Esimerkki passiivisesta DNA:sta. Kampelatutkijan koulutusta.

Esim. ATP-entsyymin tuotantoon solu lukee ATP6V1B1-jaksoa, josta se valmistaa seitsemää erilaista silmukointivarianttia. Tiettyä silmukointivarianttia modifioimalla (vaihtoehtoinen silmukointi sekä RNA-editointi) se rakentaa valmiin mRNA:n, joka käännetään proteiiniksi. Kysymys kuuluu: Missä ovat valmistusohjeet tuon mRNA:n rakentamiseksi? Samaa DNA:ta kun käytetään useiden muidenkin RNA-molekyylien valmistamiseksi.

DNA on optimaalisesti järjesteltyä kielellistä informaatiota, jota lukemalla solu voi valmistaa pre-mRNA-molekyylin. Tätä modifioidaan monin eri tavoin ennen kuin valmis mRNA päästetään käännösprosessiin varsinaista proteiinia varten.

Jotta solun RNA-polymeraasi tietäisi, mistä kohdasta genomia transkriptio alkaa, niin jonkinlainen aloituskohta transkriptiolle on oltava. Kerro Kampelatutkija, mikä toimii aloituskohtana.

Jotta solun RNA-polymeraasi tietäisi, mihin transkriptio päättyy, niin jonkinlainen lopetusmarkkeri transkriptiolle on oltava. Kerro Kampelatutkija, mikä toimii lopetuskohtana. Mihin DNA:n lukeminen päättyy?

Jotta solun RNA-polymeraasi tietäisi, kuinka aktiivisesti ko. DNA-jaksoa luetaan, niin tällekin löytyy ohjaus. Mikä säätelee transkription vahvuutta eli aktiivisuutta.

Toisinaan transkriptiota tulee hillitä. Mitkä tekijät säätelevät tätä mekanismia?

https://www.ensembl.org/Homo_sapiens/Gene/Summary?g=ENSG00000116039;r=2:70935900-70965431

Vinkkejä, joilla pääset tiedonhaun alkuun:

transcription factor, promoter, enhancer, suppressor, methylation, CpG, epigenetic, microRNA

14

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä yksi esimerkki siitä, miten hermostoon liittyvät tapahtumat ohjaavat DNA:n lukemista transkriptioon. Kyse on siis aivotoiminnasta, muistista ja oppimisesta.

      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5846851/

      Kerro Kampelatutkija, mikä on CH3, eli metyyliryhmä ja mitkä mekanismit ohjaavat niiden sitoutumista oikeille paikoilleen. Ja kuinka paljon CH3-ryhmien sijainti vaikuttaa proteiinituotantoon (transkription aloitus/lopetuskohtaan, vahvistukseen ja hillitsemiseen, vaihtoehtoiseen silmukointiin ja RNA-editointiin)?

    • Anonyymi

      Ja tämä todistaa sen että juuri sinun jumalasi olisi olemassa ja vielä luonut jotain miten?

      On se kumma ettei teissä kretuissa ole edes niin älykkäitä ihmisiä että osaisivat edes kirjoittaa oikeasta aiheesta oikealla palstalla... :(

    • Anonyymi

      Kampelatutkija voittanut jokaisen teidän debatin hölmö..

    • Geeni koostuu säätelyalueesta ja RNA:ta koodittavasta alueesta. Geenin luenta RNA:ksi tapahtuu RNA-polymeraasin toimesta. Alkaessaan geenin luennan RNA-polymeraasi sitoutuu koodittavan alueen eteen. Säätelyalue säätelee sitä, kuinka usein RNA-polymeraasi lukee geenin. Säätelyalueita sijaitsee lähellä RNA-synteesin aloituskohtaa (promoottori) tai etäämmällä RNA-synteesin aloituskohdasta (tehostajajaksot). Geeniä säätelevät DNA:han sitoutuvat säätelyproteiinit (mm. estäjäproteiini l. repressori, transkriptiotekijä). Osaa geeneistä luetaan kaikissa olosuhteissa (ylläpitogeenit), osaa vain tietyissä tilanteissa tai solutyypeissä. Bakteereille tyypillisiä rakenteita ovat geeniryhmät eli operonit, jossa useita geenejä on ryhmittynyt yhden säätelyalueen perään. Tumallisten organismien geenit muodostuvat paloista, eksoneista, joiden välissä on ei-koodittavia introneita. RNA-synteesin jälkeen intronit silmukoidaan pois ja eksonit yhdistetään. Tämä mahdollistaa vaihtoehtoisen silmukoinnin, eli yksi geeni voi tuottaa useita erilaisia proteiineja. Bakteereilla DNA ja ribosomit sijaitsevat solulimassa, joten proteiinisynteesi voi käynnistyä jo transkription aikana. Tumallisilla organismeilla lähetti-RNA:n transkriptio ja silmukointi tapahtuvat tumassa, minkä jälkeen lähetti-RNA kuljetetaan solulimaan proteiinisynteesiä varten.

      Tämä Helsingin yliopiston molekyylibiotieteiden koulutusohjelman pääsykoeen mallivastaus tarjoaa vastaukset kyselyvimmaasi. On aina mukava olla avuksi kun haluat kouluttautua molekyylibiologian alalla.

      https://www.helsinki.fi/sites/default/files/atoms/files/by_2015_molekyylibiotiede_valintakoe_mallivastaus_tehtava1.pdf

      • Anonyymi

        Pitäisikö hänelle vielä kertoa pääsykoeopiskelun aloitusta edeltävät perustiedot geenin aloitus- ja lopetuskohdista. Meuhkaa aloituksessa niistä kuin yksin olisi keksinyt tuonkin asian.


      • Kerro ensin, mikä on promoottori. En päästä sinua tentistä läpi, ennen kuin vastaat kysymyksiin oikein ja mekanismi tulee selvitetyksi kaikille lukijoille.


      • Anonyymi

        Onko tämä nyt ymmärrettävä näin?
        ROT, joka on opastanut oman väitteensä mukaan mikrobiologian tutkijoita oikeaan tulkintaan genomin toiminnasta, pitää molekyylibiologian koulutusohjelman pääsykoekysymyksiä vaikeina haasteina... ja samalla hän pitää itseään vähintäänkin huippututkijoiden veroisena ja ainakin osin parempana asiantuntijana.

        Siis pääsykoekysymyksiä...Haloo. Onko ROT:lla enää ketään kotona?


      • Kerro, mitä ovat transkriptiotekijät ja mitkä tekijät ja mekanismit vaikuttavat niiden sitoutumiseen transkription aloitus- ja lopetuskohtiin.


      • Anonyymi
        RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Kerro ensin, mikä on promoottori. En päästä sinua tentistä läpi, ennen kuin vastaat kysymyksiin oikein ja mekanismi tulee selvitetyksi kaikille lukijoille.

        Mistä tentistä? Sinä et pääsisi läpi edes pääsykokeista. Se on edellytys sille, että pääsisit ensimmäiseen tenttiisi.

        Promoottorin on DNA:sta riippuvaisen RNA-polymeraasin sitoutumiskohta, josta RNA-synteesi yleensä alkaa


      • Joudut siis käyttämään jo melko iäkästä ja tiedoiltaan vanhentunutta yliopiston pääsykokeen mallivastausta, koska raukka et itse kykene kertomaan, miten transkriptiota säädellään. Olihan tämä toki arvattavissa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mistä tentistä? Sinä et pääsisi läpi edes pääsykokeista. Se on edellytys sille, että pääsisit ensimmäiseen tenttiisi.

        Promoottorin on DNA:sta riippuvaisen RNA-polymeraasin sitoutumiskohta, josta RNA-synteesi yleensä alkaa

        Kerro, mikä on promoottori. Mistä se rakentuu ja koostuu? Voiko promoottorin rakenne ja paikka vauhtua?


      • Anonyymi
        RaamattuOnTotuus kirjoitti:

        Joudut siis käyttämään jo melko iäkästä ja tiedoiltaan vanhentunutta yliopiston pääsykokeen mallivastausta, koska raukka et itse kykene kertomaan, miten transkriptiota säädellään. Olihan tämä toki arvattavissa.

        Vastaus oli vain osoitus siitä, miten alkeellisella tasolla kysymyksesi ovat. Tuo tietotaso vaaditaan ennen kuin pääsee edes aloittamaan molekyylibiologian opintoja.
        Mutta ethän sinä raukka tajunnut satiiria. Siltu uskot kykeneväsi neuvomaan huipuututkijoita.

        Noloa ROT noloa.


    • Ei vaan tule oikeaa vastausta. Pitänee tehdä aiheesta uusi aloitus ja näyttää, miten pihalla Kampelatutkija on.

      • Anonyymi

        Olet ottanut nekkuusi joka ainoassa aloituksessa, mihin kampelantutkkija on vastannut.

        Ps.
        DNA sanelee fenotyypin rajat.
        Informaatio voi lisääntyä.
        Evoluution mekanimsi tunnetaan.
        Genomin rappeutuminen ei ole ollut primäärinen tekijä ainoassakaan sukupuutossa.
        Ihmissuku on yli 200 000 vuotta vanha.
        Nooan tulva on uskonnollinen satu.
        Puhuvia aaseja on vain kaatumaseurojen puhujalavoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      202
      11426
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      133
      10868
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      6232
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      188
      5045
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3496
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3485
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2333
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      303
      1886
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      9
      1734
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1644
    Aihe