koska diakonia palsta

puuttuu niin

heitinpä tänne tän jutun:
venäläissyntyinen työkaverini kertoi eräästä lapsesta joka 3 v ja verisyöpä hoidossa Pietarissa ja olisi arvio puolen hoitotarve. kuitenkaan perheellä ei ole rahaa maksaa hoitoa jolloin uhka on se, että lapsi joutuu sairaalasta pois ja menehtyy.

onko kellä kokemusta miten tällaisissa tapauksissa jos haluaa auttaa, niin miten varmistaa sen, että apu menee oikeaan osoitteeseen, eikä välikäsille.
tuntuisi että jos saisi sopivan porukan kolehtiin niin ehkä jotain voisi saada aikaan, tietysti avun tarpeessa olevia löytyy kotimaastakin.
Mulle tuli tää Jeesuksen vertaus laupiaasta samarialaisesta mieleen, että helposti kovetamme sydämemme ja emme auta, vaikka jotain apua voisimme antaa. venäjän kielen taidottomana tuntuu olevan ihan avuton, löytyykö suomesta yksittäisiä henkilöitä joiden kautta mahdollista apua voisi järkätä. eri asia on sitten, miten laillista yksityisen kolehdin kerääminen tuttujen kesken on.
heittäkää kommenttia.

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyä

      Lahden diakoniaopistollahan on Pietarissa jokin lasten auttamispiste. Katulapset tulevat sinne syömään, olemaan ja saamaan vaatteita jne. Soita Lahden diakoniopistolle, niin varmaan osaavan neuvoa, jolleivät itse välitä apua tällaisiin kohteisiin.

    • mattias

      ..Suomen adventtikirkolta.
      Heillä on hyvät yhteydet siihen suuntaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      234
      5192
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      67
      3390
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      94
      3077
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      40
      3027
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2875
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2705
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2411
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2247
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      158
      1704
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1350
    Aihe