Huomenna on taas se päivä, kun tuhannet oppilaat menevät kouluun pelonsekaisin tuntein. Varsin 7-9 luokilla kiusaaminen voi olla todella rankkaa.
Huomenna alkaa koulukiusaaminen
Anonyymi
2592
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Moni lapsi valvoo ensi yönä peläten pahinta. Vaikka olen jo 52-vuotias, muistan kouluunmeno ahdistuksen kuin eilisen.
Olen kuitenkin menestynyt hyvin elämässä. Vaikeampaa on nykynuorilla, kun yhä vähenevät työpaikat aiheuttavat kovan kilpailun paremmuudesta. Jatkossa vain parhaiten koulussa menestyneet saa töitä.
Syynä automaatio ja robotit.
Oma poika kuuluu kiusaajiin ja saa olla rauhassa. Nämä kiusaajat ovat varakkaista ja ns. paremmista perheistä.
Näin se monesti menee? Arvostellaan, jollei toisella ole varaa pukeutua niinkuin muilla on jne.
Kamalaa kun on innoissaan saanut ennen koulua halvan 500 euron puhelimen ja kaikilla kavereilla onkin yli 1000 euron puhelin.
Joutuu taas tönikseen.
Omaa kouluaikaa kun taas muistelee niin kiusaajina taas oli sellaiset köyhästä perheestä olevat lapset joita ei koulunkäynti kiinnostanut pätkääkään vaan muiden oppilaiden kiusaaminen, Nytkö ollaan menty päinvastaiseen suuntaan? No silloin ei kellään ollutkaan 1000€ puhelimia.
Minua taas ei haittaa vaikka lastani vähän kovetettaisiin kovaan maailmaan. Sen sijaan olen onnellinen, että luokalle ei tullut yhtään maahanmuuttaja taustaista. Lapsenikin iloitsi siitä.
Enpä yhtäkkiä keksi persujen lisäksi toista ihmisryhmää jonka mielestä koulukiusaamisella on positiivinen vaikutus lapseen. Voisi ehkä ajatella nykyisten persujen olevan entisiä kiusaajia.
Kullannuput pääsevät toteuttamaan taas sitä, minkä parhaiten taitavat.
Mutta kouluun on mentävä, olethan sentään rehtori.
Koulukiusaaminen teki itsestäni ainakin hieman kyynisen realistin. Olen kuitenkin pärjännyt elämässä hyvin. Ehkä juuri siitä syystä että tunnen ihmisluonnon nurjankin puolen.
Pari vuotta sitten näin entisen koulukiusaajan. nykyisen ammattialkoholistin. En viitsinyt edes kysyä onko hän valintoihinsa tyytyväinen, koska tuskin osaa alkoholin liuottamilla aivoillaan edes lukea, saati muistaa. Tuskin tuo otus osasi kunnolla edes kouluaikoinakaan.
Lisää miesopettajia kouluihin ja vähemmän niitä kympin tyttöjä opettajiksi joita ei aidosti edes kiinnosta kasvatus tai lapset/nuoret.
Pitää viihtyä lasten ja nuorten seurassa, olla huumorintajua, hyvä itsetunto, osata pitää kuria ilman väkivaltaa, olla mielikuvitusta, hyvä kunto ym.
Älypuhelimet ja tabletit pitäisi ottaa pois koulupäivän ajaksi, samalla lasten aivot saisivat levätä.
Kiusaajien vanhemmille keskusteluja ja ohjausta lastenkasvatukseen. Jos kiusaaminen ei lopu, kiusaaja joutuisi kotiarestiin/kotiopetukseen.
Nyt uutena mausteena Vihreiden YLE:ltä tilaama ilmastonmuutosahdistus
Kiusattujen vanhempien tulisi opettaa tappelun ja hyökkäämisen taitoja.
Miesten olisi otettava kasvatukseen osaa.
Ei muuta kuin karate tai nyrkkeily kurssille ja kunnolla turpaan.
Asetelmat on käännettävä päälaelleen.
Koulu alkaa huomenna ja luttanat ISIS lapset loistaa poissaolollaan.
Muuten voisi leikkiä vaikka tätä, siis leikisti
https://townhall.com/tipsheet/mattvespa/2016/07/15/horrific-account-of-torture-mutilation-by-isis-attackers-who-stormed-bataclan-concert-hall-n2193189
Opettajissa on paljon luonnehäiriöisiä, jotka nauttivat lasten ahdistuksesta. Oli se sitten itsensä tai koulukavereiden aiheuttamaa.
Sadistiset kehityskeskutelut saa vanhemmat raivoihinsa.
Eräs viherpunikkistalinisti kirjoitti joskus jo 1980-luvulla kirjan "Varo koulua!" Oli tosi häiriintynyt tyyppi ja tosi vastenmielinen ilmestys muutenkin.
Kiitos tiedosta. Voitko sanoa, missä tapahtuma järjestetään ja kellonaika, että pääsee osallistumaan? ;)
Kiusaaminen olisi pikimmiten kriminalisoitava aivan kuten vihapuhekin. Laki sanoo yksiselitteisesti, että jokaiselle oppilaalle on taattava opiskelurauha. Eiköhän raha ole hyvä konsultti tässäkin eli kiusaajien vanhemmille tuntuvat sakot jälkikasvunsa muka kepposteluista.
Alkaa taas löytyä homekouluja, kun ilmapiiri ahistaa ja nostaa näppylöitä.
Jokaisella koululaisella on oikeus pinnata koulusta ilmastonmuutos verukkeella.
Näin he ovat esimerkillisiä, luonnosta välittäviä lapsia, jotka voivat lennellä maailmaa ristiin rastiin ja kertoa kuinka meidän pitäisi pysäyttää ilmastonmuutos.
Opettajat pelkäävät kiusaajia ja siksi eivät uskalla puuttua.
Opettajat pääsee helpommalla, kun nämä kiusaajat kiusaavat toisi lapsia eikä opettajaa.
Kiusaaja pakotettava vaihtamaan koulua.
Kouluille isot sakot, jos eivät lopeta siellä riehuvaa kiusaamista.
Kiusaajat pärjää elämässä, kiusatut jäävät työttömiksi. Mut ei pidä yleistää.
Minä muistelen kuinka kivaa oli mennä aina syksyisin kouluun. Meillä on sama kiva luokka kaikki 9- vuotta. Olin sellainen huomaamaton keskiverto 7-8 keskiarvon oppilas joka koulussa piti välkätkin lähinnä vain pystyssä koulun kaidetta. Silti koulussa käyminen oli ihan kivaa ja muistelen noita aikoja positiivisina.
Asuin pienessä idyllisessä kaupungissa 80- luvulla. Meidän 500 oppilaan koulussa oli jopa jonkinasteista kilpailua siitä millä luokalla on paras luokkahenki. 3B:llä oli tosi hyvä luokkahenki mutta 4A:lla omasta mielestään vieläkin parempi. Tuohon aikaan puhuttiin paljon yhteishengestä ja luokkahengestä positiiviseen sävyyn. Luokassani ei koskaan kiusattu ketään, vaikka joitakin temperamenttisempia oppilaita tietysti mahtui mukaan. Teimme opettajalle kepposia ja sitten nauroimme yhdessä nille opettajan kanssa hyvässä hengessä. Koulumatkat olivat turvallisia. Pieniä nahistelua 500 oppilaan kouluissa on aina eikä niiltä voi välttyä. Mutta en muista koskaan edes todistaneeni mitään erityistä kiusaamiskuviota.
Omassa perhetaustassani ja vanhempieni käytöksessä oli puolia joista olisi saanut helpon syyn alkaa kiusata. Mutta minun luokallani oli niin fiksuja oppilaita että he ymmärsivät tilanteeni hienotunteisesti. Muistelen eritoten yhtä luokkakaveria. Erään aikuisten aiheuttaman nolon tilanteen jälkeen kouluun mennessä huomasin että hän oli puhunut asiasta muiden oppilaiden kanssa etukäteen ja pitänyt huolen siitä ettei kukaan mainitse asiaa. Tässä kuviossa aikuisilla, kuten opettajilla ei ollut edes mitään osaa eikä arpaa. Opettajat eivät edes tienneet tästä tapauksesta. Kaikki tapahtui oppilaiden välisesti. Tulee oikein lämpöisiä tunteita kun mietin miten hyväntahtoisia ja hienotunteisia alakouluikäisetkin lapset voivat olla toisilleen. Heillä on oikeustaju, ja he toimivat sen mukaan.
Koulu voi olla, ja se on, paljon muuta kuin raadollinen kauhujen paikka jossa vain koko ajan kiusataan tai tullaan kiusatuksi. Konfiktitilanteista voi selvitä hengissä ja niistä voi oppia miten ristiriitoja ratkotaan järkevästi.
Kannattaisi muistaa että 9- vuoden peruskoulu voi olla myös kiva kokemus.
Koulusta pitäisi välillä puhua mediassa myös positiivisia asioita. Peruskoulu ei ole mikään kidutuslaitos jossa kaikki kärsivät koko ajan. Median pitäisi tuntea vastuunsa ja ymmärtää että vain negatiivisten juttujen julkaiseminen tekee koulusta pelottavan paikan lapsille ja nuorille. Jos koulu aiheuttaa vain negativiisia assosiaatioita ihmisten mielessä eikä koulussa käymisestä ja jopa varhaiskasvatuksesta tule muuta mieleen kuin kiusaamista ja syrjintää ja ties mitä muita kauheuksia, mielikuva alkaa ruokkia itse itseään.
En ole tänä syksynä lukenut vielä ainuttakaan positiivista lehtijuttua liittyen koulussa käymiseen.
https://terveydenasialla.com/vantaalaislapsen-jarkyttava-koulukiusaaminen-aiti-koulun-ehdotus-on-absurdi/
Tuossa on jo pahemmanlaatuinen tapaus, kyse saattaa olla vammantuottamuksesta. Outoa, että hyvinvointivaltiossa voi tapahtua tuollaista.