaan aina sen maan lakien mukaan, missä ne on tehty. Joukkomurhat ja terrorismirikokset voidaan kyllä tutkia Suomessakin, jos tekijä on täällä. Tästä on hyvänä esimerkkinä Suomessa elinkautiseen Ruandan kansanmurhasta tuomittu pastori Francois Bazaramba. Tutkinta vei useita vuosia ja aiheutti Suomen valtiolle 5 miljoonan euron laskun.
Paras on Halla-ahon kanta, että Isis-naisille Suomen ei kannata tehdä mitään.
Meneekö Suomen kansalaisuuden saaneen (tai kansallisuudeltaan suomalaisen, ulkomaille terroristi joukkoon muuttaneen) oikeudet Suomen kansan turvallisuuden edelle?
Onko terroristilla, jolla on Suomen kansalaisuus, ihmisoikeus välttää oikeusistuin siellä missä on rikokset tehnyt (ja samalla välttää rikoksesta syytteeseen joutuminen tai tuomio? kunhan vaan pääsee Suomeen?
Minkälaiset arvot ja kunnioitus Suomen oikeusvaltiota, demokraattista valtioita kohtaan on henkilöllä, joka katsoo aiheelliseksi sivuuttaa erimieltä olevat kansalaiset kutsumalla heitä tietyn laillisen puolueen jäseniksi ja kannattajiksi? Laillisesti ja demokraattisesti vaaleilla valitut tahallisesti ja tarkoituksella syrjäyttää?
Nämä samat henkilöt ovat kovasti muka arvojen ja oikeuksien kannattajia.
Haluavatko nämä poliitikot päästä paistattelemaan maailman medialööppeihin, kun väkisin hamuavat kunnon terrori-iskua? Vai, onko se mittari/tavoite, että on "kokoaan suurempi" ja oikeasti saavuttanut "monikulttuurisuuden".
Ikävä kyllä kaikki eivät ole läheskään persujen jäseniä, kannattajia, äänestäjiä, jotka tällaista maahanmuutto/takaisin paluu ainesta hyväksy!!!
Mitä kertoo, että gallupeihin jättää väh. joka neljännes jo vastaamatta?!
Älkää ihmetelkö kun luottamus Suomen ”oikeuslaitokseen”, viranomaisiin, hallitukseen rapautuu tällä menolla. Älkää ihmetelkö. Tarttisko tehdä jotain? Persuja kehiin ja äkkiä.
Isisläiset ovat kansalaisia vain taktisesti. Ehkä kansalaisuus hankittu ja pidetty aatteen levittämistä ja turvapaikkaa ajatellen. Useimmillahan se ei ole alkuperäinen eikä etninen. Mikään muu maa ei siihen sovellu yhtä hyvin kuin suvakkien Suomi.
https://www.suomenuutiset.fi/antikainen-haavisto-kayttaa-paaministerin-sijaisuutensa-junaillakseen-isis-naiset-suomeen/
Tuossa on lisää tästä asiasta.
HomoPekka ja homoPekan aatteet, miettimään sitä.
Afrikka-ministeri. Eikö ole ministerille keksitty oikeita töitä, kun pitää suu vaahdossa olla koko ajan ajamassa Afrikan asioita?
Meillä on ( homppeli) ulkomiisteri, joka hoitaa toisten maiden asioita ,ei meidän suomalaisten, tämä on sitä vihreää ajatusmaailmaa.
Kasvaa kuin kulli tehtävänsä mukaan...
Homouden kanssa hänen toimimallaan ei ole mitään tekemistä, olen täysin eri mieltä Haaviston kanssa mutta homouteen se ei liity mitenkään.
Näin on. Olen täysin eri mieltä Haaviston kanssa maahanmuutosta. Hänen seksuaalinen suuntauminen on hänen asiansa ja sillä ei ole mitään tekemistä poliittisten mielipiteiden kanssa.
Terveisin entinen hetero Vihreiden äänestäjä
Jakamaton hulluus saa vaan hullumpia piirteitä.
MISSÄ PÄÄMINISTERI RINNE TAI YLEENSÄ DEMARIT!!!!
Hiljaa ovat kuin huopatossutehtaalla!!! Täysin tietämättömien aktiivimalli kommenttien jälkeenkö annettu ohjat kokonaan vihreiden käsiin?
Vihreät häärää sen kuin ehtii. Haavisto lupailee Suomen kansan puolesta.
Johtaako vihreät Suomea vai hallitus!! Onko Suomi täysin tuuliajolla!!!
Onko Rinne terve, kykenevä hoitamaan pm:n tehtäviä?
Jos kepu nyt kokoaa viimeiset isänmaallisuuden rippeet ja lähtee ulos tuosta katastrofihallituksesta, niin Suomen kansalle avautuu vielä yksi mahdollisuus pelastaa Suomi täystuholta uusien vaalien myötä!
Uusi hallitus=ps kok kd=129 paikkaa.
Pääministeri Rinteellä on nyt vain niin kovin kiire saada rikottua Suomen luottamukselliset ja ystävällismieliset suhteet unkarilaiseen sukulaiskansaamme, että ei ehdi paneutua lillukanvarsiin.
Kohta ei enää viitsi edes Unkariin matkustaa, kun Suomen maine on pilattu heikäläisten silmissä.
Edellisen kerran Budapestin lentokentällä kassarouva väläytti aseistariisuvan hymyn, kun kuuli määränpäämme. Silloin olimme vielä hyvässä huudossa.
En ole nähnyt missään yhteydessä Kulmunilta tai Kaikkoselta minkäänlaista kannanottoa yleensä maahanmuutto-asioihin,voisivat hieman kertoilla ajatuksiaan kun puolueen johtoon pyrkivät
Juuri näin.
Ei ole kuulunut . Kurvinen ja Kärnä ovat ainoat.
Rinne jätti ikävän päätöksen Vihreille, joidenka äänestäjät tämän varmaan hyväk
syvät hurraa huudoin. Sen sijaan SDP ssä on paljon äänestäjiä jotka eivät ISIS-eukkoja Suomeen halua. Yhtä kieroa, kuin eläkeläisten 100 € huijaus. Kyllä on kylmää kyytiä SDP:llä.
Ja Haaviston onkin viisainta pysyä ulkomailla vähän aikaa.
Aina kun luulee, ettei mitään skitsompaa matu-asioisssa kyetä tekemään, tulee jotain sairasta kuten tämä. Yäk, HÄvettää olla suomalainen.
Turhaa, voi ziisus,
Näistä ongelmaeukoista ja aivopestyistä kersoista ei voi tulla kunnon kansalaisia, eivät he integroidu länsimaihin muutenkaan, saatika mentyään vapaaehtoisesti avustamaan terroristeja.
En keksi sanoja miten halveksin näitä matuja, Haavistoa & Vihreitä. Ja olen valmis marssimaan sen edestä, etteivät Vihreät saa idioottimaisia, maanpetturiaikeitaan toteutettua.
Persujen kannatus nousee ja toivottavasti hallitus kaatuu!
Turhaa öyhötystä.
Ei näitä olla ottamassa takaisin eikä he pääse ainakaan ennen kuin he ovat kärsineet saamansa tuomion paikalliselta tuomioistuimelta. Eli eivät palaa koskaan.
Lapset, jotka ovat Suomen kansalaisia ovat eri asia. Monet maat Australiaa myöten ovat ottaneet oman maansa lapsikansalaiset turvaan.
Terroristit kuuluu jenkki vankileirille, Kuuban kuuman auringon alle!
Juuri näin.
Monet maat ovat ottaneet...vain orpolapsia.
Haaviston kommentti isisläisten Suomen kansalaisten ottamisesta takaisin (ja väliaikaisten passien lupailu sitä varten) on paljon katastrofaalisempi lupaus, kuin pelkästään Al- Holin leirin isis-vaimoja ja lapsija koskeva.
USAn joukoilla on ainakin 2000 isis-taistelijaa vankittuna, jotka ovat eurooppalaisia.
