Useimpien helluntailaisten ja karismaattisten kristittyjen joukossa Azusaa kunnioitetaan Jumalan aidona liikkeenä palauttamalla kirkko todelliseen valtaan ja auktoriteettiin. On kuitenkin totta, että Azusa-katu kokoukset olivat myös täynnä spiritualistisia välineitä, hypnotisteja ja muita, jotka olivat syvästi kiinnostuneita okkultista. Vuonna 1907 Parham pidätettiin ja syytettiin sodomiasta Texasissa ja menetti kaiken uskottavuutensa aloittamassaan uushelluntailiikkeessä! Vuoden 1913 loppuun mennessä aloitus liikkeessä oli kasvavia ryhmittymiä, ja lopulta muodostettiin useita riippumattomia helluntai järjestöjä, koska he eivät pystyneet ratkaisemaan johtajuuttaan ja opillisia erojaan.
Azusa kadun henki helluntailaisuudessa
Anonyymi
46164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Voimakkaasti rasistinen, ilmeisesti myös Ku Klux Klaniin yhteydessä ollut kaappihomo Parham antoi mustan evankelistan William J. Seymour´in (1870-1922) seurata oppitunteja. Seymour tuli kuuluisaksi Los Angelesin Azusa kadun herätyksen johtajana. Seymourilla oli tapana rukoilla pahvilaatikko päässään ja hän kutsui viimein opettajansa Parhamin saarnaamaan Azusa kadulle. Parham tuli mutta ei pitänyt näkemästään ja kokemastaan. Hän sanoi koko herätyksen olevan paholaisen työtä ja kertoi sen seurakunnalle. Selvää on, että Parham karkotettiin nopeasti. Alkuvaiheessa Azusa kadulla kokoontuivat niin mustat kuin valkoiset. Rotuennakkoluulot eivät kuitenkaan jättäneet seurakuntalaisia rauhaan ja myöhemmin seurakunta koostui miltei pelkästään mustista ihmisistä. Azusa kadunkaan henkikokemukset; kielillä puhuminen, ruumiilliset tuntemukset, profetiat, jne., eivät kyenneet estämään eripuraisuutta.
Eikös helluntailaisuus ole syntynyt Azusa-kadun "herätyksestä" jossa korostettiin henkien vaikutuksia?
Nykypäivän helluntailaisuudella ja Azusa-kadun tapahtumilla on sattumoisin aika vähän yhteistä. Joten aloittajakin voisi ryömiä tähän aikaan.
Suomen helluntailaisuudella ei ollut aluksi mitään tekemistä Azusa-kadun kanssa.
Samat riivaajahenget ne kaatavat tänä päivänä helluntailaisia ja sen voi nähdä Youtubesta jokainen ja varokoon liittymästä niiden kahjojen joukkoon.
Olen samaa mieltä
Niin kävi myös minulle
Kadun todella paljon
Kiertäkää helluntalainen kaukaa
Azuza-kadun tapahtumista eri henkilöt kertovat eri tavoin, mutta tuo KTS:n kuvaus lienee lyhykäisyydessäänkin todenmukaisin. Parham oli homoutensa lisäksi myös mm. pikkupoikia hyväksikäyttänyt pedo. Vapaamuurariuden lisäksi myös Ku klux klanin täysivaltainen jäsen., Kuten monet muutkin alkuajan jenkkihellarit.
Seymourin epäraittiudesta kertoo tuo pahviloota päässä pyöriminen. Eräässä mielessä ymmärrettävää, jos hän sillä pyrki illuusioon esim. omasta rukouskammiosta, mutta saman asian ajaa, kun rukoillessaan sulkee silmänsä ja peittää kämmenillä kasvonsa. Tämä ei herätä niin huolestuneita katseita ympäröivässä seurakunnassa, kuin ehkä pahviloota päässään kielillä huutava tumma saarnamies. Ellei sitten koko seurakunta ottanut tavakseen näin istua penkeissään, kellä sälelaatikko, kellä peltiämpäri. Muovi keksittiin vasta myöhemmin.
Onhan pientä eroa Parhamilaisista joita esiintyi helluntaiherätyksessä. Nykyään helluntailaiset vähemmän sekaantuvat pikkupoikiin, mutta pikkutyttöjä tuntuvat käyttävät himoissaan ainakin media ja vangin uutiset kertovat.
Helluntaiherätys ja pedofilia kulkevat käsi kädessä.
Älä nyt unohda niitä kymmeniätuhansia katolisia pedofiilipappeja ja heidän miljoonia uhrejaan.
Sekö lieventää teidän pedofiilien syntitaakkaa?
Sitten ovat vielä erikseen branhamilaiset (William Branham).
Kyllä ne käyttää hyväkseen
Myös poikia
Saat kodin lämmön jos tikkaat
Tee ruokaa siivoat
Tämä on tiedossa
Tiskaat edellisen viestiin
Kirjoitit: "Seymourin epäraittiudesta kertoo tuo pahviloota päässä pyöriminen." Ilmeisesti ja samalla logiikalla myös itse Herra Jeesus oli epäraitis:
"Tämän sanottuaan hän sylki maahan ja teki syljestä tahtaan ja siveli tahtaan hänen silmilleen."
Kaksi aivan eri asiaa.
Saada Kristuksen omaa sylkyä silmiinsä ja parantua sokeudesta.
Tai hillua kielillähuutaen ja jalkojaan tömistäen pahviloota päässään.
Jeesuksella ja Seymourilla on suuri eronsa.
Jeesus sattui olemaan Jumala Itse.
Seymour, ei.
Teetkö sinäkin syljestä tahtaita pahvilaatikko päässä? Tämän sanottua minun täytyy tällä kertaa lopettaa kertomasta mitään epäraittiille helluntailaisille. Moi pahvi!
Jeesus ei ole syyttäjä
Niin kuin helluntalainen
Helluntalainen kuvittelee Jeesus on pää nainen tekee mitä mies päättää
Jeesus opettaa kuitenkin näin kohdelkaa naista niin kuin omaa ruumistaan nainen ei ole palvelija miehelleen
Mies on pää mutta missä on kunnioitus vaimolle
Helluntalainen komentaa
Kunnioitus vaimoa kohtaan ei ole
Charles Fox Parham oli William Seymourin kanssa helluntaiherätyksen perustajajäseniä. Parhamilla oli kauan ennen helluntaiherätyksen syntyä oma raamattukoulu, ja hän oli erittäin kiinnostunut apostolisesta herätyksestä kielilläpuhumisineen. Niinpä Parhamin oppilaat olikin ensimmäisiä henkikasteen saaneita, pitkiin aikoihin. Amerikan Yhdysvaltain hengenliikutukset eivät olleet tuolloin ainoita. Voimakkaita herätyksiä oli maailmanlaajuisesti, erityisesti Britteinsaarten Walesin hiilikaivostyökäisten hengellinen herääminen.
Parham oli herätyksessä mukana alusta asti, mutta häntä riepoi rotujen sekamelska. Niinpä hän jätti alkavan helluntaiherätyksen varhain. Parham on klassinen esimerkki ihmisestä joka menee harhaan, mutta jota Jumala voi, ja käyttää, puutteistaan huolimatta väkevänä aseena hengellisessä rintamassa. Sen sijaan Parhamin homosteluista ei ole mitään todisteita, ei myöskään ku klux klaaniin kuulumisesta.
William J Seymour oli nöyrä Jumalan palvelija joka rukoili paljon. Tuo silmäpuoli musta mies rakasti Jeesusta yli kaiken. Ennen kuin nousi puhumaan hänellä oli tapana rukoilla tunteja puulaatikko päässä. Kun hän oli valmis, tapahtui hänenkin kätten kautta ennennäkemättömiä voimatekoja, kuin apostolisena aikoina konsanaan. Ajan sekulaari lehdistö pilkkasi ja vinoili helluntailaisten kustannuksella. Niin kuin tälläkin palstalla niin halukkaasti tehdään. Mutta niinä aikoina kokoontui kaikista kristittyjen suuntauksista ihmisiä Azusakadulle. Tuohon vanhaan vaatimattomaan talliin. Korkeakirkollisten vastustus oli kovaa, ja pahoinpideltiinpä muuan katolinen pappikin kuoliaaksi hänen käytyään Azusakadulla ja henkikasteeen saatuaan.
Olen varma että ennennäkemätön herätyksen aalto pyyhkii vielä kerran yli koko maan piirin. Alhaiset, ja he jotka eivät mitään ole, ottavat herätyksen vastaan. Monet hyväosaiset pilkkaavat, niin kuin aina. Janoavat sielut Herra ravitsee, mutta kylläiset hän lähettää tyhjänä pois.
Parham ja Seymore olivat kajahtaneita kaistapäitä molemmat!
Olitko paikanpäällä silminnäkijänä kun noin hyvin tiedät?
Sama Jumalan Pyhä Henki toimii edelleen.
Se on Apt. 2 luvussa mainittu Henki, joka täytti uskossa olevat Azusa kadulla 100 vuotta sitten.
Perkeleen henki siellä liikkui
Em usko,koska sinä olet itse perkeleestä.Minäkin uskon,että Jumalan Pyhä Henki tulee ilmestymään tavalla,jota nämä kaikkitietävät eivät tule hyväksymään,syyllistyvät Pyhän Hengen pilkkaan.
Jumala on pyhä
Herran armosta pelastumme
Emme omista teoista
Ettei kukaan kerskaisi
Uskomalla Jeesuksen Kristuksen veren työhön välillä silmissä katsoo ja näkee Jeesuksen kärsimyksen
Se on täytetty
Ja se on suurempi kuin ihminen osaa ajatella
Jeesuksen työ on suurinta
Helluntailaiset vapisevat ja kun helluntailaiset vapisevat puhuen siansaksaa, maassa sätkien uskon Jeesukseen joka ei valehtele, kuten helluntailaiset tekevät ,että riivaajat vaikuttavat tämän manifestaation..
