Postin lakko päättyy. Seuraavaksi on irtisanottava Postin pääjohtaja.
Vasemmistohallitus saa paljon hyvää aikaiseksi. Vihdoinkin Suomella ja Suomen kansalaisilla näyttää olevan valoisa tulevaisuus.
Vasemmistohallitus saa paljon hyvää aikaiseksi. Vihdoinkin Suomella ja Suomen kansalaisilla näyttää olevan valoisa tulevaisuus.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei se vasemmistohallituksen ansiota ole, vaan kansa sai tarpeekseen.
Oikeistohallituksen ansiota Malisen asema ja postin tilanne.
Sipilän hallitus ei olisi tehnyt mitään, itse asiassa olisi nostanut Malisen ja muiden postin johtajanilkkien palkkaa entisestään. Tämän hallituksen ansiota on täysin että ne pistettiin nyt kuriin.
Tämä on nimenomaan vasemmistohallituksen ansioita. Porvarihallitus ei olisi tehnyt mitään. Tai olisi, nimittäin nostanut johdon palkkioita.
Muistakaa ihmiset: vain vasemmistoa äänestämällä takaatte itsellenne hyvän tulevaisuuden. Oikeisto puukottaa omiakin selkään.
Kiitos jälleen kerran Antti Rinteelle.
Sipilä ja Berner lupasi Maliselle, että hän saa viedä Postin pörssiin. Tästä piti tulla ulos keväällä 2018. Kepun maakuntasiipi kampitti suunnitelman aivan loppumetreillä. Listautumisesitteet olivat jo menossa painoon, kun kaamean riidan päätteeksi Kepussa vedettiin hätäjarrusta.
Töiden ulkostus Viroon ja työsopimus-shoppailu ovat jäänteitä tästä pörssi-suunnitelmasta.
Kokoomus-Malinen joutunee eroamaan ahneutensa vuoksi
Ihan riippumatta omistuksesta, niin Heikki Malinen on johtamalleen yritykselle painolasti ja hallituksen tulisi vapauttaa hänet tehtävästään. Ottamatta kantaa onko Malisella tarvittavaa taitoa tai osaamista, niin hänellä ei ole enää tarvittavaa uskottavuutta jatkaa Postin uudistamista.
Tässä on vain se ongelma, että todennäköisesti Malisen johtajasopimukseen on sisällytetty joku eroraha (esim vuoden palkka). Malisen liksalla siitäkin nousee hirveä haloo.
Persujen vikinöistä huolimatta saadaa sitä kansan etua vihdoin.
Puheeksi jää 🔊
Työntekijöitä ei siirretä toisen TESsin piiriin ja Malisen ja muun johdon palkkoja alennetaan. Se ei jäänyt puheeksi, nämä ovat tekoja.
Eihän Postia vielä mitenkään ole laitettu ruotuun. Puheita on pidetty, mutta entä sitten.
Uskaltaako hallitus puuttua ay- liikkeen riistovuokrilla rikastumiseen? Vuokrat ja vuokran korotukset peritään verottomina eläkeläisiltä ja muilta vähäosaisilta. Veronmaksajien maksamat asuntotuet siirtyvät ay-pomojen käyttöön.
Pääjohtaja nauttii jopa suurempaa ansiotasoa kuin Postin pomo.
Hallituksella ei ole valtaa pörssiyhtiö Kojamoon, mutta hallituksella on mahdollisuus moittia ay-liikettä härskistä rahastuksesta.
Se olisi sitä todellista ja rehellistä arvopohjaa.
Kokoomuksella on vuokrafirma Sato, kepulla vuokra-asuntofirma Nuorisosäätiö jonka hallituksessa ollessaan kepu Kaikkonen rohmusi itselleen vaalirahaa ja sai ehdollisen vankeustuomion ja suomenruotsalaisella rahalla omat säätiömuotoiset vuokra-asuntofirmansa jotka säätiöinä eivät maksa veroja ollenkaan.
Kojamolla+on+vain+vaivaiset+4%+Suomen+vuokra-asuntokannasta,+joten+lopeta+passskan+levittäminen+täällä.
Paatero käyttäytyy kuin valtio omistaisi Postin.
MUTTA NIINHÄN SE OMISTAAKIN!
PAU on nyt keskeyttänyt postilakon. Demariministeri Paatero on keskeyttänyt myös postilaisten työehtojen huononnuksen ja laittanut Postin hallituksen tekemään esityksen johdon ylisuurten palkkioiden ja boonusten leikkaamiseksi tuntuvasti.
Hienoa ja nopeaa reagointia Rinteen hallitukselta. Tämä hallitus osoittaa koko ajan vaan enemmän hyviä otteita koko kansan eduksi. Miten olisi toiminut persut-kokoomus hallitus samassa tilanteessa? Jokainen saattaa kuvitella miten...
Olisko peräti lähettäneet virkavallan ja armeijan tankkeineen laittamaan lakkoilijat väkisin töihin huonommilla palkoilla?
Samaa mieltä aloittajan kanssa, jos tämä mielipiteeni,nyt ketään iloiseksi tekee?
Vähän aikaa rähistään, sitten asia unohtuu. Mitään ei tapahdu. Lakon ansiosta palkkojen alentaminen siirtyy
Työmarkkinasyksy vasta alkamassa.
Nyt vaaditaan kaikkiin alle 15 € tuntipalkkoihin 5 euron tasokorotusta joka alalla hommasta kuin hommasta!
Työstä on maksettava tekijälle palkkaa, millä elää itsellisesti. 15 € tunti on minimi kokoaikatyössä eikä oikein tahdo riittääkään.
Älkää unta nähkö, että YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄKSI muutettu, syvässä korruptiossa rypevä eduskunta, laittaisi yhtäkään veropakolaisyritystä, yhtään mihinkään.
Suomi on jo äärioikeistolainen diktatuuri, jota johdetaan verokeitaista ja New Yorkista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15995121/yle-valeuutisoi-koboltti-bisneksista---veropakolaisyritys-hoyerin-takana-on-kiinalainen
Ei ole mitään eroa opposition ja hallituksen välillä enää, ollut aikoihin. Teatterin uskottavuuskin, on jo mennyt, lopullisesti.
Tulette näkemään lisää irtisanomisia, palkkojenalennuksia, ihmisten ja luonnon riistoa.
Rasismikortilla PetosPersKokoomusKe tuovat, paljon lisää ulkomaista halpatyövoimaa, syrjäyttämään oman kansamme työttömät, syvemmälle työttömyyteen, köyhyyteen ja osattomuuteen.
Ihmiset ja luonto käytetään, monikansallisten tuhomonopolien raaka-aineeksi, voitot menevät veroparatiisisijoittajille, ei jää euroakaan Suomeen.
Mikäli demokratia ja oikeusvaltio, vielä aidosti kiinnostaa jotain, niin nostakaa syytteet Eduskuntaa, ministeriöitä, ym valtionjohtoa ja niitä lähellä olevia vallankäyttäjiä vastaan VALTAKUNNANOIKEUTEEN.
Koska+Kojamolla+on+kuulemma++vain+vaivaiset+4+%+asuntomarkkinoista+koskien+lähinmä+vähäosaisia++eläkeläisiä,+sallittakoon+Kojamolle+keinottelu+vähäosaisten++kustannuksella.
Edistyksellinen+ay-liikehän+siinä+rahat+saa+verottomana+ja+varsinkin++koska+kokkarit+ja+kepulaiset+riistävät++jne.
Pannaan+riisto+kiertoon.
Eipäs nyt nuolaista ennen kuin tipahtaa!
Äärivasemmisto ajaa suomen tuhoon kautensa aikana.
Ei tuota souvia voi kokonaan laittaa toimitusjohtajan syyksi, vaikka jonkunhan pitää kantaa vastuu ja erota, kuten Keskustalla on tapana.
Kuitenkin hallintoneuvosto on antanut tehtäväksikarsia kuluja ja kuka lie henkilstöhallinnossa tai ulkopuolinen konsultti sitten keksi, että shoppaillaan työehtosopimuksilla. Ei yksi mies keksi kaikkea ilkeää vaikka kuin yrittäisi, mutta hyvä johtaja löytää kyllä ympärilleen henkilöitä, joille bonus on uhria tärkeämpi.
Ei tuossa enään mitään ministeriä tarvittu, että järki voitti.
Ja hyvä ettei suomessa ole äärivasemmistoa.
Vasemmisto tekee aivan samaa kuin posti.LKatariina Suuri huusi ennen vaaleja tuloeroista ja epätasa-arvoista ja nyt kun on hallituksessa niin kiristi työntekijöiden verotusta,mutta omiin vasemmiston palkkoihin tuli 11,5 miljoonaa lisää rahaa.Kyllä tämä vasemmiston sairaalloinen ahneus on huipussaan eli ei tarvitsisi kritisoida postin toimintaa.