Mitäs jos teen niin että kun ostan saksasta auton esim 150tkm ajettuna(siis oikeita kilometrejä jotka on tarkistettu,huoltokirja ym.)ja kaupantekohetkellä ei kilsoja merkata mihinkään,ajan auton mittarivelholle jo saksassa joka ruuvaa tauluun 250tkm.
syy moiseen on että kun autoa verotetaan niin arvo on pienempi mitä se oikeasti on...tietysti alkuperäset huoltokirjat ym.pidetään piilossa tullissa käynnin ajan.
kattoohan se tulli tietysti auton kuntoa ja varmaan jostain paperista näkee ne ostohetken kilometrit eli ei tästä varmaan kauheasti hyödy,mutta kusetetaan tullia koska se kusettaa meitä!
ja tietysti tullauksen jälkeen kilometreiksi taas se 150tkm!
Kommentteja ja kokemuksia!
aika hölmö ideahan tää on mutta uskon että on ollu joillakin käytössä...tullin sivuilla muutama yli 600tkm ajettu volvo v70...voihan ne tietysti olla oikeitakin...
syy moiseen on että kun autoa verotetaan niin arvo on pienempi mitä se oikeasti on...tietysti alkuperäset huoltokirjat ym.pidetään piilossa tullissa käynnin ajan.
kattoohan se tulli tietysti auton kuntoa ja varmaan jostain paperista näkee ne ostohetken kilometrit eli ei tästä varmaan kauheasti hyödy,mutta kusetetaan tullia koska se kusettaa meitä!
ja tietysti tullauksen jälkeen kilometreiksi taas se 150tkm!
Kommentteja ja kokemuksia!
aika hölmö ideahan tää on mutta uskon että on ollu joillakin käytössä...tullin sivuilla muutama yli 600tkm ajettu volvo v70...voihan ne tietysti olla oikeitakin...
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kannataa ostaa lada suomesta jos ajatusmaailma on tuolla tasolla.Rikolliset linnaan.
ja muista viedä Nykäsen Matille terveisiä kun jäät kiinni.
Aivan idioottimainen ajatus. Hesarista luin, että joku tuoja on jo ehditty tässä maassa tuomita veropetokseen vastaavasta teosta.
En siis suosittele tekoon ryhtymistä. Tulli kyttää ja kyräilee muutoinkin autontuojaa kuin kyseessä olisi joku rikollinen. Olen kuullut jopa, että pitää esittää erityistä selvitystä siitä, miksi autolla on ajettu enemmän kuin 20.000 km vuodessa (jollei siis asia muutoin ilmene papereista).
Jos luulet selviäväsi ruuvausprojektistasi, olet hölmö. Sen verran tiukka on syyni.
Ei tarvitse olla pelkkien kuulopuheiden varassa. Katso ajokilometreistä Tullin sivuilta:
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/02_Kaytetyt_ajoneuvot/03_Ajokilometrit_autoverotuksessa/index.jsp
Lyhyesti sanottuna Tulli olettaa henkilöautoilla ajetun 18800 km vuodessa, jos tätä enemmän, niin asia pitää todistaa muutoinkin mittarilukeman avulla.
Kommentoin vain sen verran, että:
Pakettiautot 14.700 km vuodessa ! Tarkkana täytyy olla, jos tuo ikäänsä nähden paljon ajetun pakettiauton.
Tiedän, että ne säännöt on epäreilut, mutta älä rupee rikoksia tekeen tollasen takia. Jos tollasesta jää kiinni, niin kivat on merkinnät rekisterissä..Entäpä seuraavassa työpaikassa, jos tehdään taustatarkistus..?
Jospa Jermu hyvä laajentaisit vähän ajatusmaailmaasi. Jostain syystä kuvittelet, että näillä palstoilla kaikki autojuttuja kirjottelevat on miehiä. Sorrut välillä vastauksissasi sellaisiin letkauksiin luulemallesi "miehelle", että ei voi muuta kun nauraa hölmöydelle!
on Rinta Jouppi niin se on suositus.
Oot muuten hyvä "jätkä", kun huomautit. Sorruit muuten luuserointiin, vaikket sitä itse edes varmaankaan tajunnut..Neitiseni, oi niiin asiallisen hyvä jätkä. Heh! Siitäs sai sekin nirppanokka niin että tuntuu.
En ole koskaan ostanut sieltä mitään enkä osta.
kiitos.
Olen tullannut neljä autoa, eikä Tullista ole kertaakaan tultu katsomaan autoani.
Enemmän ajetuista olen esittänyt täydellisen huoltokirjan, joka on riittänyt todisteeksi mittarilukeman paikkaansa pitävyydestä. Esimerkkinä Vw Golf ´01 132 tkm.
Ajatus on oikea ja oma-aloitteisuus palkitaan pienempien verojen muodossa.
Osta Saksasta vanha ja äärimmäisen vähän ajettu auto yksityiseltä. ja Sovi myyjän kanssa että autolla on ajettu sitten vaikka 350 tkm. Aina parempi jos edellisestä katsastuksesta on kulunut se 2 vuotta tai yli Saksassa. ei ole dokumentoitu mihinkään kilsoja pitkään aikaan.
Tullin kielitaidottomat pässit ei ikinä pääse selvittämään mitään autojen taustoja. Niillä on kädet täynnä tekemistä nykysysteemin aiheuttaman työmäärän kanssa.
Suositeltavaa siis. Tulli saakon sitä mitä tilaa, systeemi on pähkähullu!
sivuilta mmiten kohdellaan km-lukemia niistä autoista, joissa ei ole riittäviä docuja todistamaan km-määräää? Tulli heittää keskimääräisen SUOOMALAISEN vuosittaisen ajomäärän ja se on noin 18.500 km/vuosi. Eli jos tuot 10 vuotta vanhan auton, tullin mukaan sillä on ajettu 185.000 km jos et enempää pysty todistamaan. Eli ruuvaus kannattaa jos autolla on ajettu selkeästi vähemmän kuin tuo 18.500 km/vuosi.
kun ostat auton käsket myyjän jäättää kilometri lukema pois kauppakirjasta sen jälkeen menet paikalliseen "ruuvausliikeeseen" Taco meter ja pyydät haluamasi kilometrilukeman huoltokirjan leimattuna. ps tieto on onistumisesta.