Matti Esko perui keikat

masennuksen takia. Oli lopettanut lääkityksen koska olo oli tuntunut hyvältä.
https://www.is.fi/viihde/art-2000006210735.html
866
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Monet masentuneet langeaa samaan kuoppaan............... lääkittömyyteen kun tuntuu että sgulaa............... !
- Valitettavasti -

Äänestä
  • Valheet, joihin uskomme (In Lies We Trust) osa 2/16

    masennus on pitkälti valhe- ja läkkeet ei paranna, vaan pahentaa asioita- toki huumata voi itsen vaikka alkoholillakin:

    kuunteles kun tohtori kertoo
    https://www.youtube.com/watch?v=tUf7DzTGhZE

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Valheet, joihin uskomme (In Lies We Trust) osa 2/16

    masennus on pitkälti valhe- ja läkkeet ei paranna, vaan pahentaa asioita- toki huumata voi itsen vaikka alkoholillakin:

    kuunteles kun tohtori kertoo
    https://www.youtube.com/watch?v=tUf7DzTGhZE

    Näin se aina menee toiseen äärilaitaan, lapsi pesuveden mukana, ja äänekkäimpiä ovat ne, joilla ei ole konkreettista käsitystä tästä lääkityksestä , mikä tietysti on heidän kannaltaan onnellinen tilanne. :)
    Mutta tulisi ymmärtää vaikka kysellä asioista pikemminkin kuin julistaa omia totuuksiaan.
    SSRI:llä on omat huonot puolensa, mutta toimivina voivat kohentaa paljonkin elämänlaatua.
    Minusta suurin virhe on niiden pitkäaikaiskäyttö, jolloin elimistö tottuu niitä "vaatimaan".

    "Masennus on pitkälti valhe" - taas yksi posketon väite..hohoijaa .

    Äänestä

Jaa, vielä hengissä. Luulin että oli heittänyt jo lusikan nurkkaan.

Äänestä

Masennus on kavala tauti koska se hiipii huomaamatta takaisin vaikka luulet sen menneen ohi.

1Äänestä

Pidän itse pitkiä taukoja SSRI-lääkityksessä ettei elimistö opi saamaan niitä jatkuvasti - näin syntyy lääkeriippuvuus. Ja esim. sukupuolinen haluttomuus ja impotenssi pysyy kaiken aikaa yllä.
Monesta on valitettavasti tullut krooninen masennuslääkkeiden tarvitsija.

1Äänestä

Lääkityksestä voi tulla ikäviäkin sivuvaikutuksia, mutta lääkityksen lopettaminen kesken kaiken se vasta haittavaikutuksia aiheuttaakin. Kokemusta on.

Äänestä

Hytönen vai?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

masennuksen takia. Oli lopettanut lääkityksen koska olo oli tuntunut hyvältä.
https://www.is.fi/viihde/art-2000006210735.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu