Miksi Helluntaiseurakunta on unohtanut sen, että on vain yksi Jumala ja Hänen poikansa Jeesus Kristus, joka tuli Hänen sanansaattajakseen maan päälle ja kuoli meidän syntiemme tähden, jotta meillä kaikilla olisi paikka taivasten valtakunnassa. Jeesus Kristus itse painottaa tätä raamatussa ja sanoo; yksikin, joka minua uskoo , hänellä on paikka taivaassa. Erotteleeko hän sanoissaan ihmiset taivaskelpoisiksi tai -kelvottomiksi. Käskikö hän nostamaan itsensä Isänsä edelle - ei vaan hän pyysi uskomaan sanojaan ja rakastamaan Jumalaa niinkuin hän rakastaa. Hän tuli tekemään rauhaa kaikkien ihmisten välille ja nyt Helluntalaiset hylkäävät kaikki muut ja nostavat itsensä muiden yläpuolelle ainoana pelastuksena.
On vain yksi Jumala
Hämmästynyt
4179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Herra ei ole luokitellut tai ottanut mitään maallista järjestöä sellaiseksi seurakunnaksi joka pelastuu. Herra tuntee itse Uuden Liiton seurakunnan uudestisyntyneiden määrän. Olipa ihminen sitten maallisten ja ihmis-silmään näkyvien normien mukaan missä seurakunnassa tahansa. Luulemme että kaikissa maallisissa kirkkokunnissa tulee olemaan niitä jotka ylöstempauksen tullessa ovat niitä "Toinen otetaan,toinen jätetään" Uskon että Helluntaiseurakunnassakin tulee olemaan niitä jotka "jätetään" Tosin niin tulee tapahtumaan myös kaikissa muissa kirkkokunnissa. Uskomme että ylöstemmattavien mukana tulee olemaan sellaisia ihmisiä jotka tulevat sinne jopa kaikkien maallisten kirkkokuntien ulkopuolelta. Suomessa varsinkin joillakin saattaa olla elävä suhde Herraan Jeesukseen jopa varsinaisten kirkkokuntien ulkopuolella.
Toisinsanoen luokittelet uskovat hyviin ja huonoihin uskoviin - olipas karkeaa pilaa.
Teidän Apostolisen "seurakunnan" näkemyksiä tulkitsi jo Paavi aikanaan kerettiläisiksi. Siksi ei kenenkään tarvitse kuolla helvetin tulessa teidän kanssanne.
Helluntaikirkon kanta on:
On vain kaksi jumalaa ja toinen heistä on Jeesus Kristus Vapahtajamme. Toisen nimeä emme vielä ole saaneet selville mutta aika tuon näyttää.
Käsityksemme mukaan kaikkien ihmisten tulisi kuolla ensin ja vasta sitten päästä taivaaseen.
Maallisten kirkkokuntien ulkopuolella on elämää sillä kaikki viisaat ihmiset ovat siellä. Helluntaiseurakunnissa ei kukaan tule jäämään ilman pelastusta. Jos joku jää, niin takaamme ja vakuutamme että hänet tullaan hakemaan, jos ei muuten niin avaruusaluksella heti kun se on saatu tyhjennettyä ja tankattua taivaassa.
jumala on vaan perustanut yhden ainoan seurakunnan ja siinä on vaan yksi oppi näet varmaan raamatusta että ei farisealaisetkaan kelvannut eikä moni moni muukaan lauma ja olen tutustunut moniin seurakuntiin vaikkakin ovat olevinaan kristin uskon alla niin silti niillä on täysin erillaiset opit sinne on vaan yhdet jalan jäljet eikä sinne tallustella mistä opeista vaan ja yhtään autuutta ei ole sen seurakunnan ulkopuolella