Trumppi on uhannut heidät päästää vapaaksi, jollei EU saa mitään ratkaisua aikaan. Kuinka paljon on Suomen kansalaista/kansalaisuuden saanutta/naimisissa suomalaisen kanssa isis-taistelijaa, jotka voi nyt mennä "lähinpään konsulaattiin "Suomen kansalaisena" ja saada Haaviston väliaikaisen passin tulla Suomeen? Tai minne tahansa EUalueelle.
niin kuvissa näytetään oikeasti lapsia, mutta tulijat saattavat taas olla iältään mitä vaan 0 ja 30 väliltä.
tottakai kuvissa näytetään lapsia sehan on valhemedian tyyli manipuloida tyhmiä ihmisiä. kyllä sieltä vielä tulee laivalastillinen pitkäpartaisia alle 17v ukkeleita.
Isiskummituksien suomeen tuominen on rikos suomalaisia kohtaan.Jos isiskummitus syyllistyy täällä suomessa vakavaan rikokseen, niin silloin vastuun tulee kantamaan ministerit Haavosto ja Ohisalo.Todennäköisesti silloin ei enään ammuta pelkästään ministeriden kuvia, vaan kohteet tulevat realisointumaan.
Ellette äänestä persuja, älkää sitten valittako kun kaikki ei mene tulevaisuudessa kuin stromsöössä.
https://www.youtube.com/watch?v=xbW-EGc7P9s
Suomella ei ole mitänään vastuuta antaa heidän palata. Homo-Pekka yrittää vaan olla muodikas ja matkia esim. Britanniaa, jolla taas on moraalinen vastuu koska olivat mukana Syyrian sodassa. Suomella ei ole mitään etua tai velvollisuutta palauttaa heitä. Nää aivopestyt Suvakki lampaat vaan haluaa matkia maailman trendejä.
Pahimmat terroristit löytyvät tästä porukasta.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d0b9c19f-8f95-4b9e-8114-b42d84ae20e4
Ei sinulla ole mitään oikeutta hyväksyä tai olla hyväksymättä asioita.
Ei sellainen ole sinun asiasi.
Suomen hallitus ja eduskunta päättävät asioista.
Hallituksen tehtävänä on toimeenpanna laissa säädetyt asiat.
Ei kansalainen voi ottaa sitä päätösvaltaa itselleen.
Monellakos näistä on kaksoiskansalaisuus ,vaikkapa Somalia -Suomi, Irak-Suomi ,Syyria-Suomi ja nyt kun alkaa kuumottaa tottakai pitää päästä juuri Suomeen.
https://www.aamulehti.fi/a/4f0d5acf-0ab4-4155-a082-bd8cecc0157e
omavastuu kuten kelalla
Homo pekun Otto lapset odottavat kotiutumista rajalla!
No jopa taas on paha möly pienestä asiasta.
Suomalaisella on aina oikeus palata Suomeen. Sitä varten tässä kansalaisia ollaan, että on kotimaa ja isänmaa .
Ei tämä sen kummallisempaa ole. ;)
Toveri Gubba on oikeassa terroristeilla on oikeus saapua kotimaahansa ja samalla hän tuo paljon kaivattua turvattomuutta tähän hölmöläämme.
Kiitos sinulle toveritsi me toiset politrukit kunnioitamme sinun neuvojasi.
Toveri: Boliwitsis
Kuinkas sitä homopekkaa hyväiltäisiin irakissa?
vois mennä asumaan
otetaan mieluummin näit Tanskalaisia väärinymmärrettyjä pakolaisiksi.Neet ku on valmiiks pohjoismaalaisii ja silviisii neet on hepommi sopeutettavissa
https://yle.fi/uutiset/3-10921419
Ruotsalainen vai "ruotsalainen"? Joteskin tuntuu jälkimmäiseltä!
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/288003-halla-aho-ryopytti-rajusti-poliisipaallikko-perustelee-miksi-tutkinnanjohtaja-saa
taitaa PS pullistua lisää-kansa ymmärtää viisasta halla-ahoa
Eiköhän Halla-Jussin edellisen hallituksen maahanmuutto-ohjelman laatiminen ja sen seuraukset saa monien silmät avautumaan.
Juuri näin.
Persut pettää aina.
kovasti kansa tykkää-mistä johtuu
olisko tytär tai sukulainen joutunut mamun uhriksi?
Pekkaa pahempi ei ollut sipiläkään
eikä jussi
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/artikkeli-1.347225