Uutinen vuodelta 1938: Natsit tuhoavat juutalaiskoteja Berliinissä. Uutinen vuodelta 2019: Juutalaiset tuhoavat palestiinalaiskoteja Jerusalemissa. Nämä uutiset pistävät miettimään että olivatko saksalaiset Heinrich ja Otto 3kytluvulla ilkeämpiä kuin iraelilaiset Ariel ja Moshe nykypäivänä? Kesäterveisin Wiikkarin-vaari!
Historia toistaa itseään, nyt Jerusalemissa
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näin se vain on että historia toistuu. Nyt juutalaiset kostavat palestiinalaisille sen mitä aikanaan itse kokivat. Sitä eivät juutalaiset edes kiistä, he ovat jopa ylpeitä siitä.
Kenen puolesta nyt melutaan?
Purkupäätös oli sikäli yllättävä, että vasemmistoon kallellaan oleva Israelin Korkein oikeus teki päätöksen, että palestiinalaistenkin on noudatettava lakia ja laittomasti rakennetut rakennukset on purettava, vaikka paikalla olisi TV-kameroita ja ulkomaiset poliitikot painostaisivat korkeinta oikeutta.
Vertailu Berliinin 1930-luvun tapahtumiin on kauniisti ajateltuna asioista tietämättömyyttä, mutta voihan taustalla olla muitakin motiiveja.