Hyvä adressi ja sanoma

Itse en omista autoa, enkä tule omistamaankaan koskaan. Syy on selvä: autoilu tuhoaa luontoa, siitä syntyy renkaista mikromuovia, kaikkialla minne autot pääsee näkee roskaamista, maksetaan aivottomia määriä rahaa järjettömästä kulkutavasta, joka on ympäristöhaitallinen ja laiskoja varten. Autojen päästöt ja pakoputkilemut ja säännöllinen melu, melkein koko maassa jopa yöaikaan, on todella suuri haitta ihmisille ja luonnolle. Nykyajan nuorethan ovat todella järkeviä, kun ymmärtävät ilmastojärkevän elämäntyylin hallinnan; he haluavat päästöjen loppuvan, niin minäkin ja olen heidän kannalla 100%. Siksi pyöräilen autoilun sijasta, ja joskus (harvoin) käytän julkisia. Nyt on aika heittää kivikautinen bensa-auto dinosaurusten hautausmaalle, järkevin tapa on sanoa EI autoilulle, mutta löytyy myös erittäin tehokkaita vaihtoehtoja kuten Tesla, MY Diesel (vain Suomessa OK) sekä kaikenlaiset sähköajomuodot, jotka ovat kaikki tervetulleita ja muodostavat tulevaisuuden. Myös vetyteknologia on kehittymässä. Joten älkää olko dinoja vaan trendikkäitä ilmastojärkeviä ! : )
Tässä on kaikille luonnosta välittävälle erittäin hyvä adressi koskien uutta "kevytauto"-konseptia varten:
https://www.adressit.com/ei_uusille_kevytautoille_ja_mopoautot_pois_liikenteesta

2

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tesla liian kallis ja työmatkaa 35km suuntaansa.
      Empä viiti pyöräillä.
      Julkiset ei kulje täällä.
      Pitääkö ottaa loparit?

    • Anonyymi

      Aloittaja ei osaa katsoa asiaa kuin yhdeltä kannalta, eli omaltaan. Tyypillinen itsensä korostaja siis ja kapeakatseinen narsisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2328
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2193
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1494
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1427
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    9. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe