Ensi sunnuntaina (eli 20.3) televisioidaan näemmä se Meisnerin viettämä juhlamessu katedraalissa. TV1 lähettää ohjelman klo 10.00. Saa nähdä, kuinka tunnelma on tallentunut televisiotallenteeseen, toivottavasti hienosti :)
Helsingin hiippakunnan 50-vuotisjuhlamessu
Paula Virtanen
2303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ennen messua esitettiin kaksi lyhyttä mutta sympaattista haastattelua, Puolan SCJ-provinsiaalin ja isä Ryszard Misin. Provinsiaali totesi, että Puolasta Suomeen tulevalle papille on tärkeintä kieleen ja kulttuuriin tutustuminen. No, mikä koskee härkiä, ei ehkä koske Juppiteria?
Itse asiassa mietin samaa asiaa, alkuhaastattelut ja jopa se saarna oli jotenkin hämmentävä, tuli mieleen, että tietävätkö ko. hlöt Suomen ongelmista, kun jotenkin tosi osuvasti eri asioista mainitsivat. Kuitenkin niin, että ketään ei loukattu tai moitittu.
Ja saarna oli niin elävä ja voimakas, että tuntui kotisohvalla asti!