BMW M1

Bianco

Aluksi pyydän anteeksi, että otin BMW:n aiheeksi italo-palstalle. Mutta kun kyseessä on yksi upeimpia Giugiaron luomuksia, ja joka muotoilultaan pärjää Maseratin, Ferrarin ym kanssa. Mielenkiintoinen tieto on kuitenkin se, että kyseiseen koppaan piti aluksi tulla Lamborghinin tekniikka.
Bemarin muotoilusta muutoin on pakko kommentoida, miksi ihmeessä bemari hylkäsi Z8 viitoittamat muodot ja teki karmeat Z3 ja 100-sarjan? Lähes kaikki nämä viimeiset mallit ovat tosi oudon (ruman?) näköisiä. Bemari on eksynyt jonnekin omalle muotoilun 70-luvun osastolleen. Ja mettään on menty. Valitettasti. Edelliset 3-, 5- ja 7-satasethan ovat tyylikkäitä. Mutta nyt..?

Muitakin mielenkiintoisia muotoilujuttuja löytyy historiasta. Mersun 190:n muotoilu annettin italialaiselle, mutta Mersu hylkäsi muodot ja kyseisestä kopasta löytyykin mm. Maserati biturbo. Ne hienot 4-sataset 80-luvulta.

Oli miten oli, mutta pidän vanhan kuviksen opettajani heittämästä lauseesta ja johon yhdyn. "Tosiasiat ovat tosiasioita, niistä ei voi kiistellä, mutta makuasioista voi"

2

1587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muotoili

      bruno sacco, kansalaisuutta en tiedä...

      • LJKS

        ...on alkujaan italialainen ja muotoili mersuja 1960-luvulta 1990-luvun lopun tienoille. Rumia olivat enimmäkseen.

        Nykyiset BMW:t ovat Chris Banglen ja opetuslapsiensa tekosia. Ne ovat Banglen mielestä taidetta....3,0 Csl:ää tulee ikävä.

        Maserati Biturbo muotoiltiin De Tomasolla "omin voimin" (Alessandro De Tomaso omisti Maseratin tuolloin). Muodoista näkyy, että se tehtiin BMW:n ja M-B:n kilpailijaksi. Auton mittasuhteet poikkeavat mersuista sikäli paljon, että tuskin mersun tekniikka olisi sopinut....


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe