120 pommia räjäytetty

Ruotsissa tänä vuonna. Tällä vauhdilla ne on kohta tasoissa Afganistanin tai muiden Lähi-Idän poksahtelevien maiden kanssa!

https://www.friatider.se/ver-120-bombd-d-i-r-kning-med-45-procent
24<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Sitä saa mitä tilaa

2Äänestä

Tulee Suomeenkin. Millon nää suvakit herää?

2Äänestä
  • Suvakit ei herää ikinä, koska niiden päät on pipejä.

    2Äänestä

Ruotsi näytää olevan terroristien hallinnassa.

3Äänestä
  • Arabimaiden kouluttautumaton roskaväki on valunut ruotsiin, ja jälki on sen mukaista. Arabimaat kiittävät, pääsivät köyhästä ja tuottamattomasta kansanosastaan eroon.

    1Äänestä

ei pidä unohtaa että nää pommit on yksittäisräjäytyksiä,,,,,,,,,vaaaikkakin jollekkin fiksummalle saattaa tulla mieleen sarjaräjäytykset kun on näinkin monta pommia jo tänävuonna

1Äänestä

Suomessa on henkirikoksia enemmän kuin Ruotsissa väestömäärään verrattuna. Siinä mielessä pommit ovat onneksi olleet tehottomia. Perheväkivalta ja naisiin kohdistunut väkivaltaprosentit ovat myös meillä korkeammat.
Ruotsissa on sekä onnistuttu että epäonnistuttu maahanmuuttajien integroinnissa. Onnistumisista ei pidetä suurta lukua. Ruotisin Polisin mukaan Ruotsissa on plus - miinus 15 lähiötä ja aluetta, joissa tilanne kriisiytynyt. Jokainen on liikaa. Olen asunut Ruotsissa ja viime vuosina käynyt lomilla "opintomatkoilla" ongelmalähiöihin. (Huvinsa kullakin ). Rinkeby Tukholmassa yksi viimeisimmistä kohteistani. Se oli reilut parikymmentä vuotta sitten vielä "suomalaislähiö". Nykysin siellä ei juuri suomea kuule. Suomalaiset ovat muuttaneet parempiin paikkoihin. Rinkebyssä on tehty myös hyviä hankkeita. Tänään tilanne on parempi kuin viimevuosina olemme Rinkebyn uutisista oppineet. Me käymään. Hämmästyt siisteyttä ja paikkojen hyvää kuntoa. Vähemmistönä valkoihoisena tunnet olevasi ja oletkin. Kahvilassa saat olla ainoa "perinteisen pohjoismaalaisen -" näköinen. Syynä siihen ei ole yksin maahanmuutto, vaan Ruotsin asuntopolitiikka, joka on tahtomattaan edistänyt tällaisten lähiöiden syntyä. Vaikka ei olisi yhtään maahanmuuttajaa, saadaan ongelmalähiö aikaan, jos kaikki asunnot ovat vuokra-asuntoja ja halpoja. Suomessa on tässä suhteessa parempi sekasysteemi. Iloitaan siitä ja muistetaan, että uutiset rakentuvat sensaatioiden, onnettomuuksia ja ongelmien pohjalle. Elämä on monivivahteisempi.

2Äänestä
  • pistäs likkiä tilastoista ????

    Äänestä

Kaikkea ne entisen Neuvostoliiton alueelta tulevat tekevät.

Äänestä
  • TULEVAN

    Äänestä

Ketkä ne on ketä siä räjäyttelee... PERSUT vai vain radikaalit terroristot. yksittäistapauksia ja ei voi yleistää tapauksia ?

Äänestä

Tollanen sekasorto kun saapuu suomeen niin venäjä saa tilaisuuden ns. muka puuttua tilanteeseen ja tekee suomelle krimit !!!

koska venäjä tulee tukemaan sitä et kaikenlainen epäjärjestys sekasorto ja kaaos lisääntyy..

venäjän kansalaiset silloin suomessa vaarantuu ja venäjä katsoo että sillä on oikeus puuttua asiaan ja ottaa suomen haltuunsa

Äänestä
  • Venäjän ois jo hyvä puuttua ruotsin tilanteeseenkin ja laittaa mamut aisoihin, tarvittaessa vaikka aseellisesti.

    1Äänestä

  • mä luulen et venäjä antas vaan lisää aseita niille

    Äänestä

Koko Tukholma on ongelma aluetta, ei vain RInkeby. Jos risteilyllä käy niin kannattaa ihailla maisemia laivan kannelta ja ottaa aurinkoa, mitään syytä poistrua maihin ei ole.

Itse kävin viime viikolla Tukholmassa, kävelin satamasta Folkunagatania Lidlille ja Icaan, ostin pari olutta ja syömistä.
Ongelma oli ettei mihinkään voinut istahtaa hetkeksi nauttimaan oluesta ilman että lähistölle ilmaantui pyörimään ja ihmettelemään agressiivisia matuja. En tiedä olettivatko minun olevan toisesta lähiöstä ja puolustivat omaa lähiötään tunkeilijaa vastaan, vai mistä oli kysymys?
Joka tapauksessa istumapaikkaa piti vaihtaa jatkossa ja lopulta katsoin paremmaksi poistua laivaan odottamaan laivan lähtöaikaa.

Jatkossa risteilen vain turvalliseen Tallinnaan, ja kaukomatkat lentokoneella. En usko että tulen ruotsissa käymään enää koskaan uudelleen, mitään syytä muslimivaltiossa vierailuun en näe lähitulevaisuudessa.

2Äänestä
  • ja aika hiljaa on suomen media ruotsin touhuista et jos niistä uutisoitas enempi niin varmaan suomen kansakin alkais ymmärtään et ei persut pahaa tarkoita maahamuuttopolitiikallaan jota niin sopivasti jotkut vääristelee ihan urakalla.

    ihmetyttää kyllä mitä ruotsissa on menollaan, et onko nää lonkerot jo niin syvällä et on vain kulissit jäljellä..

    meillähän tää lonkerointi politiikassa tapahtuu puolueessa jonka kaikki jo tietääkin ja kenen " kannustajat " on niitä kovimpia persujen mollaamisessa

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ja aika hiljaa on suomen media ruotsin touhuista et jos niistä uutisoitas enempi niin varmaan suomen kansakin alkais ymmärtään et ei persut pahaa tarkoita maahamuuttopolitiikallaan jota niin sopivasti jotkut vääristelee ihan urakalla.

    ihmetyttää kyllä mitä ruotsissa on menollaan, et onko nää lonkerot jo niin syvällä et on vain kulissit jäljellä..

    meillähän tää lonkerointi politiikassa tapahtuu puolueessa jonka kaikki jo tietääkin ja kenen " kannustajat " on niitä kovimpia persujen mollaamisessa

    Ruotsissa mamutus on monin verroin suomea pidemmällä. Ruotsalaiset pelkäävät matuja, ja mitään negatiivista ei mamuista saa sanoa tai saa valkoihoisenkin ruotsalaisen tuohduksiin. Minun serkku asuu tukholmassa ja poisti minut face kaverilistaltaan kun julkaisin facessa muslimien tekemiä rikoksia.

    Veikkaan että ruotsissa on jo aidosti niin että saa pelätä henkensä puolesta jos kritisoi matuja.
    Ruotsalaiset eivät edes sitä tajua, että suomessa tilanne ei vielä ole niin älyttömän paha, vaan täällä on vielä jonkinlaiset sananvapauden rippeet jäljellä.

    Äänestä

Muutama vuosi niin tuo on päiväsaldo ja koko maa kulkee luotiliivit päällä.
Allahu akbar

2Äänestä

Ketään ei ole vielä pidätetty tapausten johdosta.

Äänestä

Mitä tästä opimme: Entisen Itäblogin suunnasta tulevia matuja ei pidä ottaa vastaan.

Äänestä
  • Valitettavasti suunta on nykyään länsiblokki, ja etunenässä muslimivaltio nimeltä ruotsi. Suomen raja pitäisi pohjoisessa Tornionjoella sulkea, laivayhtiöthän osaltaan ovat jo laittaneet ns. "rajat kiinni"

    En tiedä johtuiko ehkä Putinin maahantulosta vai mistä, mutta viime viikonloppuna vikingline Mariella laivalla tarkastettiin Tukholmassa maihin noustessa 3 kertaa henkilökortti ennen laivaanpääsyä.
    Ensin lähtöselvityksessä, sitten alakerrassa missä ohitetaan turvaportit siinä vartijat tarkasti matkaliput ja henkilökortit, ja vielä uudestaan 2 kerroksessa jokainen matkustaja tarkastettiin yksitellen ennen laivaan pääsyä.

    Onkohan laivalla tapahtunut jotain? Ehkä niitä "yksittäistapauksia" että henkilöllisyyksien tarkastuksissa on menty ääripäästä toiseen, ennenhän laivaan pääsi ilman henkilökorttia ja vanhaa matkalippua vartijoille terminaalissa vilauttamalla.
    Ei onnistu enä nykyään, eikä kyllä muslimeita laivassa näkynytkään. Ruotsissa ja suomessakin maissa kyllä sitten senkin edestä.

    1Äänestä

Ruotsi on hyvä esimerkki koko euroopalle raajat auki politiikan ihanuudesta.Vielä kun saisi edes muutaman vihervassarinkin tämän hokaavan .Toivossa on hyvä elää sano lapamato.

Äänestä

Ja raiskauksista puhumattakaan. Jo nuoret somalipojat ryhmänä raiskaavat ruotsalaistyttöjä. Näistähän ei kirjoiteta suomalaislehdissä.

Äänestä

Suomen täytyy varautua ruotsalaisten rikollisuuden ja väkivallan leviämiseen maahamme.
Mikä ihme sai entiset kansankodin rauhalliset asukkaat palasmaan vanhoihin viikinkiaikoihin, jolloin miesporukat lähtivät ryöstelemään naapurimaita?

Astrid Thorsin sanoja mukaillen: toivottavasti ulkomaalaiset eivät opi suomalaisilta väkivaltaisuutta kuten perheväkivaltaa. Ruotsissa on paljon suomalaisia, joten ehkä he ovat osaltaan opettaneet vieraita kansoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ruotsissa tänä vuonna. Tällä vauhdilla ne on kohta tasoissa Afganistanin tai muiden Lähi-Idän poksahtelevien maiden kanssa!

https://www.friatider.se/ver-120-bombd-d-i-r-kning-med-45-procent

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu