USA:n omat terroristit

Anonyymi

Näyttäisi siltä, että USA:n omat kotoperäiset terroristit hakkaavat mennen tullen kaikki islamilaiset harrastelijat. Samanlaisia raukkamaisia massamurhaajiahan ne ovat. Usein kiihkouskovaisia "kristittyjä" ,mikä on aivan yhtä paha kuin "kiihkouskovaiset" islamistit. Tai rasisteja. Toivottavasti tällaisia amerikkalaisia ei hakeudu Suomeen maahanmuuttajiksi. USA muutenkin niin sairas maa, että emme kaipaa yhtäkään maahanmuuttajaa sieltäpäin. Väittävät myös olevansa kotoperäisiä amerikkalaisia vaikka eivät sellaisia olekaan. Eivät edes intiaanit oikeastaan. USA:ssa ei asutusta juuri lainkaan 10-15 000 vuotta sitten. Lähes kaikki amerikkalaiset maahanmuuttajia viimeisten 300 vuoden aikana. Joka ikinen. Useimmat euroopasta. Loput afrikasta ja kauko-idästä. Ja Suomestakin lähti 1900-luvun alussa 850 000 elintasopakolaista Kanadaan ja USA:han. Esim. presidentti Trumpin suku tulee Hollannista. Eli hänen pitäisi palauttaa itsensä sinne ja vaimonsa Ukrainaan mistä taas hän tuli. Sai amerikan kansalaisuuden vasta 2006. Ei voi laskea amerikkalaiseksi. Vai mitä?
Jos mennään historiassa riittävän pitkälle taaksepäin, ei täälläkään Suomessa ole oikeita kotoperäisiä suomalaisia vaan me tulemme osittain itäeuroopasta ja osittain lännestä ja etelästä (Unkari). Tehkääpä sukututkimus niin yllätytte. Kaverini, joka on vannoutunut nuorisoperussuomalainen teki sellaisen ja joutui huomaamaan että hänellä on puolalais-juutalainen tausta (isoisoisä). Toinen tausta oli riikinruotsalainen. Siihen loppui puhe aidosta kotoperäisestä sukujuuresta.
Ehkä saamelaiset voisivat olla aidoimpia "suomalaisia". Olivat täällä ensin. Eikö niin?
Mutta onko sillä väliä. Omasta mielestäni kaikki täällä syntyneet ja myös täällä ainakin 20 vuotta asuneet ovat täysin suomalaisia riippumatta taustoista.

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä näistä maailman maista luulet saavasi parhaan kohtelun ulkomaalaisena:
      1) USA
      2) Saudi-Arabia
      3) Suomi
      4) Venäjä
      Jokainen maa näistä on rikas. Ajatellaan että sinä olet köyhä ja tarvitse asuinpaikkaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      50
      10015
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      115
      5658
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      60
      4413
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      140
      2995
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      143
      2748
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      232
      2745
    7. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      40
      2624
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      30
      2001
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1717
    10. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1579
    Aihe