Persuilla on 39 kansanedustajaa. Uusien persoonien pitäis vaan tulla rohkeemmin ja räikeemmin esille. Halla-Aho on niin asiallinen. Tarvittais uus viihteellinen sanailija kuten Soini ärsyttämään vastapuolen mielensäpahoittajat ja voivoittelijat. Mielensäpahoittajien ulina ja vaikerrus on meille parasta viihdettä.
Mielensäpahoittajat ja voivottelijat
Anonyymi
14<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vennamo nimitti eduskuntaa kettufarmiksi. Persut yrittävät tehdä siitä räksyttävien piskien kennelin.
Kyllä se on nykyään enemmän kotkottava kanalauma. Persut haluaa tuoda sivistyksen suomeen, eli sellaisen eloisan, räiskyvän ja räikeen keskustelun niinku Italiassa, Briteissä tai Venäjällä. Sinä tietenkin olet sitä vastaan koska silloin sinun penseytesi ja osaamattomuutesi erottuisi paremmin.
Soinimaista toimintaa ei todellakaan kaivata lisää Suomen politiikkaan. Paskanjauhajia siellä on ihan riittävästi, jotka väistelevät sanomisiaan ja lupauksiaan, mm. Rinne.
Mitä paskaa Soini on puhunut? Voitko antaa esimerkin?
Aina kun avasi suunsa, niihin voit varmasti tutustua vaikkapa Youtubessa.
Just, tuohan on tosi uskottava ja asiallinen kommentti. Et siis pysty antaa ainuttakaan esimerkkiä?
"Persut eivät myy persetään". Vertaa toimintaan hallituksessa.
"Juppikuunaristit, fillarikommunistit, Punavuoren punaviinin latkijat". Mielikuvitusolentoja, joista ei yhtään esimerkkiä.
Jne., jne.
Tuo on satiiria eli huumoria ja jokaisessa väitteessä on totuudensiemen. Etkö siis ymmärrä vitsailun ja valehtelun eroa?
Ei voi yhden Suomen suurimman puoleen nokkamies harjoittaa pelkkää satiiria ja huumoria, sellainen menettää kaiken satiristisuutensa ja huumorinsa, ja siitä tulee vain omituista höpinää omenista ja lippalakeista . .
Soini oli kuin dementoitunut vanhus, joka käyttää hokemia ja toistaa opittuja fraaseja.
Jussi Halla-aho on oikea valtiomies. Viisas älykkö, joka pesee mennentullen kaikki haastajat. Siksi media ei anna hänelle mahdollisuutta kertoa sanomaansa.
Nojoo, kyllähän Soinin vitsit oli vähä sellasia vanhemmana koulukunnan kilttejä ja kuivia vitsejä. Demantoitunut vanhus on ehkä vähän liioittelua, mutta suotakoon se nyt sinulle kun olet luokkasoturi. Itse toivoisin paljon julmempaa sanailua.
Yhyy, yhyy. voi voi voi voi.
Persukansanedustajan tehtävälista:
Kauhistele islamia (syytekynnyksen alapuolella pysytellen)
Kauhistele maahanmuuttoa (jälleen varoen poliisitutkintaan johtavia kommentteja)
Imartele (oikeita) suomalaisia sanomalla heitä rehellisiksi ja ahkeriksi.
Harjoittele isänmaallisia ilmeitä.
Onhan siellä se Mäkynen joka varasti äitinsä eläkerahat ja ryyppäsi ne. Sitten on Turtiainen, joka kehotti polttamaan vastaanottokeskuksia ja spr:n toimitiloja. Siinä on niitä rohkeita persoonia.