Hyvä video, jossa GCM-sopimuksesta kerrotaan selvällä suomenkielellä.
https://youtu.be/6GW16uu7yg0
Jos ei jaksa katsoa koko videota, niin riittää että katsoo ensimmäiset 4 min. Jo siinä selviää paljolti mistä on kyse. Ei ole järkevää allekirjoittaa kyseistä sopimusta.
Totuus GCM-sopimuksesta suomeksi selitettynä
3
114
Vastaukset 3
- Anonyymi
Erittäin mielenkiintoinen video. Kiitokset tästä.
- Anonyymi
Höpö höpö!!!
Ei ole taaskaan ymmärretty, että ko. paperissa sovitaan vain periaatteista (principles) ja tavoitteista (objectives) , ei varsinaisista toimenpiteistä. Allekirjoittajat hyväksyvät siis ainoastaan periaatteet.
Asian taustahan on se, että kansainvälinen yhteisö ei ollut koskaan kirjannut ylös maahanmuuttoon liittyviä hyviä käytäntöjä (best practises). Paperi toimii periaatteellisena muistilistana. Muistilistan hyväksyminen ei tarkoita, että sitoutuu noudattamaan sitä kuin fundamentalisti raamattua.
Oikeuskansleri on aivan oikein linjannut, että kyseessä ei ole valtiosopimus. Compact termiä ei yleensä edes käytetä valtiosopimuksista, ne otsikoidaan joko Agreement tai Accord. Ja niissä sovittavat toimenpiteet alkavat nimenomaan sanalla sovittiin (agreed). Silloin kyse ei ole tavoitteista, vaan sitoumuksesta.
On toki ymmärrettävää, että maallikot eivät kansainvälisen sopimustekniikkan hienosäätöjä ymmärrä. Ne vaativat juristiltakin perehtyneisyyttä. Eikä näytä kielitaitokaan riittävän.- Anonyymi
Maahanmuutto on monelle bisnestä. Jotkut tahot käärivät loppupeleissä rahat.
Lisäksi tällainen näkökanta että nykymallinen maahanmuutto on epäoikeudenmukaista ja inhimillisyyden vastaista. Eurooppaan ja länsimaihin tulevat ne "pakolaiset" joilla on ollut rahaa ja resursseja lähteä pois. Jäljelle jäävät ne, jotka oikeasti sitä apua tarvitsevat. Paremman luokan pakolaisia autetaan ja muut unohdetaan. Tällä tavalla ei ole ratkaistu mitään, vaan siirretty ongelmaa maantieteellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4131941- 1481427
- 1701364
- 1161336
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh281126- 111892
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.226845- 62704
- 26655
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124635