Satuin kaupassa käydessä huomaamaan että lehtien etuotsikot ovat täynnä jotain lottovoittajapornoa jälleen, ilmeisesti jotkut jossain päin suomea ovat sattumalta voittaneet jotain.
Uutisointi esittää voiton saaneet myönteisessä valossa, tämä on haitallista mm. rahapeliongelmaisille.
Palautusprosentti rahapeleissä on keskimäärin vähemmän kuin niihin investoidut rahat. (en tiedä ansaitseeko rahapeleihin laitettu summa edes tulla kutsutuksi investoinniksi, ehkä parempi termi olisi huonolaatuinen kallis viihde)
Jos joku olisi vuosikymmenien ajan vaikkapa ostanut osakkeita samalla rahalla kuin mitä jotkut ongelmapelaajat tuhlaavat peleihin, niin arvo-osuustilille olisi vuosien kuluessa kertynyt melkoinen "lottovoitto". Osakkeissa tai rahastoissa ei myöskään yleensä menetä kaikkea vaikka arvo putoaisikin.
Suotavampaa olisi antaa myönteistä julkisuutta pienyrittäjille jotka työllään ja riskillään tekevät jotain hyödyllistä ja luovat työpaikkoja.
Sinänsä minulla ei ole mitään lottovoittajia vastaan henkilöinä, toivottavasti lopettavat rahapelien pelaamisen nyt ja kuluttavat ainakin osan lähialueensa palveluihin ja tuotteisiin.
Uutisointi lottovoittajista haitallista?
Anonyymi
0
129
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2392729- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63851
- 41827
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238815- 129814