Täältä saat luvun esiin eli vain ja ainostaan 1525 autoa. Vajoaa joka kuukausi.
http://trafi2.stat.fi/PXWeb/pxweb/fi/TraFi/TraFi__Ensirekisteroinnit/050_ensirek_tau_105.px/
Heinäkuussa ensirekisteröitiin kaikkien aikojen pienin määrä dieselautoja Suomessa
7
107
Vastaukset
- Anonyymi
Tämähän on hyvä uutinen, eikö vain?
- Anonyymi
Ja dieseleiden osuus autokannasta silti vaan kasvaa....
Olishan se parempi, että se näkyisi uusien autojen myyntimäärissä... - Anonyymi
Kumma juttu kun kova verotus ja poukkolieva politiikka ei lisää uusien autojen kauppaa. Nehän on niin halpoja että niitä voi ostaa vaikka joka tilistä.
- Anonyymi
...mutta sinulta niitä ei enää osta kukaan. Diesel ei kiinnosta ketään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...mutta sinulta niitä ei enää osta kukaan. Diesel ei kiinnosta ketään.
Silti dieselien määrä vain kasvaa. Huomastko ristiriitaa väitteesi kanssa?
- Anonyymi
Käytettyjen dieseleiden rekisteröintimäärät nousevat joka vuosi samoin kuin dieseleiden osuus Suomen autokannasta.Kansa tietää mistä saa hyviä autoja halvemmalla. Turha katsoa vain uusien autojen myyntiä.
- Anonyymi
Tätä samaa olen itsekin pohtinut.
Olisi mielenkiintoista nähdä taulukko missä kaikki maahan tuodut henkilöautomallit riippumatta ovatko uusia vai käytettyjä.
Tilasto olisi joidenkin merkkien/mallien osalta hyvinkin erilainen kuin uutena maahantuotujen osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-689589Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1378549Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056719Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1915102- 1734859
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1013618- 1702511
- 692426
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642353- 582182