Taitaa tulla mahtava tapahtuma menkijärven kentälle,ohjelmaa ainakin näkyy olevan laidasta laitaan . On se hienoa,että jotkut viittii järjestää!!
Mekijärvi- Meeting
Anonyymi
38369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Menkijärvi on Alajärven positiivisin ja virein kylä tällä hetkellä.
Menkijärvi ja Luoma-aho ovat eittämättä Alajärven valopilkut, kun puhutaan aktiivisesta kyläyhdistystoiminnasta. Hienoa!
Luoma-ahon kylä on liittymässä Vimpeliin.
Järjestäjät eivät kyllä taida olla menkijärveläisiä, eikä kylätoimikunta,, vaikka mukaan ovatkin päässeet hyötymään.
Hyödytään mekin iloisella mielellä.
Järjestäjä on lentokenttäosuuskunta
Yhteistyössä on aina voima. Sitä Alajärvellä ei valitettavasti osata liikaa tehdä. Eli se kyläkateus. Mutta tämä tapahtuma on varmasti hieno ja toivottavasti saa jatkoa.
Ihan mahtavaa, jos Menkijärven kylätoimikuntakin pääsee tästä hyötymään, koska ei se ole meiltä keneltäkään pois. Toivottavasti tulee kiva ja onnistunut tapahtuma!
https://www.efme.fi/menkijarvi-meeting-2019/ siinä ohjelma tapahtumaan.
Tälläisiä tapahtumia tarvitaan,väkeä tulee varmasti laajalta alueelta.
Miggejä on ilkan mukaan nähtävissä . Rc koneita on myös useita.
Oikeastaan odotan tapahtumaa ja pääseekö kuuailmapallon kyytiin mutta 300€ hinta kyllä vetää otsan ruttuun no voi se olla ehkä halvempikin?
Hyvä tapahtuma tulossa,kannattaa mennä. Paljon nähtävää.
Hyvä että kaupungin päättäjät halusivat ostaa kentän vaikka sen olisi saanut ilmaiseksikin...
Ilmaiseksi HöH! ei ole asia noin yksinkertainen.
Kenttään pitäisi satsata reilusti kaupungin toimesta esim asfaltointi tielle ja iso lentokone hangaari koska paikallista osaamista on puun ja alumiinin muodossa. Se olisi asiaa.
Tehkää yhdistyksenä hanke. Kyllä kaupunki varmasti lähtee mukaan, jos saatte päärahoituksen esim Elyltä.
Ihan hyvinkin yksinkertainen, kentänhän olisi saanut ilmaiseksi. Ostajaehdokas halusi vain ranta-alueen. Päätettiin kuitenkin käyttää etuosto oikeutta ja hassata muutama satatonnia että kylällä voi harrastaa kesäkahvilaa rannassa
nimenomaan aika kallis kesäkahvilapaikka, mutta kaikki ei ymmärtäneet jujua.mutta onko ne ennekään tajunnut mitä päättävät. ja lisää tulossa.
Meneeköhän 2000 kävijää rikki? Ilmat on ainakin ennusteen mukaan syksyisen asialliset. Kuumailmapallo on toivottavasti sään puolesta apystyssä. Illalal viikinkilotto ratkaisee lennetäänkö senkin köyhät, syyhän on aina muissa.
https://www.efme.fi/menkijarvi-meeting-2019/
Ei tarvitse mennä merta edemmäs kalaan ja 5€ autokunta on halpaa kun auton täyttää. Polkupyörällä liikkuvalla taitaa olla halvempi maksu? Kyllä autilijoita kupataan joka mutkassa.
Jos lykkää autoa niin pitääkö maksaa 5€ ajattelin vaan kysyä vimpelin puolesta asiaa!
Mitä mieltä kävijät tapahtumasta?Hyvä ilma osui eiliselle ja tapahtuma mielestäni viime vuoden vastaavaa parempi muutenkin. Toivottavasti jatkoa seuraa tulevina vuosina. Hienoa oli nähdä Menkijärvellä vilskettä.
Hieno tapahtumahan tuo oli,tekijöitä varmaan kaipaa lisää,nyt näytti osalla olevan kohtuullisen kiire.Vastaavasti toisia ei näkynyt hoppu vaivaavan,kun oli aikaa pälyillä niska kenossa taivaalle koko päivän.Auto puolta olisi kaivannut enemmän,kuten sitä luvattua kiihytysajo tapahtumaa.
Sujuihan se hyvin, ehkä enemmän lentokoneita saisi temppuilla. Onko nuo yleisön turvaalueet pakko olla noin kaukana ettei pääse ns sisään tapahtumaan? On sitä oltu paljon likempänä yleisötapahtumissa ja katsokaapa englannin ja usan järkyttävän suuria tapahtumia miten ääressä sitä saa olla.
Lentokerho järjesti hyvän tapahtuman kuitenkin. Ensi vuonna lisää ja tähtimoottorin on pakko käydä!
lentokerho ei.osallistunut mitenkään tapahtuman järjestelyyn,eikä edes tulleet muuta kuin keräämään kermat kakusta.
Lentokenttä Osuuskunta oli se,joka järjesti tapahtuman.
Ja ilmaiseksi alueella rellestävä osuuskunta kerää mansikat kaupungin kentästä
Okei, elikkä nyt on menossa ilmeisesti henkilökemiaan keskittyvä ristiriita, Lentokenttä Osuuskunta/ Lentokerho, tosi paha tilanne.
Koska kuitenkin kaksi selvästi ilmailuun hurahtanutta yhteisöä, olisi hirvittävää jos näitä riitoja ei voisi sopia pöydän ääressä ja päästä rakentavaan, sekä lajia eteenpäin vieviin ratkaisuihin.
Onko tapahtumassa Alajärven ykköspesistä joukkue?
Olihan se ihan hyvä ja kehittyy näemmä. Ette arvaakkaan miten paljon on taustatiimeillä tekemistä ja palkka on 0 euroa plus omat kulut monenmoisetsa asiasta. Talkootyö oletteko kuulleet semmoisesta. Odotan jo ensivuoden lentokone meetingiä.
Jäi sanomata että tuskin se kovin mansikat kakusta on millekkään järjestölle. Kas kun kaikki maksaa ja pitäisi saada rahat lentokone halliin ja asfaltointeihin yms kentän kunnossapitoon. Kääritty rahat ... terve tuloa mukaan järjestelemään niin silmät aukeaa ja katus puheet vaikenee tervetuloa tervetuloa! töihin ja antamaan omaa rahaa.
ei lentokone meetingiä,vaan samanlaista kaikille jotain meetingiä.Enemmän maassa tapahtuvia näytöksiä,paikallisia orkestereita,kiihdytys autoja,ja - moottoripyöriä.Nimenomaan paikallisten ihmisten,yritysten,ja yhteisöjen näytöksiä.Kaikki ei tykkää katsoa Lentokoneita,ja taivaalla tapahtuvaa toimintaa.
Tänä vuonna esim. Zetor kyyditys oli hyvä,ja suosittukin näköjään,niinkuin myös lasten oma puuha paikka.Markkina toriakin sais laajentaa,Rompetori olis kova sana.
En tule tapahtumaan jos ei ole lentokoneita.
Eli järjestät oman tapahtuman jossa on vain maakoneita?
https://konekansa.net/threads/25-26-5-2019-paukepäivät-sastamala.60254/
https://wanhawoima.fi/
Ja vastaavat oikein hyvä! Kentällä on loistavat puitteet.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ala-pliis-tuu-kouluun-ku-kukaan-ei-jaksa-sua-alakoululaista-kehotettiin-tekemaan-itsemurha-eurajoella-sivistysjohtaja-penaa-vanhemmilta-vastuuta/7260230#gs.z6hxt9
Näytä äitilles ja isälles tuo juttu.
Mitä ensivuodelle ?
Pieni varaus ilmalupäivälle olemassa tilanteen niin salliessa. Samalla laajuudella tapahtumaa ei järjestetä tänä vuonna kuin aiemmin.
https://www.facebook.com/lentopaikkaEFME/posts/640034950110120?
Tähtimoottori käyntiin. Liekkö kova operaatio kunnosta/korjaus/säätö tai mitä se ikinä kaipaakaan. On kyllä semmoisessa omistuksessa että kaikki on mahdollista tehdä.
Toivotaan että jotain toimintaa voidaan nähdä koronan rajoissa.