Miksi kukaan ei ole laupias samarialainen

Anonyymi

vaikka Jeesus ja profeetat neuvovat. Ei auteta niitä jotka apua tarvitsevat.
Seurakunta sanoo että kukaan ei ole velvollinen auttamaan toista, minkä minä olen nähnyt 50 v. ajalta. Toiset käyvät Lut. kirkolta ruoka-apua. uskomatonta että seurakunta ei pidä huolta omistaan. Ei se ole veljesrakkautta sisarista puhumaatakaan.
Eihän varakkaille jää nii paljon rahaa hauskan pitämiseen jos pitää antaa apua tarvitsevalle.
Kuka on se laupias samarialainen?

6

53

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoitan vielä lisäksi että kun olen toisia auttanut paljon kaikilla tavoilla, ja kun olen itse apua kysynyt, on aina tulnut ihmeellisiä tekosyitä joita mitä ihmellelen suuremmissa määrin.
      Raamattu sanoo että mitä tahdot itsellesi tekevän tee se toisille! Mitähän se sitten tarkoittaa kun se käytännössa ei toimi?

      • Anonyymi

        Saman minäkin olen huomannut, toisia autoin ja rohkaisin mutta sitten sairastuin masennukseen enkä jaksa käydä kokouksissa.
        Sen jälkeen aika pian minut unohdettiin.
        Se siitä keskinäisestä rakkaudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saman minäkin olen huomannut, toisia autoin ja rohkaisin mutta sitten sairastuin masennukseen enkä jaksa käydä kokouksissa.
        Sen jälkeen aika pian minut unohdettiin.
        Se siitä keskinäisestä rakkaudesta.

        Niin tuttua. Niin tuttua.


    • Onko laupias samariinilainen sama tyyppi, joka keksi Samariinin?
      Kaikkihan tunnemme raamatun tarinan laupiaasta samariinilaisesta. Kun jessuli keksi taikoa veden viiniksi nisankuussa Kanan hipoissa, niin hän sammui kuin saunalyhty öljypuun varjoon Ketsemaanen kedolle. Ja kolmen päivän päästä, kun kukko kolmasti lauloi, heräsi jumalan ainokainen poika aivan hirmuiseen krapulaan. Ja kuinka ollakkaan laupias samariinilainen tulla tupsahti paikalle vesilasin kanssa, kaatoi siihen jauhetta, joka poreili kovasti. Ja sanoi jessulille: "Hän ottaa tuosta, niin lähtee kohmelot samointein." Ja niin kävi, ja jessuli kiitollisena käski opetuslasten mainostaa vartsikkakärryistään lähetysmatkoillaan samariinia ympäri koko pannukaakku Maan. Ja samariinilaisesta tuli suunnattoman rikas ja vit*umainen ihminen. Mutta jessulipa vihelsi pelin poikki ja iski samariinilaista tuperkkelilla, myrkkyruumalla, aitsilla muniin, rutolla sekä pitaalilla.

    • Anonyymi

      Pelastusarmeijaako tarkoitetaan ?
      Se jakaa saippuaa, soppaa ja sitten hengellisyyttäkin, mikäli se kiinnostaa.

      Entinen todistaja on kertonut, että todistajat eivät puhu rappioalkoholisteille, koska he haisevat pahalle.

      • Anonyymi

        Mitä humpuukilahkolta vois muut odottaakkaan. Siis meinaan tätä vartiotornilahkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      89
      1478
    2. 72
      1234
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      84
      1144
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      270
      951
    5. 95
      909
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      35
      856
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      777
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      79
      737
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      723
    10. 45
      675
    Aihe