Olen yrittänyt virittää keskustelua siitä että onko maasamme sellaista terrorismia että meille vaadittu uusi siviilitiedustelulaki oli tarpeellinen. Se tuli voimaan peruslain vastaisesti vähän ennen kuin eduskunta hajosi ja uudet vaalit järjestettiin. Siitä ei tullut vaaliteemaa. kansalaiset eivät päässeet sanomaan että hyväksyykö se sen että kansalaisia saa nyt kuka tahansa viranomainen tirkistellä tuon henkilökoht. asioita ja yksityiselämää.
Terrorismi Suomessa
Anonyymi
6<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Luulekko että tää ketju on kovin pitkä ikäinen. Tää tullaan poistamaan ihan kohta.
Terveisin
Ylläpito
Tampereella ammuskeltiin. Aloitus poistui melko pian. Ilmeisesti.....
On joku mamu bussikuskina nähty.
Ajattele kuitenkin pariin kertaan sen "bussikuskin" palkan riittävyyttä, kun ne perheet ovat juuri sitä mistä kirjoitin:10 kakaraa, vaimo ja pari avovaimoa?
Erillisiä asuntoja naispuoleisille! Asumistuet muutamista ISOISTA asunnoista pelkästään jo useita tuhansia. Totta on, että 10 lapsinen Somali-porukka nielee tukia jopa 16000 kuukaudessa. Missä näet minkäänlaista hyötyä?
Tanska ja Norja päätyneet tulokseen jonka mukaan suurin osa somaleista ei tarvitse minkäänlaista pakolais tai turvapaikkastatusta ja ovatkin palauttaneet tuhansia kotimaahansa. Hyvin viisasta.
Aloittajan tarkoitus oli herättää keskustelua terrorismista Suomessa ja tarvitaanko meillä sellaista lakia joka sallii viranomaisten pitää sinusta vaikka jotain sellaista tietorekisteriä missä on sinun henkilökohtaisa asioita kaikkien saatavilla. Kaikien jotka työskentelevät valtion tai kunnan leivissä. Kuinka helppoa on antaa jollekin sellainen leima otsaan mikä hankaloittaa tuon tulevaa elämää. Enää ei kommunisteja vainota niin kuin aikoinaan, vaikka sodan jälkeen he olivatkin niskan päällä. Nyt on vain vasemmistolaisia ja viherpipertäjiä ja demareita, joista osa on oikeistolaisempia kuin porvarit itse. Työläisillä ja köyhillä ei oikein mene hyvin nykyään. Eläkeläisistä puhumattakaan. Entäs jos saat leiman otsaasi että sinua pidetään vaikka terroristina kun olen sen ja sen näköinen.
Toi poistettu viesti ei ollut minun. Se tais olla siitä Afganistanin häistä ja pommi-iskusta siellä. Noh, sehän ei liippaa aloittajan tarkoittamaa aihetta. Puhumme siis terrorismista Suomessa. Onko sitä vai ei.
4 Vastausta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15908459/terrorismin-kannattajien-ja--mielenosoitus-turussa
Eikös tämäkin ole jonkinmopista terrorismia eli se että minä puhun tästä on sekin jonkinlaista terrorismia ja kohta noista kaikista eduskunnan akoista leviteellään alastonkuvia netissä. Eikö sekin ole jonkinlaista terrorismia.
Se, että USA:n sallittiin aloittaa sota Irakissa, on sekin jonkinlaista terrorismia ja nyt siitä kärsii koko maailma pakolaisten karatessa maasta ja tuoden kustannuksia niille ja meillekin. Eikö jenkkien pitäisi yksin maksaa kulut (pakolaisten ylläpito) kun kerran sodan saivat aikaankin.
Anonyymi
18.8.2019 12:24
Uusi
Älkää mollatko Annelin mainetta. Hän on oikea prinsessa. Hän joutui poliittisen ajojahdin kohteeksi ja jotui kärsimään. Älkää enää kiusatko häntä.
http://www.eurooppalainensuomi.fi/euroopan-suunta-ja-mepit-anneli-jaatteenmaki-alde/
http://sonnimies.blogspot.com/2010/01/hustlerin-jaatteenmaki-uutinen.html?zx=575c844d712ee60a
https://www.eduskunta.fi/FI/MinunEduskuntani/muistatkotaman/Sivut/Jaatteenmaen-ero.aspx
https://fi.wikipedia.org/wiki/Irak-vuoto
Ensimmäisinä Lipposen vierailun sisällöstä huolestuivat kansanedustajat Jaakko Laakso (vas.), Mikko Elo (SDP) ja Anni Sinnemäki (Vihr.), jotka esittivät kirjallisen kysymyksen Irak-kannanotoista 19. joulukuuta 2002. Kansanedustajat kysyivät, miten hallitus aikoo estää sen, että Suomi vaikuttaisi olevan näyttämässä vihreää valoa Yhdysvaltojen suunnittelemille sotatoimille.
Kyllä Suomi Lipposen kaudella ajoi aika oikeistolaista politiikkaa.