Miksi seurakunnissa katsotaan erilaisuutta kieroon?

Anonyymi

Olen huomannut tätä etenkin vapiksella. Välillä tuntuu, että ihmiset eivät voi rehellisesti olla omia itsejään ja näyttäytyä niin rikkinäisenä kuin on tai sitä vähääkään näen, että ihmisillä on oikeaa paloa Jeesukseen. Monet siellä heti panevat jonkun hienon puvun päälle ja leikkaa trenditukan tai sitten Jack & Jones tyyli ja naiset suoraan kuin jostain juuri täyteen ikään tulleiden yökerhoista. Sitten itse olen eksyksistä takaisin Jeesuksen luokse päässyt hevimies ja miulla on tatuointeja ja hieman rankka asustautuminen, koska en halua teeskennellä olevani sen parempi mitä olen. Hieman vaikeaa olla sellaisessa ilmapiirissä omien tulisten koettelemusten ja menneisyyden syyllisyyksien kanssa, jossa on vaan kylmyyttä ja olla se jota hyljeksitään. Monta kertaa on tehnyt mieli vaan lähteä kävelemään. Huomaan siellä myös paljon väärää opetusta ja huomionhakua silleen, että yritetään myydä itsensä tavalla tai toisella, että pääsisi sisälle siihen sisäpiiriin ja vielä itsekkäistä syistä. Ja seurakuntien pitäis olla rikkinäisten majatalo, missä veljet ja siskot auttavat toisiaan kasvamaan uskossa, rakkaudessa ja totuudessa Jeesukseen! Harvassa on kyllä ne paikat missä on raitista hengellisyyttä ja evankeliumin asiallista saarnausta. Nuo vapikset on täynnä teeskentelijöitä.

6

176

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sait hullu-Matin kopiosepustuksen näköjään vastaukseksi. Edellä.

      Siirry luterilaiseen kirkkoon. Saat olla oma itsesi.

    • Anonyymi

      Luterilaisuudessa alkaa nyt syksyllä Sanan ja Rukouksen illat. Myös vapislaisia on osallistunut. En tiedä oman paikkakuntasi tilannetta, mutta seuraa kirkollisia ilmoituksia. Itsekin harkitsen pitkällätähtäimellä luterilaisuuteen palaamista.

    • Anonyymi

      On se tauti tuokin, mitä aloittajalla on korvienvälissä. Sitä on nämä liikkeellä, yhel' sun toisel'........
      Ei kannata ottaa vakavasti.

    • Anonyymi

      En täysin ymmärrä tuota aloittajan mainitsemaa puketumisasiaa. Pukeutuminen, jota muualla maailmassa pidetään ihan normaalina arkipäivän puketumisena, pidetään Suomessa joidenkin ihmisten taholta "paremmin pukeutumisena". Esim. kauluspaita on ulkomailla monessa maassa ihan perusarkivaate, miksi se muuttuu Suomessa "hienoksi" ja että yrittää näyttää paremmalta mitä on tms.

    • Anonyymi

      Luulen ymmärtäväni jotain siitä, mistä kirjoitat.
      Minullakin on sisäistä taistelua joka ikinen kerta kokouksiin mennessäni.

      Se rikkinäisyys ja vaillejääminen on sinun kokemuspiiriäsi, olitpa pukeutunut miten hyvänsä tai olipa tyylisi mikä vain.

      Suojattua elämää eläneet ja hyvin hoidetut ihmiset eivät voi käsittää sisäistä kokemusmaailmaasi. Olet kuin maahanmuuttaja.
      Joudut jollain tapaa olemaan yksin kaiken keskellä.

      Omasta kokemuksesta voin sanoa, että sinun tulee suostua prosessiin, jossa sinua hoidetaan ja pehmennetään. Haavojasi avataan ja se sattuu.
      Ihminen ihmistä hioo. Niin se on näissä sisäisissäkin vammoissa.

      Jumala tekee kuitenkin hienovaraista työtä. Hän ei enää särje, vaan taivuttelee ja suostuttelee.
      Murtuminen Hänen rakkaudessaan onkin ihan eri juttu. Se on syvästi eheyttävä kokemus!

      Anteeksiantaminen sinua loukanneille on ihan perusasia. Voit pyytää tahtoa antaa anteeksi.
      Jumala tekee siitä totta.

      Minäpä luulen, että Jumala tahtookin tehdä sinusta esikuvan vaikeudet voittaneesta ihmisestä. Pääset auttamaan toisia samanlaisessa vaikeudessa olevia.

      Sinun sanoillasi tulee olemaan syvyyttä ja painoarvoa! Kaikki kokemasi tuska muuttuu askelmiksi, joita pitkin saat nousta.

      Ole luja ja pysy paikallasi. Suostu Jumalan käden alle.

    • Anonyymi

      Mitä josko välillä otettaisiin jalkapuuhun se rikkinäisyyden syy, ja suunnataan sinne se sekavuus joka nyt näyttää aina osuvan johonkin ihan sivulliseen joukkoon,ok!

      siis miksi olet niin rikkinäinen, vapisko sen teki.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe