Milläköhän tavalla paperien "tulostusongelma" liittyy niiden vääriin osoitteisiin lähettämiseen. Ihmettelen vaan. Aika paha silloin jo tulostusongelma.
Verosekoilu. "Tulostusongelma".
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tulosteeseen softa poimii tietokannasta tietueen eri kenttiä.
"Sattumoisin" poimiikin eri tietueista yhteen tulosteeseen.
Softaan tarkistus että jokainen kenttä on samasta tietueesta.
Oli mitkä tietueet mutta tavalliselta kansalaiselta vaaditaan myös verottajan taholta tiukkoja selvityksiä pienimmästäkin asiasta.Nyt siellä melkoista mokaa yhdistämällä vieraiden asioita vääriin käsiin.Sitä ei voi hyväksyä millään selityksellä.Tarkkaan kontrolliin koko verottaja systeemi heti.
Melkoiset sanktiot päälle.
Nyt vastuuseen viranomaiset.
Luottakaa vain koneisiin. Laittakaa verkkopankki puhelimeenkin. Ovat niin varmoja ja luotettavia.
Ihmiset pakotetaan digitalisaation orjiksi lapsesta saakka
Entä kun tulee se oikea paljon peloteltu kyberhyökkäys?
Syytteseen petoksesta joutuu työtön työhakija, kun ei muista alkoiko lukio 35 vuotta sitten elokuun 15 taikka 16 päivä.
Hirtetään.
Eiköhän tuo ole ohjelmointiongelma eikä tulostusongelma.
Välillä se oli tulosteongelma, nyt tulostusongelma.
Virkamiehet ei tee virheitä. Loppujen lopuksi ongelma kirjeen vastaanottajassa.
Maikkarilla Verohallinnon tietohallintojohtaja antoi tällaisen selostuksen virheen syystä.
"Se on vähän erikoinen se tilanne, koska siis kyse tämmöisestä
tulostusjärjestelmästä. Se tämmöisiä niin kuin visuaalisia osia
siellä niin kuin järjestelee, ja nyt se on jostain syystä järjestellyt
niitä ihan miten sattuu."
Ne 'visuaaliset osat' todennäköisesti tarkoittavat suunnilleen Verottajan logon ja lomakkeiden viivoituksen piirtämistä paperille.
Näiden visuaalisten osien teko on selostuksen mukaan aiheuttaneet sen, että lomakkeelle haettavat verotettavan tiedot ovat menneet keskenään sekaisin.
Olen aika monenlaisia kuvia ja lomakepohjia piirrättänyt eri ohjelmointikielillä. En keksi miten nuo visuaaliset osat tulosteesta saavat aikaan tietokannan hakujen tapahtumaan milloin kenenkäkin verotettavaan tiedoista.
Saas nähdä kehdataanko lopultakaan antaa julkisuuteen tämän tarkempaa teknistä selostusta siitä, että minkä tyypin kämmistä on ollut kyse.
Ei se mikään tulostusongelma ole. Eivät eri tiedostot sekoitu tulostuksessa, naurettava seliseli. Se sekaannus on tapahtunut tietoja käsitellessä, se on päivänselvää. Kun tulostukseen menee joku file, verkkoon tai fyysiseen tulostimeen, silloin sinne menee juuri sen filen ja ainoastaan sen sisältö. Mitään muuta ei voi mennä. Sekaannus on tapahtunut ennen tulostusta. Piste.
Eipä mene yhtenä tiedostona vaan monena tietokantahakuna.
Raporttigeneraattori oksennettu Visual Basic 6:lla muutamassa päivässä ilman minkäänlaista testausprosessia.
Bisneslogiikassa SQL-kyselyissä tauluihin käytetty vääriä ID-tunnisteita. Metodi "hae osoite" hakee tiedot ID-tunnisteella 1234 mutta metodi "hae verotiedot" ID-tunniste on bugin puremana muuttunut 1235:ksi.
Homeessa mökki ja työtekijät aivan sekaisin.