Oikeastaan pelottaa hieman miten voimakkaasti usan velka on noussut muutamassa vuosikymmenessä. 1970 luvulla, vaikka väkimäärä oli samaa luokkaa velka oli ehkä alle triljoonan. Mutta jotain meni pahasti siellä pieleen jostain syystä ja maa ajautui koohtyvään velka saneraukseen.
Obaman aikana velan kasvu oli suurinta ja 9 vuodessa se kasvoi 10 triljoonasta 20 triljoonaan. Eli kasvoi yhtä paljon kuin koko usan historian aikana.
Sanon että tämä on aika kestänätön ja epävakaa tilanne joka ei voi päättyä kovin kauniisti.
https://www.investopedia.com/updates/usa-national-debt/
Obaman aikana velan kasvu oli suurinta ja 9 vuodessa se kasvoi 10 triljoonasta 20 triljoonaan. Eli kasvoi yhtä paljon kuin koko usan historian aikana.
Sanon että tämä on aika kestänätön ja epävakaa tilanne joka ei voi päättyä kovin kauniisti.
https://www.investopedia.com/updates/usa-national-debt/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos 330 miljoonaa amerikkalaista saisi samaan aikaan ahaa-elämyksen ja rupeaisi säästämään aikomuksenaan tulla omavaraisiksi ja maksaa velkansa, romahtaisi koko maailmantalous aivan hirvittävään lamaan ja globaaliin taloudelliseen hätätilaan.
Toivottavasti tulisivat järkiinsä sillai ... vähitellen. ; )
En tajunnut kommenttiasi. Eikö säästäminen ole hyve. Velan maksussa on kyse siitä että turvaa myös tulevaisuutta.
Joka tapauksessa uskon että noin tulee käymään erittäin pian. Lainaajilla ei ole lainattavaa, lainan ottajilla ei mitään annettavaa takaisin.
Koen itse olevani elämässä lainaaja ja tekisin juuri nyt noin että en enää lainaisi. Henkinen velka minule on niin suuri etti lainaajilla ole mahdollisuutta takaisin maksuun. Näin koen henkisesti.
Velka+on+vitsi!+Suurten+valtioiden+valtion+velkaa+hoidetaan+oikealla+finanssipolitiikalla+,eikä+velan+kasvu+ole+suuri+onelma+jos+velka+on+kotimaista+,ja+valtiolla+on+oma+valuutta.Ei+ku+raha+pyörimään+vaan+niin+ne+suurimmatkin+velat+alkavat+pienenemään+kun+raha+menettää+arvoaan+elikkä+inflaation+annetaan+laulata+5-10%+vuosivauhdilla.
Ei inflaatiossa ole mitään järkeä, numerot vain suurenee seteleissä ja tileillä mutta sama oravanpyörä pyörii ja vain kiihtyy entisestään kunnes kaikki on palanu loppuun. Kaikki saa kohta tuloja miljoonan mutta kaikki maksaa sen miljoonan,käy kuin on käynyt esim.Zimbabwessa heidän valuutalleen tai Venäjällä vanhalle ruplalle,ne vain romahti ja maitokauppaan mennessä arvotonta valuuttaa tarvi muovikassillisen että sai mitään ulos.
Mitä järkee on arvottomassa valuutassa? Ei niin mitään.
Obaman aikana valtiontalous saatettiin tasapainoon, Trumpin aikana velanotto räjähti, yritä saada faktasi kuntoon.
Etkö+jaksanut+lukea+linkkiä,+ihan+alussa+tuo+lukee.
"Under+President+Obama's+eight+years,+the+national+debt+increased+100%,+from+US$10+trillion+to+$20+trillion,+although+the+economic+stimulus+following+the+2008+financial+crisis+added+quite+a+bit+early+on+during+his+administration."
On niitä kirstun vartioita ollut tässäkin maassa ja niin pihejä pankin johtajia että valheita joutuivat lopuksi keksimään kun kysyttiin että devalvoidaanko ja eihän ne tietenkään kertoneet totuutta ja olipa eräs veijjari valtionvarainministerinä joka löi tonnista vetoa mutta hävisi kun veikkasi väärää hevosta ja devalvoitiin:
Ja sanoi vielä että "minä eroan valtiovarainministerin paikalta jos Suomi devalvoi".
Ja kun valuuttapako sitten kuitenkin pakotti Suomen devalvoimaan, ja kun omat ja kavereiden bisnekset alkoivat devalvaation ansiosta tuottaa todella hyvin, niin ilmoitti hän ettei eroakaan.
Sellainen oli Iiro Viinanen, Esko Ahon oikea käsi.
Kovaa oli meno, mutta jutusta päätellen ei niinkään "velkaystävällinen". Vasta markan kelluttaminen näyttis auttaneen.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001707911.html
Tuska näkyy iiron 50 mrd.€ velkapotista.
Mutta älkää nyt Iiroa lyökö lättänäksi - ei lama ollut hänen synnyttämänsä; suurempia sählääjiä olivat Holkeri , Liikanen ja tietysti : M.H. Koivisto.
Juuri tämän takia nostan rahaa pankista ja ostan säilykkeitä ja muita tarvikkeita sekä arvometalleja.
Onki, ase, panokset, vedenpuhdistusvälineet, teltta jne.
Arvometallit ovat myös käypää valuuttaa.
Koska lopulta fiat paperiraha palaa luontaiseen arvoonsa - nollaan.
Nykyään rahaa ei edes paineta, vaan luodaan hiiren klikkauksilla tallennusmedialle.
hei humppaa.. https://usdebtclock.org/