Riivaajahenkihän siellä liikkuu koko herätysliikkeessä!
Helluntalainen on valehtelee
Ja käyttää heikkoja hyväkseen
Raha heille on valttia niin kuin ennustajille valttikortti
Joka ei pyhän Jumalan kanssa
Missään yhteydessä
Oikeaa raamatullista kidlilläpuhumista on 1 Kor. 14:2.
Jumala tahtoo kaikkien omiensa puhuvan kielillä:
" Kielillä puhuva ei puhu ihmisille vaan Jumalalle. Häntä ei ymmärrä kukaan, sillä hän puhuu salaisuuksia hengessä. Profetoiva sen sijaan puhuu ihmisille rakentumiseksi, kehotukseksi ja lohdutukseksi. Kielillä puhuva rakentaa itseään, mutta profetoiva rakentaa seurakuntaa. TAHTOISIN TEIDÄN KAIKKIEN PUHUVAN KIELILLÄ." 1 Kor. 14:2-5.
Näin sanoo Jumala.
Onko Paavali kommentoijan jumala?
Kielillä puhujana pitää osaa myös kertoa toisille mistä puhuu
Ellei näin tapahdu se on suuri synti Paavali varoitti
Ellei ole sanan sanattajaa
Varokaa niitä
Tiainen oli kutsuttu ja haluttu puhuja joihinkin hell.seurakuntiin.
Tiaisen kielillläpuhuminen meni täydestä helluntaikansaan etenkin naisiin.
Tämä perustuu kokemukseen ja näkemiseen.
Voi teitä, Voi teitä helluntailaiset!!
Tämä otus ei pääse Tiaisesta irti,jaksaa jauhaa menneitä,niinkuin täällä ei olisi muitakin feikki hellaripastoreita,puhuvat kielillä siansaksaa,tuovat vääriä profetioita,keräävät petoksella rahat.Tiainen paljastui,hän siirtyi pois,nämä rikollispastorit jatkavat valehteluaan.
Uppooko sinuun paremmin Johanna Tukiainen,tussua kun vilauttaa
hellaripapalle,niin alkaa kielillä ylistys,Johanna on kova puhumaan kielillä.
Vieläkö helluntaissa vaikuttaa "voidellut" kaatajapastorit ja kaatajaevankelistat?
Se on varmin merkki "hengestä".
Kannattaa muistaa, että myös Saatana voi antaa palvelijoilleen "kielilläpuhumisen"-kyvyn.
Sielunvihollnen ei voi vaikuttaa armolahjoja aaidosti uskoon tulleessa ihmisessä, joka luottaa Jeesuksen vereen.
Kun anot Jumalalta jeesuksen nimessä Pyhän hengen kastetta, josta on merkkinä kielilläpuhuminen, niin et voi saada väärää henkeä.
"9 Niinpä minä sanon teille: Anokaa, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin teille avataan. 10 Sillä jokainen anova saa, etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan. 11 Kuka teistä on sellainen isä, joka pojan pyytäessä kalaa antaa hänelle kalan sijasta käärmeen 12 tai hänen pyytäessään munaa antaa hänelle skorpionin? 13 Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljon ennemmin taivaallinen Isä antaa Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä anovat.” Luuk. 11.
Et siis voi saada käärmettä.
Kyllä niitä upotuskastettuja lahkokäärmeitä on nähty aivan tarpeeksi luikertelemassa, julkisestikin youtubessa.
Raamattua rivien välistä. Luuk.7:39 Biblia (1776) Mutta kun Pharisealainen sen näki, joka hänet kutsunut oli, sanoi hän itsellensä: jos tämä olis propheta, niin hän tietäis, mikä ja millainen tämä vaimo on, joka häneen rupee, että hän on syntinen. Luuk.7:39 Mutta kun fariseus, joka oli hänet kutsunut, sen näki, ajatteli hän mielessään......Ei pitäisi liikaa ajatella.
antikrisuksen antti vääristämässä Jumalan Sanaa. antikristuksen palvelijat eivät liikoja ajattele, sillä judaismi on aivot narikkaa-oppi.
Snake Handlers jengi on oikeeta HELL jengiä. Nastaa musaa nastaa menoa. Katsokaa YouTubesta!
Tiit.1:14 eivätkä kiinnittäisi huomiotansa juutalaisiin taruihin eikä totuudessa pois kääntyvien ihmisten käskyihin. Jes.29:13. Matt.15:9.
Joh.13:16 Biblia Totisesti, totisesti sanon minä teille: ei ole palvelia suurempi herraansa, eikä sanansaattaja suurempi kuin se, joka hänet lähetti. Kirjoitetaan: palvelija. Matt.10:24. Luuk.6:40. Joh.15:20
antikristuksen antti on pimeyden palvelija.