mikä oli tavoite

Niin että mitkähän olivat herra Romanovin tavoitteet tässä operaatiossa?
2161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarkoitat siis Suomen sotaa 1808-1809? Napoleon ja Aleksanterihan solmivat sopimuksen keskenään. Sopimuksessa Venäjälle määrättiin mm. Ruotsin painostaminen, sillä Ruotsi rikkoi Ranskan Englannille asettamaa kauppasaartoa. Aleksanteri sai myös luvan käyttää aseellista voimaa ja näin näki tilaisuuden vallata Suomi.

Lisätkää/korjatkaa...

Äänestä
  • Lisään vielä, että Suomen valtaamisen tarkoitushan olis nimenomaan Tilsitin sopimuksen 1807 ehtojen täyttäminen. Katsottiin, että kun Suomi on vallattatu, Ruotsin on pakko murtua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomen sodassa? kirjoitti:

Niin että mitkähän olivat herra Romanovin tavoitteet tässä operaatiossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu