Bush ja Afganistan

Vanha pilvenpolttaja Bush valloitti maailman suurimman unikontuottajan Afganistanin...
197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Humoristisessa kommentissasi on totuuden siemen.

Voi vain kuvitella, minkälainen murhe oli USA:n huumemafialla, kun Taliban hallinto kielsi ja käytännössä lopetti huumeiden tuotannon Afganistanissa vuoteen 2001 mennessä.

Kun muistamme, että USA:ssa käytetään 50% maailman huumeista, mikä kuvaa hyvin maan kansalaisten moraalista rappiotilaa, lienee tuon valtaisan huumemafian hallitseman bisneksen tuotto romahtanut ja ollut sekaisin, kun huumeiden tuotanto Afganistanissa takkuili. Tuntuisi aika loogiselta, että huumemafian valtaisalla liikevaihdolla pystytään myös saamaan USA:n viranomaisia lahjotuksi, joidenkin korkeidenkin virkamiesten ollessa näin mukana bisneksessä. Isolla rahalla on vaikutusvaltaa USA:ssa, joten myös huumemafialla on sitä.

Oli miten oli, USA:n hyökkäyksen jälkeen Afganistanin huumetuotanto on noussut jälleen ennätyslukemiin, jenkit kykenivät lyömään talibanit helposti, mutta eivät "kyenneet" samaan mihin talibanit kykenivät, eli pitämään huumetuotannon kurissa. Kyenneet lainausmerkeissä, koska tokihan he olisivat kyenneet, jos tahtoa olisi.

Lopputulos, nyt huumetuotanto on huipussaan Afganistanissa, mistä hyötyy ennenkaikkea myös USA:n huumemafia. Bisnes kukoistaa, eikä USA jostain syystä säilyttänyt Afganistanissa jo talibanien toimesta saavutettua tilannetta huumeiden torjunnassa. Sattumaako? Tuskin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alivaltiosihteeri kirjoitti:

Vanha pilvenpolttaja Bush valloitti maailman suurimman unikontuottajan Afganistanin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu