Vakava kysymys Lapuan päättäjille. Miten on mahdollista, että Hellanmaan jätevesiasiassa tehdään toistuvasti laittomia päätöksiä? Kesäkuisesta päätöksestä lähtee peräti kaksi valitusta.
Hellanmaan jätevesivalitukset jatkuvat
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei ne mitää lai vastaasia oo.
Kyllä tämä kaikki on mahdollista kun ei tiedetä niin viranhaltijapuolella eikä päättäjistä puhumattakaan mitä tarkoitti uusi laki 01.01.2019. Hellanmaalaisista osa on siellä vielä vahvasti siinä vanhassa toiminta-aule, uhkasakko lainsäädännön kahleissa ja inttävät sitä vanhaa jolla ei vaan ole enää mitään annettavaa kuntalaiselle. Uusi laki joka mitätöi vanhan toiminta-alueeseen pohjautuvan pakko liittymisvelvollisuuden ja toi tilalle inhimilleisen vapaaehtoisuuteen perustuvan vätevesijärjestelmän rakentamisen, eli kaikki vaihtoehdot jotka täyttävät lain kirjaimen ovat mahdollisia.
Poikkeuksen tekee vain 100 metriä lähempänä vesistöä olevat, pohjavesialuella, taajama jossa on kaava ja se on hallinnollinen jolla asuu 200 henkilöä 250 x 250 metrin eli 6,25 hetaarin aluella.
Esitän että, Lapuan pitäisi poistaa kaikki toiminta-alueet ja palata kuntalaisten kautta syntyvään tarpeeseen. Meillä on tälle rahalle paljon Lapuaa ja sen kehitystä tukevaa käyttöä, kuten elikeinojen monimuotoisuuden kehittäminen, että meille syntyisi verotettavaa tuloa palkat / varallisuus.
Meillä pitäisi jo nyt viimeistään palata tavallisen kunnan arkeen ja päiväjärjestykseen, myös nähdä ympärillä tapahtuvat muutokset ja realiteetit joita me emme vaan pysty pois pyyhkimään, vaan joudumme sopeuttamaan toimintamme olemassa olevien reaaliteettien kokoisiksi.
On siellä mukava yksinäisen kakan seilata putkea pitkin syrjäkyliltä keskustaan.
Joku byrokraatti on alunpitäen ymmärtänyt tehtävänsä väärin. Viemärilaitoksen johtaja on kuvitellut, että viemärilaitoksen tehtävänä on rakentaa viemäreitä ja mitä enemmän sen parempi. Tyhmempi saattaisi luulla, että viemärilaitoksen tehtävänä on huolehtia jätevesien käsittelystä. Tulee mieleen nämä erilaiset työntekijätyypit, joista paras on osaavin ja tehokkain. Huonoin vaihtoehto on tehokkain osaamattomin työntekijä.
Viemäri kuuluu tähän päivään, onhan se jo monessa kylässä, Miksi Kauhajärvi on huonompi, kuin ne kylät, jotka ovat jo viemärissä saaneet. Viemäriä ei makseta verorahoilla vaan liittymismaksuilla. Oma huono järjestelmä maksaa enemmän.
Kauhajärven edustaja sanoi kesäkuun valtuuston kokouksessa pidetyn tauon jälkeen kyllä minä nyt olen sitä mieltä että ei Kauhajärvellä viemäriä tarvita. Sama valtuutettu oli tekemässä valitusta mm.erään toisen valtuutetun kanssa päätöksestä mitä oli itse tekemässä. Tälläistä valtuutettuja meillä täällä Lapualla on ensin päätetään ja sitten valitetaan päätöksestä minkä oli itse valmistelemassa. Ei hyvä juttu.
Viemäriä ei makseta verorahoilla ? Liittymämaksu joka peritään asiakkaalta, ei vaan riitä pitkien etäisyyksien Lapualla kattamaan kaikkea mitä rakentaminen maksaa.
Mutta sitten, siitä eteenpäin maksaa asikas kyllä käyttökystannukset ja ajantuomat korjaukset kokonaisuudessaan.
Vielä kerran, uusi laki mahdollisti kaikille samat eli yhdenvertaiset mahdollisuudet toimia ja rakentaa oman käsittelyjärjestelmän, kunhan se vain täyttään kyseisen lain vaatimukset. Myös parantaa sitä omien rahavarojensa mukaan ja vaikka liittyä sitten kun se tulee mahdolliseksi. Yksilön oikeusturva on täällä menetelmällä mahdollistettu. Mutta kukaan ei vapaudu kokonaan, vaan lain velvoitus tulee täyttyä kaikkien osalta.
Suurin osa Lapualaisista voi olla tekemättä mitään ellei tee rakennuslupaa tarvitsevaa muutosta omaan kiinteistöönsä. Poikkeuksena on jos kiinteistö on alle sadan metrin päässä vesistöstä niin tulee tehdä lain vaatimat muutokset.
Miksi joku vastustaa viemäriä?
Ei kukaan vastusta viemäriä. Joka taloudessa on viemäri, sen on laki määrännyt jo vuosikymmeniä sitten.
Hyvä! Sitten saavat hellnmaalaisetkin asiallisen viemärin!
Viemäri löytyy jo joka taloudesta. Sen sijaan Hietalan ja nyk. Kaunismäen hunajaputkea ei halua kukaan.
Nuukakintut rutajaa kun joutuu maksamaan jätevesimaksun. Mistään muusta tää ei ole kiinni.
Miksi maksaa tyhjästä? Ei kai tuosta kukaan orgasmia saa jos maksaa. Ilmankin on pärjätty tähän asti ja pärjätään jatkossakin.
Ikkunasta katselin,
kun kakkapötköt seilaa,
viemär'putken siliätä pintaa.
Vesi ja viämärilaitoksen johdossa on noussut kusi päähän.
Ei Hellanmaa hunajaista viämäriputkea tarvitse.