Ovatko kaikki keinot sallittuja sodassa ja rakkaudessa?
Jos ovat, niin eikö silloin ole lupa valehdella?
Tappaa?
Katolinen kirkko ja sen tyttäret eli uskonpuhdistajat Luther, Calvin ja Zwingli, tappoivat harhaoppisina pitämiään eriuskoisia kristittyjä, koska ajattelivat näiden viettelevän kirkon jäseniä helvettiin ja sen vuoksi oli parempi tappaa heidät kuin antaa heidän jatkaa toimintaansa!
http://www.kolumbus.fi/~w462389/jumala/katoliset-rangaistukset.pdf
Mitä mieltä olette tästä asiasta?
Onko parempi tappaa harhaoppinen eksyttäjä kuin antaa hänen jatkaa sielujen johdattamista harhaan ja kadotukseen?
Jos ovat, niin eikö silloin ole lupa valehdella?
Tappaa?
Katolinen kirkko ja sen tyttäret eli uskonpuhdistajat Luther, Calvin ja Zwingli, tappoivat harhaoppisina pitämiään eriuskoisia kristittyjä, koska ajattelivat näiden viettelevän kirkon jäseniä helvettiin ja sen vuoksi oli parempi tappaa heidät kuin antaa heidän jatkaa toimintaansa!
http://www.kolumbus.fi/~w462389/jumala/katoliset-rangaistukset.pdf
Mitä mieltä olette tästä asiasta?
Onko parempi tappaa harhaoppinen eksyttäjä kuin antaa hänen jatkaa sielujen johdattamista harhaan ja kadotukseen?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miten tämäkin liittyy ateismiin? Onko tulossa taas joku aivog4gg4, kun joku erehtyy sanomaan jotakin triggeröivää.
Aiotko ryhtyä poliisiksi?
Ei onnistu enää tänä päivänä. Evolutiivinen kehitys ja moraali kulkevat yhtä köyttä. Kim ei pääse valtaan. Uskonnot ovat aika lähellä toisiaan ja pitävät yhtä aina. Toivottavaa olisi islamin ja kristinuskon lähentyminen. Muutetaan muhammed profeetaksi. Jeesuksen elämä saatiin aikaisrksi Jumalasta. Kristinusko ei käytä aseita. Jeesus ei ole sotapäällikkö.
Krislamilla on lisääntyvästi kannattajia, Suomessakin oli joku poppoo sitä ajamassa yhteisten moraalien perusteella. Kääntyivätkö kaikki lopulta islamiin sitten, se kun on tyypillistä näissä.
Uskovaisille on kaikki keinot sallittuja, valehteleminen ja harhauttaminen.
Siksi kaikkein fanaattisemmat ateistit ovat hieman vainoharhaisia.
Nykyaikana on melko turvallista olla ateisti julkisesti. Ateistit ovat sen verran rauhanomaista porukkaa, eikä kovin suurta vihanlietsomista ole havaittavissa ateistien suuntaan.
Vaarallisempaa olisi olla jonkin sukupuolivähemmistön edustaja, eivätkä hekään isommilla paikkakunnilla joudu piileskelemään kovin pahasti.
Uskovien väitteitä on vaikeaa ottaa vakavasti jo siksikin, että en ole koskaan huomannut valehtelemisen olevan uskoville mikään ongelma. Mitä paksuinta valhetta suolletaan täysin surutta, jos sen vain katsotaan edistävän uskon tuputtamista.
Ei ole oikein kenenkään tappaa ketään.
Jos ajatellaan, että uskova tappaa ateistin sen vuoksi, että hän ei usko tai sellaisen ihmisen, joka uskoo toisin kuin hän niin hänhän evää tuon toisen mahdollisuuden tulla uskovaiseksi myöhemmin. Ei siis olisi järkeäkään stradegisesti tuollainen.
Muutoinkin, kuka pitää oikeana tai oikeutenaan tappaa ihmistä ja olla niin suuruudenhullu kuin Hitler, joka määräsi kuka saa elää ja kuka ei.
Sitäpaitsi se tai ne tapoajat voi olla myöhemmässä elämäntilanteessaan sen toisen asemassa tai jopa vakaumukseltaan sama.
En ymmärrä tuollaista tappamista. Minä pidän sitä oman kuorman syömisenä sillä tämä maaoallo on kaikkien yhteinen asuinpaikka ja me olemme kaikki ihmisiä. Mehän olemme samaa porukkaa miksi pitäisi tappaa kaveri?
Maapallolla genetiikka ja " äly" ei ole jakautunut tasaisest. Väkivaltaa on edelleen ja mennään aina jopa presidentteihin jotka käskyjä antavat
.edelleen siis. Sotilasjohtoisissa maissa. Idi amin. Milosevic jne. Hitler oli esikuva monelle " terveelle" päämiehelle. Pohjoismaat ovat eliittiä. Suomi turvallisimpia maita.
”Onko parempi tappaa harhaoppinen eksyttäjä kuin antaa hänen jatkaa sielujen johdattamista harhaan ja kadotukseen?”
Totta kai harhaoppiset pitää tappaa. Näinhän Jahve opettaa VT:ssä. Olisi syntiä jättää harhaoppiset tappamatta.
28Leevin heimon miehet tekivät Mooseksen käskyn mukaisesti, ja kansasta sai sinä päivänä surmansa noin kolmetuhatta miestä.
29Mooses sanoi: »Teidät on tänään vihitty palvelemaan Herraa. Te olette käyneet jopa poikianne ja veljiänne vastaan, ja siksi te saatte tänään siunauksen.»
Aamen, aamen!
Harhaoppiset pitää tappaa, jotta seurakunta pysyisi puhtaana ja Jumalan kansan keskuudessa ei olisi Kultaisen Vasikan palvojia!
Kyllä Kampelatutkija tietää, sillä hän on lestadiolaisesta kodista, jossa opetettiin lestadiolaisten olevan ainoita ihmisiä koko maailmassa, jotka pelastuvat ja Kampelatutkija uskoi näitä valheita, jotka ovat kaikille muille selvästi kusetusta!
Hyvä Kampelatutkija!
Teologisesti meni täysin oikein.
Nytkö se syyttää jo lestadiolaisiakin?