Venäläismedia ilkkuu Saulin jahtia

Heidän mielestään se on pieni. Entä sitten? Eikö riitä että sillä pääsee paikasta a paikkaan b. Eihän Turun saaristossa voi kunnolla liikkuakaan suurilla veneillä.
39<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Joo, joo, mutta on Saulilla sentään hiukset päässä vaikka onkin ikämies Putteen verrattuna. Vai pitäiskö ryssille ilkkua, että niiden päälliköllä on pienet hiukset?

2Äänestä

Ei se että on pieni mutta kun on niin helvetin ruma se Halosen tilaama vene. Aivan kamala!

2Äänestä

Jos katsoo Putinin housujen ympäristöä, saa vaikutelman, että Putiinilla olisi pieni pippeli lyhyiden jalkojen välissä.

Uskaltaakohan sille nauraa vai tuleeko myrkytetyksi?

kysyy nimimerkki
Poloniumilla matkan tekkoon.

Äänestä

Onhan se vähän pieni valtiovierailukäyttöön, mutta sentään vähän tilavampi kuin edellinen, jolla turvamiesten lisäksi avustajatkin saivat tulla soutamalla perässä.

Tuleekohan Putinille orpo olo Kultaranta VIII:ssa, kun ei ole kolmeakymmentä henkivartijaa lähettyvillä? Ei mahdu niin montaa...

Äänestä

Totuuden saa aina sanoa. Saulin vene on pieni potski Ei minusta sovi presidentin arvolle tuollaisella jollalla kulkea. Ollaan niin saatanan vaatimattomia ja sitten yritetään leikkiä suurjohtajaa. Perseaukisella on perseaukisen kulkupelit.

Äänestä

Ei asiasta ole ainakaan uutisoitu.
Ei taida olla totta.

Äänestä
  • Edellisestä, Kultaranta VII:sta venäläiset valtiovierailun esisuunnittelijat kuulema sanoivat, että ihan kiva yhteysvene, mutta missä se jahti on? ; )

    Äänestä

Ihmettelisi venäläismedia ennemmin Venäjän kansan kurjuutta ja kehitysmaa-asteelle jäämässä olevaa surrvaltaa, joka osaa vain pullistella asejärjestelmillään.

Ryssänmaa on maailman suurin kaatopaikka, johon saatanaan kukaan täyspäinen ei halua muuttaa!!!!

Äänestä
  • Elä mittään! Suomalaiset haluaisivat tehdä kaupallista yhteistyötä Venäjän kanssa jätteiden lajittelun ja raaka-aineiden jalostuksen kanssa. Venäjä haluaisi Suomen kauppakumppaniksi, mutta nämä talouspakotteet haittaavat.
    Jätteenpolttolaitoksille olisi Venäjällä kysyntää.

    Äänestä

  • Siksi tuntuukin niin kotoiselta nuo teidän kuvauksenne Venäjästä. Suomalaisethan täällä ruikuttaa, kuinka tiet on huonoja, kansa näkee nälkää, lapsilta puuttuu leikkikalut, palkat on pieniä, eläkkeet pieniä. Porhot elää hienosti suurkaupungeissa. Rikkaat suomalaiset syö köyhien pöydästä!
    Ihan kuin Venäjällä, tiemontuista alkaen!

    Äänestä

  • niille maksetaan kovat ylilentomaksut ja saimaan kanavan vuokra ja
    saimaan säännöstelykorvaukset ja uusitaa viipuria ja pietarin satamat
    ja viemärit ja kannaksen tiet ja annettiiin ilmaiseksi kaasuputken paikka
    ja alvivapaus turisteille jotta pystyvät yhden paatin hankkimaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siksi tuntuukin niin kotoiselta nuo teidän kuvauksenne Venäjästä. Suomalaisethan täällä ruikuttaa, kuinka tiet on huonoja, kansa näkee nälkää, lapsilta puuttuu leikkikalut, palkat on pieniä, eläkkeet pieniä. Porhot elää hienosti suurkaupungeissa. Rikkaat suomalaiset syö köyhien pöydästä!
    Ihan kuin Venäjällä, tiemontuista alkaen!

    Täälä niistä edes uskaltaa puhua ääneen, toisin kuin teillä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siksi tuntuukin niin kotoiselta nuo teidän kuvauksenne Venäjästä. Suomalaisethan täällä ruikuttaa, kuinka tiet on huonoja, kansa näkee nälkää, lapsilta puuttuu leikkikalut, palkat on pieniä, eläkkeet pieniä. Porhot elää hienosti suurkaupungeissa. Rikkaat suomalaiset syö köyhien pöydästä!
    Ihan kuin Venäjällä, tiemontuista alkaen!

    Venäjällä tiet ovat parantuneet merkittävästi, niihin on laitettu rahaa viime vuosina. Esimerkiksi Pietarista Sortavalan kautta Petroskoihin on uusi tie valmistunut viime vuosina. Pieniä pätkiä on vielä tehtävänä, mutta kokonaisuutenaan ihan hyvä reitti.

    Äänestä

  • Ihanko totta suomalaiset eivät ole olleet tietä rakentamassa?

    Äänestä

Venäjällä kaikki on suurta ja mahtavaa jonka juuret ovat syvällä kansan mielissä ja asenteissa jo ennen Neukkulan aikoja!
Maa on suuri sen luonnonvarat ovat suuria, kansa on lukumäärältään suuri, vaikka laskusuunnassa kuten Suomessakin!

Venäjän maan demokratia ja siis tasa-arvon erot kansalaisten välillä ovat SUURIA!
Köyhyys ja eriarvoisuus on suurta sekin! Palkkaerot ovat huomattavia.
Asumisen taso on monitahoista - pienen pienistä kolhoosi-asunnoista suurempiin kaikkialla maassa!

Ympäristön luonnon, ja vesistöjen saastuminen on SUURTA ja katastrofaalista!
Pietari laskee kaikesta huolimatta yhä jätevesiään mereen ja Laatokka on suuressa vaarassa saastua myös!
Jätevesipuhdistamot olivat pienen Suomen innovaatio ja avustus Suurelle naapurille, mutta se ei riitä!
Suuren Venäjän ydinreaktori päästöt ja niiden uhka on kaiken aikaa todellinen ja SUURI! Ydinjätteiden leväperäinen säilöminen on kontrolloimatonta!

Herra valtionjohtaja Putin ostaa myös SUURIA valmispukuja joiden koko on numeroa tai kahta suurempia sillä onhan mahdollista kaiken aikaa mies voi kasvaa myös fyysisemmin, jos henkinen kasvu on jäänyt taka-alalle!

Suurella johtajalla ei ole siis tapana valmistuttaa vaatturilla pukujaan jonka kaikki voi nähdä puvun takissa on tilaa, ja hihat ovat pitkät aina kämmen selkään saakka.

Suuruutta ja mahtavuutta on montaa lajia!

Äänestä
  • väljän puvun alla aseet kulkevat huomaamatta

    Äänestä

Eikö venäläismedia ole huomannut, että Putina on pieni?

Äänestä

Sauli on köyhästä maasta. Kanoottikin on liian iso.

Äänestä

Yleensä kehitysmaiden johtajilla on ökyimmät palatsit ja kulkuneuvot.

Äänestä
  • Nih. Kuten Putinilla lentokoneessaan. Kullattu vessa. Siis oikeasti, kullattu vessa. Tuntuukohan paskominen erilaiselta kullatussa vessassa? Vttu mikä idiootti koko ukko.

    Äänestä

Ei se ole jahti - mikä lie katettu moottorivene.

1Äänestä
  • Onko se edes merikelpoinen silloin syytäkin olla huolissaan

    Äänestä

Pojat lähti nyt veneilemään.. saas nähdä kuin äijien käy. Toivottavasti eivät ota ravintelissa liikaa, ettei käy järvilehtoja paluumatkalla.

Äänestä

Boris Jeltsinin aikaan 1990-luvulla Mauno kuskasi myös Kultaranta.-veneellään venäläisiä. Venäläiset olivat hyvin tyytyväisiä, kun pääsivät Kultarannan kyytiin, ja siellä heti tarjottiin drinkkilasia ja suolapalaa kouraan.

Puolen tunnin ajelun ja päristelyn kuluttua Jeltsin kysyi avustajansa välityksellä, että onkos vielä pitkäkin matka sinne teidän risteilijällenne.

Jeltsin ja muut venäläiset luulivat, että Kultaranta vene oli yhteysvene, jolla vieraat viedään varsinaiselle risteilijäalukselle.

Äänestä
  • Olisi kannattanut viedä ruotsinlaivalle ja tax freehen votkaostoksille.

    Äänestä

  • Näytti kieltämättä joltain halos-DDR -desingnilta ei valtiovierailu laitteistolta

    Ainakin rumuus oli maksimoitu

    Äänestä

minkäs takia saulilla jahti on sehän vastustaa ilmaston saastumista,ai niin vihervasemmiston omat teothan eivät haittaa ilmastoa.

Äänestä

Aloitus on epäselvä. Kenen toimesta Saulia jahdataan, vai onko Sauli järjestänyt jahdin? Mitä silloin jahtaisivat?

Äänestä

Putinin lehtien kirjoittelua. Täytyyhän jahdin olla iso että saa poloniumia ja muut myrkyt mukaan.

Äänestä

Putiinille olis pitänyt antaa semmoinen pitkä kirkkovene,turvamiehet soutamaan! Siinä ekstremeä puttinille.

Äänestä
  • Kyllä niitä varmaan soutelikin jossakin siellä lähiympäristössä Supon huomaamatta ne koksut ei mitään huomaa vaikka kaikki tapahtuisi nenän edessä

    Äänestä

Vene on suhteutettu maan kokoon , eikös tuokin turhake maksanut kuitenkin pari miljoonaa.

Äänestä

Venäjän kansa rakastaa presidenttiänsä niin kovasti, että on lahjoittanut jänelle kolme kookasta luksusjahtia ja kullittanut Putinin Iljushinin vessan.

Äänestä
  • Saulin veneessä ei takuulla ole kullasta valmistettua vessanpönttöä. Pysyisikö edes pinnallakaan mikäli olisi.

    Äänestä

  • Oiskohan se lentokone kullattuine vessoineen perua Ukrainalta? kun Ukraina itsenäistyi, niin siinä huumassa tosiaan valtion rahat käytettiin uuden oman presidentin himoon kullata asuntonsa ovenkahvat ja vessakin vielä! Presidentin asunto oli linna, jota ympäröi rakennettu puisto järvinee ja jokineen!
    No, nyt tuo upeus on turistinähtävyys, lipulla pääsee vessaa ihailemaan ja valtion köyhä kassa saa muutaman kolikon!
    Niinistöhän menee kohta Kiovaan. Kukaties hänkin saa istua kullatulla vessanpöntöllä!

    Äänestä

Putin on sentään johtaja, se kertoo homppeleille että jättäkää lapset rauhaan, ei homopropagandaa kiitos. Meillä Sale järkkää Waltterille polkupyörän kun se jäi bussin kyydistä ja sitten vielä nuolee kaikkien EU pervojen peput ...

Äänestä

Millaisella näitä kermaperseitä pitää kuljettaa?

isot äijät,
menkööt kumiveneellä

tai sillä samalla lautalla
millä turistitkin

Ja te provosoiduitte!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Heidän mielestään se on pieni. Entä sitten? Eikö riitä että sillä pääsee paikasta a paikkaan b. Eihän Turun saaristossa voi kunnolla liikkuakaan suurilla veneillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu