Miksi feminismi on sovinismia hyväksyttävämpää, kun tavoite ja päämäärä on kuitenkin sukupuolten välinen tasa-arvo yhdyskunnassa
Kysymys feministeille
10
94
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä. Vaikka alunperin feminismi ei ollut naissovinismia, on se muuttunut sellaiseksi nykyään.
Tosin sillä erotuksella, että sovinismi ei tuntenut eikä vieläkään tunne väriä.
Sen sijaan nykyinen toksinen feminismi on suunnattu nimenomaan valkoista heteromiestä vastaan.
Eli nykyfeminismi on kaiken lisäksi rasistista!Ulkomailla, jossa on paljon kulttuurista sekoittumista, myös ihonvärin saralla, moni feministi on myös rasisti.
Tummaihoisilla naisilla ei ole samaa "feminististä gloriaa" muiden feministien keskuudessa mitä valkoisilla on.- Anonyymi
Feminismi on jo alkuajoista lähtien edustanut naissovinismia, miesvihaa. Tämä on totuus, minkä voi sievistelemättä sanoa ääneen.
Anonyymi kirjoitti:
Feminismi on jo alkuajoista lähtien edustanut naissovinismia, miesvihaa. Tämä on totuus, minkä voi sievistelemättä sanoa ääneen.
Ei pidä paikkaansa.
Alussa, jo useampi sata vuotta sitten, tasa-arvo oli tähtäimessä.
Moni feministi oli mies(esim Marquis de Condorcet).
Joissain maissa se on edelleen saavuttamatta, mutta esim Suomessa tasa-arvossa ollaan menty jo yli tasa-arvon ja ns. tasa-arvoinen arvopohja tuntuu olevan jo miehiä vastaan.
Naiset ovat monin paikoin "tasa-arvoisempia" kuin miehet.
Kannattaa tarkastaa mitä sovinismi tarkoittaa.
- Anonyymi
Kannattaa olla rehellinen siinä, mitä feminismi todellisuudessa tarkoittaa.
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa olla rehellinen siinä, mitä feminismi todellisuudessa tarkoittaa.
Se onkin koko jutun juuri.
Poliittinen ja mediakeskeinen feminismi on nykyään käytännössä idiotian levittämistä.
Tämä on tietenkin suuri harmi.
Potentiaalia järkevälle feminismille nääs on vaikka kuinka.
Factual Feminist on hyvä esimerkki tästä.- Anonyymi
Femen kirjoitti:
Se onkin koko jutun juuri.
Poliittinen ja mediakeskeinen feminismi on nykyään käytännössä idiotian levittämistä.
Tämä on tietenkin suuri harmi.
Potentiaalia järkevälle feminismille nääs on vaikka kuinka.
Factual Feminist on hyvä esimerkki tästä.Mitä on "järkevä feminismi" nimim. "Femen":in käsityksen mukaan?
Kiteytä pähkinänkuoreen tähän myös heille jotka eivät esimerkiksi osaa englantia kuunnellakseen tai lukeakseen aiheesta englanninkielisiä nettirölötyksiä. Jooko? Anonyymi kirjoitti:
Mitä on "järkevä feminismi" nimim. "Femen":in käsityksen mukaan?
Kiteytä pähkinänkuoreen tähän myös heille jotka eivät esimerkiksi osaa englantia kuunnellakseen tai lukeakseen aiheesta englanninkielisiä nettirölötyksiä. Jooko?Esimerkiksi minua ahdistaa se valehtelun ja harhaanjohtamisen määrä mitä media syöttää.
Naisen 80 senttiä hyvä esimerkki.
Tai että on olemassa jokin mystinen lasikatto, joka estää naista ylenemästä.
Feministit eivät osaa kertoa edes mitä termi patriarkaatti tarkoittaa.
Taso on säälittävällä tasolla.
- Anonyymi
YK:n tavoite on naisten aseman vahvistaminen.
https://kestavakehitys.fi/web/kestava-kehitys/agenda2030/tavoite-5
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455633Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3155460Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä914676Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692495Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y82167Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt511934Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161902Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu351883Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont301825Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi831752