Kävimme Kauhajoella kesäteaterissa, ja siksi ryhdyinkin tutkimaan onko siellä talvella teatteriesityksiä. Valitettavasti löysin ainoastaan nettisivuja, joita ei näytetä enää päivitettävän ( esim. Neon teatteri) eli ei ilmeisesti enää ole toiminnassa? Onko muita? Kaupungin sivuilta ei tietoja löytynyt.
Kauhajoen teatteri
Anonyymi
8294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Neon teatteri toimii kyllä, ja esittää näytelmiä talvisin. Lustilaankyläs on Lustiteatteri ja Kajo on vissiin keskittyny kokonan kesänäytelmiin sotkan kesäteaterihin.
Kajon taso ainaki on kyl noussut huomattavasti kun ovat saaneet työstää viime vuodet näytelmiä ammattiohjaajan kanssa, sekä ennen kaikkea ovat vihdoin viimein päässeet eroon eräästä narsistisesta unkarilais näyttelijästä. Notta tervetuloa, kyllä täällä kulttuuria teherähän!
Kiitos tiedosta. Ai, tuo Neon teatteri toimii vielä. Näytti, ettei sivuja olisi päivitetty ainakaan vuoteen. Ehkä heiltä ei ole nyt tulossa mitään..
Odottele vain rauhassa. 😌
Teatterimatkoja järjestävänä pitää olla suunnitelmat hyvissä ajoin selvillä, että ehtii tapahtumaa mainostaa. Nyt ollaan suunnittelemassa loka-marras-joulukuun kohteet. Ei taida siihen ajankohtaan enää olla tulosssa mitään, mutta odotellaan jos keväällä tulisi siis joku esitys.
Harrastajateattereilla tuppaa olemaan vaihtelua innostuksessa. Syystä taikka toisesta tulee hiljaisia aikoja ja nettisivutkin jäävät päivittämättä, kun porukka väsähtää. Näytteleminen kun on vaativaa ja sitovaa työtä, eikä vain jaksa sitoutua jatkuviin harjoituksiin ja vuorosanojen ulkoa opettelemiseen.
Soita ja kysy, niin saat varmuuden paremmin kuin täältä. Puheenjohtaja: Tiina Latva-Krekola
050 4756648
No mitä minä olen katsomassa käynyt, niin Kajolla enemmän sellaista kansanomaista, autstökstöks-farssia, sunmuuta, peruskamaa.
Neonilla aina vähän haastavampaa ja katsojallekin vaativampaa, varmaan taas tulee, kunhan löytävät sopivan kappaleen.
Valitettavasti Sotkan teatterin taso on huippuvuosista tippunut. Tankki täyteen 1 ja 2 olivat aivan huippuesityksiä, Taas jää ensi kesänä väliin, kun tuleva näytelmä on suunnattu pelkästään vanhemnalle sukupolvelle. Ei toki siinäkään mitään pahaa ole, mutta itseni hieman nuorempana ei Annikki Tähti vain kiinnosta.
No mitä olen kirjoituksiasi useammalllakin palstallakin lukenut, niin olet ilmeisesti joutunut torjutuksi kyseisen unkarilais-näyttelijän toimesta, koska hän ei ole poikarakkaudesta kiinnostunut.
Mutta , älä huoli, jatka näillä palstoilla, kyllä suuntautumisesi vielä huomioidaan.