Tiesitkö miksi Fritsi toi Mersun valmistuksen suomeen !

Anonyymi

Kahdesta syystä: Ensinnäkin IG-metall ammattiliitto oli nostanut saksassa sikäläisten palkkoja 4 % vuositasolla.

Toiseksi, suomen kätyriporvarit lupasivat (omat alihankintayritykset elossa pitääkseen) täydellisen Halpa-mamutyövoiman sakulle ja tämän lisäksi tukiaisia niin runsaasti , että koko Finnveran kassa tyhjennettiin saksalaisten taskuihin sakujen suomeen saamiseksi.

Saksassa metallimiehet huomasivat tämän lakkasivat ostamasta Fritsin suomimersuja. Tulos tässä:

"Valmeta automotive aloitaa yt-neuvottelut
https://www.hs.fi/talous/art-2000006221865.html"

Eli tuskin on edes alkuun päästy (muistatko "työvoipulaa" tääläkin, kuten oikeisto-yle rallatti) ja sitten alkoi epävarmuus.
OTTAISITKO RUTOSTI ASUNTOVELKAA TÄSSÄ TILANTEESSA, kuten jallittajat toivoisivat ???

12

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ketkuja koko puulaaki täynnä, kermaperseille brändi tuotetta sikahintaan!

    • Anonyymi

      >Saksassa metallimiehet huomasivat tämän lakkasivat
      > ostamasta Fritsin suomimersuja.

      näin kun me suomalaisetkin älyäisimme yksimielisesti toimia, niin ei olisi puhettakaan Kiky-kusetuksesta. Mutta kun ei niin ei, porrrrvareita kun oletta, ni sitä ihteään saatta.

    • Anonyymi

      Saksassa nostetaan joka vuosi palkkoja useita prosentteja. Suomessa kituutellaan aina melkein nollalinjalla.

      • Anonyymi

        Täsmälleen näin mutta mitalin kääntöpuoli on suurtyöttömyys (!!!) vaikka herrrliinin sanomat ja valtamediat yrittävätkin toistella muuta. Sakuja on pakotettu halpatöihin oikein lain voimalla, vähän niinkuin meillä on kikytetty duunaria . Mutta tämä tempputyöllistäminen ei auta, kun rahat ei riitä.
        Oikeistopuolue AFD nousi voittoon itäsaksan vaaleissa, kiitos nimenomaan "hyvän työllisyyden" alueella.
        Jos olot olisivat sakuillakin normaalit, ei seuraavaa vehkeilyä tarvittaisi:
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15176669/quotdemarinquot-ja-oikeiston-epapyha-allianssi-saksassa

        Mutta karu todellisuus on se, että sakun vanhat valtapuolueet joutuvat nyt tosissaan kamppailemaan asemistaan kiitos "hyväntyöllisyyden" ja myös siksi, että maa on vaipumassa lamaan ! Pinnan alla kytee myös muuta, joista oikeistolaiset valtamediamme eivät halua kertoa mutta tuossa nyt juttua vähän aluksi.

        Mutta mikäpä eurovaltio ei tänään olisi "oikeistopopulistien" temmellyskenttänä brexitistä nyt puhumattakaan. Syyksi veikkaan nimenomaan oikeistolaisten laatimaa "hyväätyöllisyyttä". Niin meillä suomessakin.

        Saksa on vaipumassa lamaan


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Unkarissa ahkeraa työvoimaa ja keskipalkka noin 600-700 euroa kuukaudessa. Ei ole ihme, että sinne on tunkua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Unkarissa ahkeraa työvoimaa ja keskipalkka noin 600-700 euroa kuukaudessa. Ei ole ihme, että sinne on tunkua.

        Menisitkö itse noilla palkoilla husaarien hommiin???


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Unkarissa ahkeraa työvoimaa ja keskipalkka noin 600-700 euroa kuukaudessa. Ei ole ihme, että sinne on tunkua.

        ""Audi, BMW ja Mercedes rakentavat uudet tehtaansa Unkariin - alhainen palkkataso houkuttelee
        20.05.2019 klo 14:31 (muokattu 20.05.2019 klo 14:31)
        BMW on päättänyt rakentaa uuden tehtaansa Itä-Unkariin ja Daimler rakentaa Unkariin toisen tehtaan. Audi taas on laajentanut Unkarin tehdastaan.""

        Täidetaaan siis jo ajella tääläkin Itä-Blokin autoilla !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Unkarissa ahkeraa työvoimaa ja keskipalkka noin 600-700 euroa kuukaudessa. Ei ole ihme, että sinne on tunkua.

        Erikoista tässä tilanteessa on se, että USAsta tuodaan Saksaan mersun gle-malleja eli "maastureita" sellaisia määriä ,että tarvitaan vanhoja lentokenttiä niiden varastoimiseksi


    • Anonyymi

      Suomalaiset tekevät poistuvia polttomoottori
      autoja.
      Saksassa rakennetaan kiireesti
      sähköauto linjoja.

    • Anonyymi

      Onneksi ei tarvitse ottaa ja lisäksi olen maksellut muutkin velat pois. Kaksi luottokorttia on nyt nollilla ja ne voisi vaikka leikata. Olen siis sanoutunut velalla elämisestä irti.
      Hirvittää miten hövelisti pyöritellään EU rahaa ja nostetaan maat toisensa jälkeen velkahirteen. Ihmisistä on tullut kaiken kaman keskellä vielä tyhmiäkin ja raha on ainoa uskonto mitä seurataan.
      The Financial Times on tänään ottanut kantaa kapitalistisen järjestelmän uudelleenrakentamisen puolesta. Näyttää että ihmiset ovat sisäistäneet feikit rakenteet, mutta johto yrittää jymäyttää kerta toisensa jälkeen.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuolla palkalla elää, ennen 1800 luvulla tultiin toimeen paljon pienemmälläkin palkalla.
      Suomessa pitäisi virkamiesten palkat ja eläkkeet uusia uuden normin mukaiseksi, eli vastaa normaaleita kansalaisten palkkoja ja eläkkeitä.
      Tuomas pöysti neuvomaan ja opastamaan, minä voin jo laskea valmiiksi kiinteät palkat ja eläkkeet, Siihen ei korrupiolla olisi mitään osuutta. Sen voin jo edeltä käsin sanoa, että Tarja Halosen eläke tulisi kokonaisuudessaan olemaan alle 1500 euroa kuussa, samaa luokkaa Yli-Viikari, Tuomas Pöysti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4618
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2494
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      834
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      726
    Aihe