Oliskohan joku perehtynyt tarkemin?
Mihinkä perustuu esim Grand Voyagerin vero% määritys. 10/98 tipahtaa 22%, kun se muuten on esim -97 29% tai 08/98 myös 29%.
Mihinkä perustuu esim Grand Voyagerin vero% määritys. 10/98 tipahtaa 22%, kun se muuten on esim -97 29% tai 08/98 myös 29%.
Vastaukset 2
Vanhimmat
1. Maahantuoja on saanut halvemmalla tehtaalta erän 10/98 mutta OVH hinta on pysynyt samana, jolloin autoveron osuus OVH:sta on pienempi.
2. 10/98 on tuotu vain karvalakkimalleja ilman lisävarusteita, kun muulloin autoon on hankittu läjä lisävarusteita = maahantuontihinta nousee = vero nousi markoissa MUTTA vero% lasketaan edelleenkin karvalakkimallin OVH:sta
3.Tullille on muuten vaan syntynut virhe.
Oli miten oli, jos tuot Voyageria, katsele vain noita 22% pelejä.
oli 5480e.Minusta rokottivat aika karkealla kädellä,tosin kilometrejä oli vain 141 000 ja kysymyksessä 2,5td se.Niin ja grand malli vero prosentti oli peräti 31 ja kaiken kukkuraksi laatikkovikainen josta laitoin korjausarvion mutta taisi vain pahentaa asiaa.Et sillee..