Kokemuksia muilla?
Vastaukset 21
- Anonyymi
Hehhehhee. Kukin tärvää rahansa miten tahtoo.
- Anonyymi
Mulla ei autokaupat menny ihan putkeen, useempi kuukaus selviteltiin asiaa ja päästiin lopulta (lähes) tyydyttävään lopputulokseen. Asiakaspalvelussa parannettavaa, hieman koppava lähestymistapa. Hyvä auto, jos kaikki ilmotetut varustelut ois pitäny paikkaansa. Seuraavaa autoa sieltä tuskin ostan.
- Anonyymi
Osta romus muualta äläkä pillitä edellisen piilovika pommin sait ja minä palkan näin se vaan menee valita edellisille omistajalle nehän ne paskat tuo liikkeeisiin vaihdossa ja kehuvat omiaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osta romus muualta äläkä pillitä edellisen piilovika pommin sait ja minä palkan näin se vaan menee valita edellisille omistajalle nehän ne paskat tuo liikkeeisiin vaihdossa ja kehuvat omiaan
Eikö tuossa sanottu, etteivät ilmoitetut varusteet pitäneet paikkaansa?
Ja kannattaisi automyyjien edes hieman vilkaista tarjottua vaihdokkia, säästyisitte yllätyksiltä monesti kun edes viitsisitte koeajaa auton.Tuntuu olevan teillä tapana, että pikainen pesu ja heti myyntiriviin.
Ehkä oikeinkirjoitustakin voisit harjoitella, tulisi edes jotain uskottavuutta automyyjän alhaiseen ammattiin:)
- Anonyymi
Myyjä todella koppava ja ylimielinen lippalakki jonne, en osta mitään täältä. Ei saa autoa edes koeajaa kun kuulemma paskaantuu vaan jos et tiedä 100% ennen sitä että ostat auton.
Kyllä kai autokauppa kuten ravintolakin periaatteessa saa valikoida asiakkaansa.
Jos tässä työssä kuitenkin on liian valikoiva, voi olla, että kauppaa syntyy vähemmän.
- Anonyymi
Ittellä kaupat meni hyvin kaikki asiat käytiin läpi ja kaljatkin tarjosivat😂
- Anonyymi
En suosittele, reklamoin auton virheistä, ei viitsi edes viestiä avata.
- Anonyymi
Ei tullut korjauskuluissa vastaan joten piti kaupat purkaa. Tähänkin halusi kovasti tietää syytä (etäkaupan purkamiselle ei tarvitse edes kertoa syytä).
Kuten jo aikaisemmin mainittu; todella koppava ja töykeä lähestymistapa.
Rupesi minulle urputtamaan siitä kuinka autojen toimittaminen maksaa heille, oikeastiko? (yhtälailla kaupanpurku tuli minulle maksamaan) Eihän heidän mikään pakko niitä ole toimittaa? :D 0/5 kokemus tässä autoliikkeessä.- Anonyymi
Emme ole etäkauppaa tehdessä kertaakaan joutuneet sellaista tähän mennessä purkamaan, joten onkohan oikea paikka kyseessä?
Terveisin,
Yrittäjä / TT Car Center Oy
- Anonyymi
Tässä näemme, ettei myyjän kannata harrastaa etäkauppaa niillä
paaliromuilla!
Autonostajat ovat nykyään tietoisia oikeuksistaan ja käyttävät lain
porsaanreikiä häikäilemättömästi hyväkseen.
Syytä etäkaupan perumisessa ei tosiaankaan tarvitse ilmoittaa, mutta
pidän kuitenkin moraalittomana sitä, että annetaan myyjien rauhassa
toimittaa useitakin autoja kotipihaan, jonka jälkeen alkaa kiristys, että
korjaatko, vai perunko kaupan.
Haluat tässä näköjään vihjaista, että kaupat olisivat syntyneet, mikäli
myyjä olisi maksanut ns. "viulut" kokonaan ?!
Voisiko olla niin, että jopa tiesit kaupankohteen viat etukäteen, mutta
yritit saada automyyjän maksamaan korjaukset etäkauppaehtoihin ve-
doten?
Oliko myyjä mielestäsi edes peitellyt tai salannut vikoja?
Herää! - Anonyymi
Pelkkää positiivista sanottavaa. Autossa oli leima sekä jakopää lähellä,ja kun kauppoja mietittiin, autoliike lupasi heidän piikkiin hoitaa jakopää remontin sekä katsastivat auton ennen ostoa. Myyjä oli myös todella asiallinen ja ystävällinen. Suosittelen!
- Anonyymi
Alkuun kaikki vaikutti hyvältä ja olimme erittäin positiivisia kyseiseen liikkeeseen ja palveluun.
Kuitenkin pian kauppojen jälkeen kun autossa ilmeni vikaa joka on jo ostohetkellä autossa ollut ja korjaamolta tuli tieto että kyseessä onkin suurempi remontti, loppui yhteistyö autoliikkeen kanssa.
En voi missään nimessä suositella kyseistä liikettä. Kiire on myydä, mutta vastuuta ei kanneta ja asiakasta yritetään ku**ttaa. Onneksi on lakimiehet!- Anonyymi
Ei yllätä. :D Tuliko sieltä vastaus että "auto on x ikäinen ja on ajettu x kilometrimäärä niin ei voi olettaa että auto on kuin uuis blaa blaa" ?
- Anonyymi
Aikalailla joo :D Myynnissä:ajettu VAIN sen ja sen verran. Reklamoidessa:ajettu JO sen ja sen verran :D
- Anonyymi
Juu en itse enää vilkasekkaa kyseistä virmaa ei ruvennu yhestä autosta edes neuvottelemaa
- Anonyymi
Ostavat huutokauppa.comista autoja ja laittavat tuplahinnalla myyntiin. eikä mitään mainintaa, huutokauppaa.caom sivuilla mainituista vioista tai kolareista.
- Anonyymi
Vain hyviä kokemuksia, useamman autokaupan heidän kanssaan olen tehnyt.
- Anonyymi
Ostin auton kyseisestä paikasta ja alle 2kk kaupoista auton vaihdelaatikko ja kytkin hajosivat, eivät kuulemma ole vastuussa mistään eivätkä suostu tulemaan asiassa lainkaan vastaan, ensimmäinen ja viimeinen auto täältä.
- Anonyymi00020
En suosittele millään tasolla. Yrittävät kierrellä etäkaupoissa soveltuvaa 14vrk palautusoikeutta.
- Anonyymi00021
Itse en suosittele ostamaan edes etäkaupalla tuolta TT Car Center Oy yrityksestä. https://ttcarcenter.fi/
Rehellinen mielipide kyseisestä liikkeestä. EN SUOSITTELE. EDES ETÄKAUPALLA ostamaan autoa täältä. Kaverini osti. Autosta paljastui vikoja ei 1 tai 5kpl vaan tyyliin yli 20kpl. Autoliikettä ei edes kiinnostanut neuvotella asiasta että auto olisi heidän piikkiin korjautettu (lain) vaatimaan kuntoon liikenteeseen. Esimerkiksi useampi jarruletkut siinä kunnossa että se olisi katsastuksessa suoraan hylkäys.
Etäkaupassa myös kikkailevat omilla ehdoilla eivätkä noudata kuluttajasuojalakia. Peritään asiakkaalta toimistomaksu 300€. Pesumaksua yritetään ottaa 150€, mutta se mitätöitiin kylläkin. Kuluttajasuojalaissa auton etäkaupan ehdoissa aika erilailla asiat kun teidän omat sovelletut sopparit. Kuten lukee näin: Myyjällä ei ole oikeutta
• laskuttaa kaupan perumisesta aiheutuneita käsittelykustannuksia tai muita hallinnollisia kustannuksia.
Voiko myyjä vaatia korvausta auton pesemisestä tai puhdistuksesta?
Ei, auton normaalista pesu- ja puhdistustarpeesta ei voi vaatia korvausta.
https://www.kkv.fi/kuluttaja-asiat/autot-ja-pysakointi/auton-etamyynti-ja-kotimyynti/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231672
- 50970
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r153816Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50756- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.129578Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e120544Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 50482
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118476Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4439
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.137431