Suuri palatsi Bangkok

Anonyymi

Eli tosiaan matkalla Austraaliaan minulla on 12h välilasku Bangkokissa ja kaipaisin ihan yleisiä vinkkejä mitä Bangkokissa kannattaisi tehdä ensikertalaisena tänä lyhyenä aikana. Suureen palatsiin ajattelin mennä, mutta millaiset kulkuyhteydet sieltä on kentältä? Onko vesitaksit vai mitkä ovatkaan fiksuin kuljetusmuoto loopumatkasta. Sekä onko rahaa pakko vaihtaa vai löytyykö kortinlukulaitteita asemilta ja kyseisen nähtävyyden lippukioskista?

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihtoehtoja on käytännössä joko Taksilla kentältä suoraan kohteeseen (Grand Palace), taikka sitten seuraavalla "combolla":
      Lentokenttäjunalla kentältä linjan pääteasemalle, eli Phaya Thai:hin josta jatkaa Sky Trainilla Saphan taksinin asemalle (linjojen vaihto Siamin asemalla) josta sitten vesibussilla loppumatka Grand Palacelle.
      Tai sitten tuolta Phaya Thaista ottaa taksin/Tuk Tuk:n jolla menee suoraa reittiä Grand Palaceen.
      Ja huom, kun poistut Grand Palacelta, niin uloskäynnin lähettyvillä olevat Taksit/Tuk Tukit ovat erittäin kalliita (Taksit eivät käytännössä suostu lähtemään ajamaan mittarihinnalla, mikä on monasti halvin liikkumismuoto Bangkokissa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3402
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2014
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1924
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      341
      1316
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      84
      1279
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      923
    8. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      915
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      845
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe