Siunauksellisia syksyn juhlia kaikille juhlijoille!

Raamatullinen syksyinen juhlakalenteria alkaa. Toora-kalenterin mukaan juhlakalenteri alkoi jo tänään (1.9.2019) Pasuunansoiton juhlalla. Suuri sovituspäivä olisi 10.9. ja Lehtimajajuhla 15.-22.9. Valtaosa viettää näitä juhlia nykyisen kalenterin mukaisesti noin kuukauden myöhemmin.

Joka tapauksessa: Siunattua juhla-aikaa, milloin juhlia vietättekin!❤

6

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laitan vielä muistin virkistämiseksi hieman tietoa juhlista. Raamatullisia Herran juhlia on siis seitsemän. Kevään juhlia on 4 (helluntai lasketaan kevään juhliin). Syksyn juhlia kolme. Näistä ensimmäisenä on Pasuunansoiton juhla. Tällöin Jeesus saapuu.

      Matt. 24:30-31 "...he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella. Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasuunan pauhatessa..."

      1. Kor. 15:51-52 "..emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme, yhtäkkiä, silmänräpäyksessä, viimeisen pasuunan soidessa; sillä pasuuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme"

      1. Tess. 4:16 "Sillä Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasuunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin"

      "Evankeliumi lähti liikkeelle kolmena ensimmäisenä Israelin pyhäpäivänä. Se tulee päätökseen Israelin kolmen viimeisen pyhäpäivän aikana"

      Vaikka emme tiedä Jeesuksen tulon tarkkaa aikaa, niin me tiedämme vuodenajan ja juhlan. Tämän vuoksi uskovaisia Jeesuksen tulo ei yllätä. Jeesuksen tulo yllättää jumalattomat.

      (lainaus ja lähde: Michael Brown: Meidän kätemme ovat veren tahraamat. Michael Brown on tunnettu messiaaninen juutalainen)

      • Vastaistiko rehellisesti, minulle on ilmoitus poistetusta vastauksesta jonka joku on tähän aloitukseen minulle laittanut, se kuului näin:
        "Leikkujutku oot :DDDDD TRUUT!" Oliko se sinulta?


      • Oikeasti. Miksi uskovien pitää aina keksiä näitä ihmeellisiä omia päätelmiään. Mitä tekemistä Jumalan pasuunan puhaltamisella on Pasuunansoiton juhlan kanssa? Miksi jaat ikään kuin totuutena tällaista itse keksimääsi oppia?


    • Samoin sinulle, Haksa mea 🙏

      • dikduk

        Haksa mea? se kyllä on chag sameach


    • Toran mukaan ei 9.9 ole mitään juhlaa ja jom kippur on 9.10

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      61
      6531
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      209
      4971
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      54
      4466
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      95
      3733
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2921
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2737
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      107
      2556
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1907
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      254
      1791
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1629
    Aihe