selkäkipu

Mulla on ollut nyt yli viikon keskiselkä kipeä. Alkoi viime viikolla raskaan työpäivän jälkeen. Joudun nostamaan paljon ja koukkimaan muutenkin. Ilta illalta tää on kipeempi. Aamuisin ei niinkään. Yhtenä iltana kun kyykistyin en päässytkään heti ylös, kävi niin kipeää. Mitä tää voisi olla? Lääkäriin vai hierojalle?
51039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Millainen kipusi tarkalleen on? Säteileekö se jalkaan/jalkoihin, tai onko sinulla ollut tunnottomuutta tai puutumista jaloissa, tai lantion, pakaroitten seudulla? Haittaako kipu nukkumista? Haittaako se muuten toimintaasi, esim. istumista, kävelyä jne. huomattavasti? Jos vastaat johonkin näistä myönteisesti, suosittelisin lääkärillä käymistä pikaisesti!

Yleisin selkäkipu on lyhytkestoista, usein lihasperäistä, ja paranee itsestään. Alussa kannattaa n. vajaan viikon verran ottaa kipulääkettä reilulla annoksella, ja lepäillä vähän, eli välttää raskaita nosteluita, kantamista jne. Vähän voi varovasti venytelläkin. Jos ei kipu helpota parin viikon sisällä, niin sitten voisit varata ajan lääkärille!

Äänestä
  • Ei säteile mut haittaa kävelyä. Kun makaa sen helpottaa ja nyt on jo muutenkin parempi. Olisiko ollut vain lihas jumissa. Olen jumpannut vähän ja käyttänyt volttaren geeliä. Eilen ei ollut paljonkaan enää kipeä. Katsotaan nyt miten käy kun töissä olen.

    Äänestä

Mulla oli noidannuoli muutama kuukausi sitten ja alkoi ihan samalla lailla. Siihen ei euta muukuin lepo ja särkylääkkeet.

Suosittelen käymään lekurilla varsinkin jos jatkuu pitkään. Saatta olla issias tai tuo noidannuoli.
Toinen vaihtoehto voi olla huonot selkälihakset.

Kokeilepa maata selällään jalat jossain tuolin päällä, selän pitäisi rentoutua tossa asennossa ja mulla ainakin auttoi. On siis ihan lääkärin suosittelema juttu.

Jos/kun menet lääkärille vaadi että tutkivat sen jotenkin. Särkylääkkeet eivät kuitenkaan vie varsinaista syytä pois.

Saattaa olla vaan ärtynyt tosta nostelusta varsinkin jos "nostat selällä".

Ilmottelehan jos auttaa tuo jalat tuolin päällä makoilu. Veikkaisin, että jos on kyse vaan ärtyneestä selästä, saattaa tuo selän lepuuttaminen auttaa jo siihe.

Äänestä

Mulla alkoi vaivat pikkuhiljaa vuonna-98. Leikattu pullistumat kaksi kertaa alaselästä,s1 ja l5 välit. selkä edelleen tosi kipeä. Opiodit menee, eikä nekään ota kipua pois. Kokeiltu 2 kertaa RF-hoitoa(lämpöhoitoa).Onko kellään kokemusta em hoidosta? Tuntuu jotenkin, että joudun kärsimään koko ikäni näistä kivuista...Olen 33-vuotias...

Äänestä
  • Olin RF hoidossa pari kuukautta sitten, eipä ole paljon (vielä ainakaan) auttanut. Tuntuu että krooniseksi tämä kipu tulee jäämään, itse olen kivuista kärsinyt jo viitisen vuotta, olen n. kolmekymppinen ja selkää on leikelty kahdesti. Opioideilla tässä myös vaan jaksellaan eteenpäin, päivä kerrallaan. Kyllähän tämä aika rankkaa on, mutta ei auta, täytyy toivoa että lääketiede vielä jonakin päivänä kehittyy niin, että kivut lähtevät. Jaksamista!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juili kirjoitti:

Mulla on ollut nyt yli viikon keskiselkä kipeä. Alkoi viime viikolla raskaan työpäivän jälkeen. Joudun nostamaan paljon ja koukkimaan muutenkin. Ilta illalta tää on kipeempi. Aamuisin ei niinkään. Yhtenä iltana kun kyykistyin en päässytkään heti ylös, kävi niin kipeää. Mitä tää voisi olla? Lääkäriin vai hierojalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu