Terrorismi Suomessa

Olen yrittänyt virittää keskustelua siitä että onko maasamme sellaista terrorismia että meille vaadittu uusi siviilitiedustelulaki oli tarpeellinen. Se tuli voimaan peruslain vastaisesti vähän ennen kuin eduskunta hajosi ja uudet vaalit järjestettiin. Siitä ei tullut vaaliteemaa. kansalaiset eivät päässeet sanomaan että hyväksyykö se sen että kansalaisia saa nyt kuka tahansa viranomainen tirkistellä tuon henkilökoht. asioita ja yksityiselämää.
6<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luulekko että tää ketju on kovin pitkä ikäinen. Tää tullaan poistamaan ihan kohta.

Terveisin
Ylläpito

1Äänestä
  • Tampereella ammuskeltiin. Aloitus poistui melko pian. Ilmeisesti.....

    1Äänestä

On joku mamu bussikuskina nähty.

Ajattele kuitenkin pariin kertaan sen "bussikuskin" palkan riittävyyttä, kun ne perheet ovat juuri sitä mistä kirjoitin:10 kakaraa, vaimo ja pari avovaimoa?

Erillisiä asuntoja naispuoleisille! Asumistuet muutamista ISOISTA asunnoista pelkästään jo useita tuhansia. Totta on, että 10 lapsinen Somali-porukka nielee tukia jopa 16000 kuukaudessa. Missä näet minkäänlaista hyötyä?

Tanska ja Norja päätyneet tulokseen jonka mukaan suurin osa somaleista ei tarvitse minkäänlaista pakolais tai turvapaikkastatusta ja ovatkin palauttaneet tuhansia kotimaahansa. Hyvin viisasta.

1Äänestä

Aloittajan tarkoitus oli herättää keskustelua terrorismista Suomessa ja tarvitaanko meillä sellaista lakia joka sallii viranomaisten pitää sinusta vaikka jotain sellaista tietorekisteriä missä on sinun henkilökohtaisa asioita kaikkien saatavilla. Kaikien jotka työskentelevät valtion tai kunnan leivissä. Kuinka helppoa on antaa jollekin sellainen leima otsaan mikä hankaloittaa tuon tulevaa elämää. Enää ei kommunisteja vainota niin kuin aikoinaan, vaikka sodan jälkeen he olivatkin niskan päällä. Nyt on vain vasemmistolaisia ja viherpipertäjiä ja demareita, joista osa on oikeistolaisempia kuin porvarit itse. Työläisillä ja köyhillä ei oikein mene hyvin nykyään. Eläkeläisistä puhumattakaan. Entäs jos saat leiman otsaasi että sinua pidetään vaikka terroristina kun olen sen ja sen näköinen.

1Äänestä

Eikös tämäkin ole jonkinmopista terrorismia eli se että minä puhun tästä on sekin jonkinlaista terrorismia ja kohta noista kaikista eduskunnan akoista leviteellään alastonkuvia netissä. Eikö sekin ole jonkinlaista terrorismia.
Se, että USA:n sallittiin aloittaa sota Irakissa, on sekin jonkinlaista terrorismia ja nyt siitä kärsii koko maailma pakolaisten karatessa maasta ja tuoden kustannuksia niille ja meillekin. Eikö jenkkien pitäisi yksin maksaa kulut (pakolaisten ylläpito) kun kerran sodan saivat aikaankin.

Anonyymi
18.8.2019 12:24
Uusi
Älkää mollatko Annelin mainetta. Hän on oikea prinsessa. Hän joutui poliittisen ajojahdin kohteeksi ja jotui kärsimään. Älkää enää kiusatko häntä.

http://www.eurooppalainensuomi.fi/euroopan-suunta-ja-mepit-anneli-jaatteenmaki-alde/

http://sonnimies.blogspot.com/2010/01/hustlerin-jaatteenmaki-uutinen.html?zx=575c844d712ee60a

https://www.eduskunta.fi/FI/MinunEduskuntani/muistatkotaman/Sivut/Jaatteenmaen-ero.aspx

https://fi.wikipedia.org/wiki/Irak-vuoto

Ensimmäisinä Lipposen vierailun sisällöstä huolestuivat kansanedustajat Jaakko Laakso (vas.), Mikko Elo (SDP) ja Anni Sinnemäki (Vihr.), jotka esittivät kirjallisen kysymyksen Irak-kannanotoista 19. joulukuuta 2002. Kansanedustajat kysyivät, miten hallitus aikoo estää sen, että Suomi vaikuttaisi olevan näyttämässä vihreää valoa Yhdysvaltojen suunnittelemille sotatoimille.

Kyllä Suomi Lipposen kaudella ajoi aika oikeistolaista politiikkaa.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen yrittänyt virittää keskustelua siitä että onko maasamme sellaista terrorismia että meille vaadittu uusi siviilitiedustelulaki oli tarpeellinen. Se tuli voimaan peruslain vastaisesti vähän ennen kuin eduskunta hajosi ja uudet vaalit järjestettiin. Siitä ei tullut vaaliteemaa. kansalaiset eivät päässeet sanomaan että hyväksyykö se sen että kansalaisia saa nyt kuka tahansa viranomainen tirkistellä tuon henkilökoht. asioita ja yksityiselämää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu