Haavisto: Suomi valmis vastaanottamaan vangitut ISIS-terroristit Syyriasta
Suomen passin omaavat USA:n johtaman liittouman vangitsemat ISIS-terroristiryhmän jäsenet saavat palata Suomeen, kertoi ulkoministeri Pekka Haavisto perjantaina. Asiasta on myös kerrottu pidätetyille terroristeille.
https://mvlehti.net/2019/08/02/haavisto-suomi-valmis-vastaanottamaan-vangitut-isis-terroristit-syyriasta/
Suomen passin omaavat USA:n johtaman liittouman vangitsemat ISIS-terroristiryhmän jäsenet saavat palata Suomeen, kertoi ulkoministeri Pekka Haavisto perjantaina. Asiasta on myös kerrottu pidätetyille terroristeille.
https://mvlehti.net/2019/08/02/haavisto-suomi-valmis-vastaanottamaan-vangitut-isis-terroristit-syyriasta/
Vastaukset 47
Vanhimmat
Suomen perustuslaissa sanotaan, että Suomen kansalaista ei voi käännyttää rajalla.
Siitä tästä on kysymys eikä mistään Haaviston halusta.
Hän toivoo, että naisten terrorismiin syyllistymisasiat käsitellään paikallisessa oikeuslaitoksessa.
Ei kannata uskoa kaikkea mv:n propagandaa.
Ei se ole propagandaa, lupa palata on annettu, demarit ja vihreävasemmisto järjestää paluulennon kysymättä keneltäkään yhtään mitää. Kurdit ovat saaneet suomen viranomaisilta tiedon, kurdit ovat näiden Isis-pirujen vartijoita.
Eivät nämä 11 naista ole palaamassa Suomeen ainakaan ennen paikallisen oikeuden päätöstä ovatko he osallistuneet Isiksen toimintaan ja jos ovat heidät tuomitaan siellä eli sinne jäävät.
Teoriassa Suomen perustuslain mukaan heillä on Suomen kansalaisina oikeus palata.
Ei siihen vaikuta kenenkään luvat tai kiellot.
Kyllä niillä on ovet auki. Ja sitten kun ne on täällä niin Suomessa he ovat turvassa oikeudenkäynnistä koska todisteet ovat jääneet sinne mistä ovat tulleet. Eihän niitä irakilaisia kaksosiakaan saatu tuomittua Suomessa niistä joukkomurhissa jota he olivat suorittaneet Camp Speicherin alueella. Oli vielä videokuvaakin kun toinen ”tuplista” ampui AK-47 rynnäkkökiväärillä kaivannoista makaavia ihmisiä.
Älä kerro tarinaa mulle ....
Lakia voidaan aina tarvittaessa muuttaa vaikkapa tässäkin asiassa. Haavisto on aina ihaillut haittamaahanmuuttoa ja haluaa tänne lisää elättejä. Täytyyhän sitä noitten hanureja nuoleskella kun niistä pitää.
Lait eiväät tule voimaan taannehtivasti.
Perustuslain muutos vaatii 5/6 osan enemmistön.
Hehheh! Jos et tiedä, niin valtamedia on jo aiemmin tiedottanut ihan SAMAN asian!?
Mutta kun vastamedia tiedottaa asiasta jälkikäteen, nin siihen ei muka ole luottamista???
Huvittavaa, kun mamuttajasuvakki putoaa itse kaivamaansa kuoppaan... ;-)
Näin se on ja isis-perheille on tilattu liput Suomeen ......
Eivät he oletulossa Suomeen. Miksi olet turhaan tilannut liput.
Älä selitä, syksyllä viimeistään ....
Ensiksi pitää päästä rajalle saakka.
Eihän niitten tarvii päästä kuin Irakin Erbiliin, siellä kirjoitetaan passit ja varmaan lentoliputkin on valmiina, joten eikun tervetuloa.PRKL.
Pekka toki suvaitsevana ottaa pari terroristia naapuriinsa asumaan.
eikös tuo kerrottu jossakin isossa päivälehdessä myös
onko Halla-Ahon kanssa samoilla linjoilla?
Ja PS kannatus nousee taas. Taitaa kohta hesassa olla miljoona PS äänestäjää kun pahaa uutista kokoajan
Jesidi naiset kertoivat näiden Isis ”keittäjien” kiduttaneen heitä ja tappaneen heitä ja pitäneet orjinaan.... No Arvopohja Anttihan tietää viherkommunisti hallituksensa kanssa että nämä jesidithän valehtelevat ja Isis keittäjä rauhanuskojat puhuvan Islamin mukaista totuutta..... koska Allahilla on suuri.... Nyt Bidee Eevan kanssa kaikki barrikaadeille Isiksen puolesta....
Tawjan mielestä äidit pitää ihan hakea suomeen, on siinä arvopohjaa arvopresidentillä herran jumala sentään. En uskonut mihinkään salaliittoteorioihin, mutta nyt alkaa tämä muslimien palvonta saada mielisairauden mittasuhteet, jos jopa kansanmurhaan syyllistyneet halutaan pelastaa potentiaalisilta oikeudenkäynneiltä.
ääånestä PS
ainoa lääke
Ai nytkö vasta? Jokainenhan on jo ainakin useamman vuoden nähnyt keille levitetään punainen matto ja soraäänet raivataan tieltä. Nyt massamurhaajalahtareista on tehty uhreja, kun aloittamansa ja häviämänsä brutaalin teurastussodan jälkeen ovat vankileirillä. On se kurjaa. Viherpunikit haluavat ne tänne vaikka yhä musta lippu liehuu salossa ja kiviä ja veitsiä lentää. Sopii hyvin tähän meidän vihr.vas oikeuteen, että mitä enemmän lahtailet sitä vähemmällä pääset. Paitsi jos olet kriittinen persu, silloin ei mikään rangaistus ole liikaa edes mielipiteestä. Näin se demokratia ja ihmisoikeudet toimivat tässä maassa.
Täytyy muistaa tilata varusmiehet kantamaan näiden laukkuja lentokentälle kun he palaavat Suomeen.
Ja Sale hoitaa fillarit perheen ”pienimmille” .....
Näille ämmille on opetettu sama liturgia eli ne valehtelevat olleensa vain kotirouvia, jotka kokkasivat. Australialaista isisämmää haastateltiin niin se sanoi aivan samat sanat, olleensa kotirouva joka kokkasi ja jonka mies kävi "töissä". Kun toimittaja kysyi missä töissä nainen sanoi, ettei tiedä.
Googlatkaa kuka Sanna on niin ei tarvitse ihmetellä.
Ei tule Haavistosta ikinä Suomen presidenttiä, hyvä niin.Suurin osa suomalaisista ei tule koskaan hyväksymään islamilaisten piilo jihadistien tukemista.
Onko sinulla jotain pohjaa tukemisesta.
Valheellista öyhötystä taas kerran.
Haavisto puhuu aina ympäripyöreitä, ei paljasta omia mielipiteitään (tai ehkä niitä ei olekaan...). Ei osaa argumentoida. Presidentiksikö...?
Se on julkistatietoa ja helposti saatavissa.Esim. H:gin kaupungin avustukset useille eri muslimijärjestöille, kukaan ei valvo mihin rahat lopulta käytetään tai ne menevät.
Varmaan ovat kilttejä vegaaneja nämä isis-porukat.
"Pekka Haavisto haluaa isis-terroristit Suomeen!!!"
En ole havainnut missään Haaviston ilmoittaneen olevansa halukas ottamaan nämä naiset Suomeen, eikä edes lähteessäsi ollut sellaisesta mainintaa. Haavisto on vain todennut, että lain mukaan heillä on oikeus tulla Suomeen, mikäli pääsevät lähtemään ja saavat järjestettyä matkustamisen.
Niin, ja nehän tulevat eikä kukaan tule selvittämään mitä kaikkea ovat siellä tehneet, tosin ei se ole kellekkään helppoa kun niillä on kaikilla se kulttuurinrikkaus säkki naamareineen päällä, jota ei todellakaan rasistien pyynnöstä aleta riisumaan.....
Se selvitetään paikallisessa oikeudessa.
Eivät varman pääse sieltä pois ellei sitten todeta syyttömiksi, mikä on hyvin epätodennaista.
Pekka Haavisto ei halua mitään, hän toimii kuten Suomen laki määrää. Siihen hän on sidottu. Hän ei tietenkään ylitä valtuuksiaan, koska niitä ei tässä asiassa ole. Suomen kansalaisilla on oikeus palata Suomeen omalla tai omaisten kustannuksella. Suomen valtio ei niitä klustanna. Niin ei myöskään tässä tapauksessa valtion rahoja ei tähän tuhlaannu. Jos ei heillä tai omaisilla ole varojaa, he jäävät sinne missä ovat.
Poliitikoilla ei ole munaa
katsokaa nyt noudattaako puola,unkari,italia mitä typerää sanellaan
Miksi Puola, Unkati ja Italia noudattaisi Suomen perustuslakia?
Viro, Liettua, Latvia, Tsekki, Slovakia, Puola, Unkari jne eivät todellakaan noudata näitä taakanjako sopimuksia, ottavat joitain kehitysmaa muslimeita kun tietävät että ne muuttavat ilman ikuista elatusta ja Kela goldia pois heti kun on mahdollista ja ullattus ullatus minne muualle kun länsi-eurooppaan ja pohjoismaihin...
Ei ole ihme että nämä halutaan tänne!
https://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=20&t=27177&start=540
tiesikö keskusta kaiken 2015
Ketä haluaa?
Mitä vouhkaat.
Haavisto pahoittelee, ettei Suomi pysty hakemaan isiksen kannattajia väkisin leireiltä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006209236.html
Jokainen inhimillinen ihminen pahoittelee sitä ettei voi auttaa lapsia.
Mutta kun lapsissa ja "lapsissa" on eroa.
Tottakai lapsissa on eroa niinkuin hyvä onkin.
Kaikista lapsista joka tapauksessa kuuluu pitää huolta niinkuin valtaväestö haluaa tehtävänkin. Persuista sellaista inhimillisyytä ei näytä löytyvän.
Pekka Haavisto ei halua mitään. Hän tekee niinkuin Suomen laki määrää.
Nää kaikki naiset jotka ovat lähteneet vapaaehtoisesti Isiksen joukkoihin morsiammiksi pitäisi myös pysyä siellä minne lähtivätkin. Ihan turhaa itkea medialle ym kun paratiisi ja unelma kalifaatista sortui että " ei me tiedetty" .Aivan varmasti tiesivät joka ikinen että Isis on terrorijärjestö ja mitä nämä terroristit tekevät ym.
Suurinta osaa näistä naisista epäillään myös rikoksista ja terrorismiin osallistumisesta, miksi ihmeessä heidät pitäisi ottaa avosylin takaisin suomeen ?
Käyttävät vielä törkeästi hyväkseen lapsiaan ja vetoavat näiden hyvinvointiin ja tekevät itselleen lapsistaan kilven ja lipun päästä takaisin . Se yksikin suomesta lähtöisin oleva nainen oli naittanut 12 vuotiaan tyttärensä .
Lapset näiltä akoilta pois ja akat voivat jäädä mätänemään sinne utopiaansa. Kyllä aikusitne ihmisten pitää ymmärttää syy ja seuraus ja myös ottaa vastuu tekemisistään. Ei taida Itämaissa olla aivan samanlaista sosiaaliturvaa , pieniä tuomioita eikä varsinkaan kivoja vankila oloja, niin kuin suomessa. Siksi ne tänne haluavat takaisin kun unelma paratiisista ei toteutunutkaan.
Tämä on juuri hallituksen toive, vaikka jotkut muuta öyhöttävät.
isis ottaa omansa takaisin, ei tarvitse tuoda Suomeen
https://yle.fi/uutiset/3-11008444?origin=rss
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006387872.html?ref=rss
kas kun ei omia sotilaita pois?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006391108.html?ref=rss
vaikuttavaa toimintaa hallitukselta suomessa?
keskusta kaataa hallituksen ja Pekka saa mennä sen jälkeen vaikka irakiin
toivotan hyvää matkaa
Tjapola