Lännen kootut sekoilut Lähi-Idässä

Ensin ollaan Iranin ylin ystävä ja Irakin vastustaja. Myydään Iranille mm. huippuluokan sotilaskalustoa (F-14 ja Phoenix-ohjukset). Sitten äkisti Iran muuttuukin veriviholliseksi ja aletaankin kaveerata aiemmin vihatun Irakin kanssa, tukien mm. Irakin kemiallisten aseiden ohjelmaa; samaan aikaan tietenkin tuetaan vielä Israelia, joka puolestaan tekee kaikkensa ettei Irak saisi joukkotuhoaseita (Osirakin reaktorin pommitus lännen toimittamilla sotakoneilla 1981).

Eikä siinä vielä kaikki: samaan aikaan kun vihataan Irania ja ääri-islamismia, aletaankin äkisti tukea samaa ääri-islamismia munat pystyssä Afganistanissa, kun NL yrittää kantaa kortensa kekoon ääri-islamin leviämisen estämiseksi.

Taas kuluu vähän aikaa ja Irak muuttuukin taas veriviholliseksi ja sen kemialliset aseet onkin suurin saatana maan päällä. Samaan aikaan ääri-islam muuttuukin taas pahaksi myös.

Voiko tällaista koohottamista löytää edes parhaimmista vitsikirjoista? No ei voi :DD

Länsi mokaa aina ja kaikkialla. Kaikki mihin länsi koskee, muuttuu paskaksi.
1869
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Varsinainen villitys oli se kuuluisa Arabikevät jossa asevoimin ja kapinallisten avulla arabimaista piti tehdä lännen kuuliaisia käskyläisiä. Voi elämän kevät, mitä kaikkea vielä näemmekään.

Äänestä
  • Stalinistien iänikuinen keksintö? MIKSI kansa nousisi kapinaan jonkun käskystä tai kehoituksesta? Salaliittoteoriat ovat stallareitten selitys kaikkeen epämieluisaan!

    Äänestä

Entäpä Iran-Contra skandaali 80-luvulla :D USA myi huippuaseita viholliselleen Iranille, joka soti USA:n tukemaa Irakia vastaan.

Ei saatana, ei tällaista voi keksiä kukaan koomikko :'-D

Äänestä
  • Paitsi ettei USA enää tuolloin tukenut Irakia!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paitsi ettei USA enää tuolloin tukenut Irakia!

    Kylläpä vaan tuki, mutta Irak täysin ymmärrettävästi oli hieman kiukuissaan USA:n kaksinaamaisuudesta kauppojen tultua julki.

    Äänestä

Entä oranssivallankumoukset?
Yht'äkkiä ihmiset alkoivat pitää kapinan merkiksi oranssin värisiä t-paitoja ja mellakoida pääkaupungeissa.
Mistä tuli kaikille samaan aikaan satoja tuhansia samanlaisia paitoja?
Sellaisia operaatioita on CIA järjestänyt vuosikymmeniä ja laillisia hallituksia on kaadettu aina kulloistenkin suurpääoman tarpeiden mukaan.
Suomen onneksi täällä ei ole öljyäntai muuta nopeasti hyödynnettäviä luonnonvaroja. Kaivannaisteollisuus on kuitenkin otettu haltuun t. luovutettu ylikansallisille yhtiöille "laillisessa" järjestyksessä.
Siitä palkkioksi Suomi luokitellaan maailman vähiten korruptoituneeksi maaksi.

Äänestä

Yhdysvallat käy nyt absurdeja neuvotteluja vihollisensa Talebanin kanssa pysäyttääkseen al-Qaidan ja Isisin
Afganistanin 20-vuotista sotaa ei ole lopetettu sotimalla eikä hymykampanjoilla. Nyt Trump haluaa joukot pois ennen ensi vuoden vaaleja.

Britannia ei edelleenkään pysty solmimaan Euroopan unionin kanssa minkäänlaista sopimusta. Yhdysvallat ilmoitti sopineensa äärijärjestö Talebanin kanssa, että se aloittaa vetäytymisen Afganistanista.

JÄLKIMMÄISESTÄ kertoi Yhdysvaltain pääneuvottelija Zalmay Khalilzad. Khalilzad on afganistanilaistaustainen veteraanidiplomaatti, joka oli mukana jo Ronald Reaganin hallinnossa 1980-luvulla.

”Periaatteessa olemme maalissa”, Khalilzad sanoi maanantaina. ”Paperin sisältö on lyöty lukkoon.”

Sopimuksesta puuttuu enää presidentti Donald Trumpin allekirjoitus. Jos Trump vetäisee nimensä alle, Yhdysvallat tuo viisituhatta sotilasta kotiin 135 päivässä allekirjoitushetkestä ja sulkee Afganistanissa viisi tukikohtaa.

Vastineeksi Taleban suostuu aselepoon ja sitoutuu estämään al-Qaidan ja Isisin toiminnan maassa. Taleban on paikallinen taistelijaliike, joka ei ole järin kiinnostunut Afganistanin ulkopuolisesta maailmasta.

Onko Afganistanissa taisteltu 20 vuotta turhaan? Ajaako Taleban Afganistanin jälleen takapajuiseksi diktatuuriksi, jossa tytöt eivät pääse kouluun ja naiset on suljettu sisätiloihin?

VIELÄ ei olla siellä asti. Kyse ei ole lähimainkaan lopullisesta rauhansopimuksesta.

Silti Taleban voi laskea itsensä voittajaksi, vaikka maahan on jäämässä ainakin noin 10 000 yhdysvaltalaissotilasta. Yhä lähempänä on tilanne, jossa Yhdysvallat lähtee mutta Taleban jää.

Se olisi tuntunut uskomattomalta 18 vuotta sitten, jolloin Yhdysvallat kukisti maata julmasti hallinneen Talebanin helposti muutamassa kuukaudessa.

”Terroristien kanssa ei neuvotella”, presidentti George W. Bush lausui myöhemmin.

Sota ei kuitenkaan ottanut loppuakseen. Yhdysvallat ei saanut Talebania nujerrettua, vaikka apuna oli monenkymmenen maan liittouma, myös pienen Suomen sotilaita.

Äänestä

80-luvulla USA tuki samaan aikaan

- Irakia sen sodassa Irania vastaan
- Irania sen sodassa Irakia vastaan ja sen Libanonin proxyjen sotaa Israelia vastaan
- Israelia sen sodassa arabeja, mm. Irakia vastaan sekä Iranin Libanonin proxyja vastaan
- yleistä taistelua ääri-islamismia vastaan lähi-idässä ja maailmalla
- ääri-islamin taistelua Neuvostoliittoa vastaan Afganistanissa

Oisko vähän jakomielitautista, oisko.

Äänestä
  • 2014 se tuki kurdeja ja nyt antaa Turkin tappaa niitä halunsa mukaan ja siihen kyllä Turkilta haluja löytyy, kuten muidenkin kansojen tappamiseen. USA on maailman nopein takinkääntäjä. Venäjä ei jätä ystäviään, se on nähty.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    2014 se tuki kurdeja ja nyt antaa Turkin tappaa niitä halunsa mukaan ja siihen kyllä Turkilta haluja löytyy, kuten muidenkin kansojen tappamiseen. USA on maailman nopein takinkääntäjä. Venäjä ei jätä ystäviään, se on nähty.

    ” Venäjä ei jätä ystäviään, se on nähty.”

    Eikö? Onko se yhä mielestäsi ukrainan, Georgian, Puolan, Baltian jne ystävä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ” Venäjä ei jätä ystäviään, se on nähty.”

    Eikö? Onko se yhä mielestäsi ukrainan, Georgian, Puolan, Baltian jne ystävä?

    Koskas se on niiden ystävä ollutkaan, ei koskaan, koska nehän vihaavat tietojesi mukaan venäläisiä.

    Äänestä

Luottamus suurvaltoihin on hieman kärsinyt viime aikoina. Näin olettaisin.
Siksi ainakaan Suomen ei kannata liittyä mihinkään sotilasliittoihin.
Ei Natoon saatikka Venäjään. Hoidellaan vain hyviä suhteita naapureihin ja kaikkialle muaalle.
Yst. Terv. Uudistusmielinen.

Äänestä

Kiitoksia tästä muistin virkistyksestä. Tuollaista sekoilua ei äkkiä todeksi voisi uskoa, mutta valitettavasti olen aika varma, että suurin osa on tarkistettavissa todenmukaiseksi. Sellaista se on kun täytyy mielistellä suuryhtiöitä, aseteollisuutta ja palvella aina sitä herraa jonka avulla isoimmat massit käärittävissä. Tosin joskushan niitä näyttää voivan olla useita samaan aikaan.

Äänestä

Siellä aina ongelma missä "jenkki" taaloineen, ja demokraattisuuden viejänä.

Äänestä
  • Kumma juttu kun Usa ei pysy omassa maassaan. On Montanat ym. En ole koskaan käynyt,sukulaisia on siellä.

    Äänestä

Kai tähän samaa sekoiluun voidaan lukea nykyinen USAn sallima kurdien kansanmurha. Ensin ollaan monta vuotta kurdien kavereita ja sitten annetaan ne Turkin murhattaviksi.

Äänestä

Kurdien selkäänpuukotus on törkeintä mitä on nähty vähään aikaan jopa amerikkalaisten varsin löyhillä standardeilla. Samalla tehtiin tyhjäksi vuosien tulos ISISiä vastaan käydyssä taistelussa.

Kaiken kaikkiaan Syyrian sota on ollut Venäjälle täydellinen menestys: liittolainen ei Syyrian laillinen hallitus pelastettiin, länsimaat saatiin sellaisen sekaannuksen partaalle ettei paremmasta väliä ja kaikenlisäksi saatiin aikaiseksi lähes aseellinen selkkaus kahden Nato-maan välille.

Aivan loistavaa peliä taas kerran Venäjältä ja aivan hirveää pelleilyä länneltä.

Äänestä
  • Ilmeisesti Putinjlla ja Trumpilla on osaamisessa kohtalainen tasoero. Kun Trump jää viralta niin USAn kannattaisi palkata Putin seuraavaksi pressakseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ensin ollaan Iranin ylin ystävä ja Irakin vastustaja. Myydään Iranille mm. huippuluokan sotilaskalustoa (F-14 ja Phoenix-ohjukset). Sitten äkisti Iran muuttuukin veriviholliseksi ja aletaankin kaveerata aiemmin vihatun Irakin kanssa, tukien mm. Irakin kemiallisten aseiden ohjelmaa; samaan aikaan tietenkin tuetaan vielä Israelia, joka puolestaan tekee kaikkensa ettei Irak saisi joukkotuhoaseita (Osirakin reaktorin pommitus lännen toimittamilla sotakoneilla 1981).

Eikä siinä vielä kaikki: samaan aikaan kun vihataan Irania ja ääri-islamismia, aletaankin äkisti tukea samaa ääri-islamismia munat pystyssä Afganistanissa, kun NL yrittää kantaa kortensa kekoon ääri-islamin leviämisen estämiseksi.

Taas kuluu vähän aikaa ja Irak muuttuukin taas veriviholliseksi ja sen kemialliset aseet onkin suurin saatana maan päällä. Samaan aikaan ääri-islam muuttuukin taas pahaksi myös.

Voiko tällaista koohottamista löytää edes parhaimmista vitsikirjoista? No ei voi :DD

Länsi mokaa aina ja kaikkialla. Kaikki mihin länsi koskee, muuttuu paskaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu