Maailmanlopun alku alkanut?

Nyt, kun maailman meret ja järvet alkavat täyttyä muovista ja mikromuovista ja Brasilian sademetsät palavat tuhkana tuuleen, alkaa pohtiminen maailmanlopun alusta. Eläimet sotkeutuvat kaikkeen muoviin tai nielevät myrkkyjä ja kenelläkään elollisella ei ole happea, mitä hengittää, vaan saasteita. Onko tämä Jumalan suurta suunnitelmaa? Onko ihminen todellakin luotu Jumalan näköiseksi?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ole kun Raamatussa ei puhuta mitään noista asioista. Ainoita oikeita maailmanlopun merkkejä ovat tuli ja tulikivi.

1Äänestä
  • Touche, my friend. Touche.

    Äänestä

Lopun aikoina on myös valtavia maanjäristyksiä.

Äänestä

Ei ole olemassa mitään muuta maailmaa kuin se, jonka koen sisälläni ja ulkopuolellani. Sen maailman loppu on alkanut jo aikoja sitten, sillä minä aloin tehdä kuolemaa jo sikiämisestäni alkaen. Lopulta kuolema tavoittaa minut ja sitä myötä maailma - sisäinen ja ulkopuolinen - lakkaa olemasta. Mitään ei ole sen jälkeen olemassa.

Nyt on vain minä ja minun maailmani. Millään muulla ei ole merkitystä minulle. Minä.

Äänestä

Uskovaiset ovat odottaneet maailmanloppua kieli pitkällä ties kuinka kauan ja ennustettuja maailmanloppuja on rästissä vaikka kuinka monta. Uskokaa pois, ei se tule teidänkään elinaikananne.

Oletteko muuten tulleet rukoilleeksi, että Jumala pysäyttäisi ilmaston lämpenemisen (tai ainakin tekisi kunnon ihmeen ja hävittäisi mereen joutuneet muovit, ellette usko ilmaston lämpenevän)?

Äänestä
  • Tämä maailma loppuu aikanaan ja kaikki elämä täältä kuolee, joten eivätkö uskovaiset ole olleet oikeassa kaiken aikaa itse pääasiassa?

    Ainoastaan ajanmääritys on heittänyt ja pahasti, jos tieteen arviot tulevasta maailman lopusta pitäisivät paikkansa. Sitähän taas ei kukaan tiedä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt, kun maailman meret ja järvet alkavat täyttyä muovista ja mikromuovista ja Brasilian sademetsät palavat tuhkana tuuleen, alkaa pohtiminen maailmanlopun alusta. Eläimet sotkeutuvat kaikkeen muoviin tai nielevät myrkkyjä ja kenelläkään elollisella ei ole happea, mitä hengittää, vaan saasteita. Onko tämä Jumalan suurta suunnitelmaa? Onko ihminen todellakin luotu Jumalan näköiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu