Valvontakamerat

Anonyymi

Oletteko huomanneet pysäkkitauluissa ja liikennevälineissä pieniä valkoisia laatikoita joissa on musta ympyrä keskellä, aivan kuin silmä?Mitäkö ne ovat?Ne ovat tietenkin valvontakameroita joilla meidän tavallisten ihmisten elämää valvotaan ja kytätään.Luultavasti niissä on myös mikrofonit sisällä jotta isoveli kuulee mitä me puhumme,varsinkin mitä puhumme kännykkään.Ei ole enää mitään yksityisyydensuojaa ihmisillä,ei,ei missään.Ihan hirveää!!

6

359

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      valtion olisi syytä tilata Kiinasta se kasvot tunnistava valvontaohjelmisto, halvempi kuin jenkkien vastaava ... Täydentää ja viimeistelee hiljaa luodun Orvellilaisen ajatusrikosyhteiskunnan.

    • Anonyymi

      Mitä valitatte.Englannissa on 1000 kertaa enemmän kameroita kaduilla jok apaikassa kun suomessa ja kyllä on kiinni rosvot jääneet aina.Samoin autoilijat jotka ajaa ilman vakuutuksia .Sama suomeen heti eli enemmän kameroita sillä rosvot ja muut mutiaaiset jää kiinni heti ja mieluiten huippu kameroita kuten nyt tulossa Tampereelle.

    • Anonyymi

      Etkö yhtään tajua miksi noita "valvojia" on?
      Saisit kiittää sensijaan, että motkotat.

    • Varmasti voi linja-autoissa (myös junissa, raitiovaunuissa ja metroissa) ja ainakin joillain pysäkeillä olla valvontakamerat. Linja-autopysäkkejä rikotaan aina välillä tai linja-autoissa saattaa joskus matkustajina olla esim. humalassa olevia henkilöitä, jotka käyttäytyvät holtittomasti ja voivat olla uhka muille matkustajille ja myös kuljettajalle. näin voidaan tarvittaessa saada viranomaisille kuvamateriaalia teosta ja sen tekijöistä.

      Totta, että nykyään ihmisiä valvotaan enemmän kuin ennen. Kaupat keräävät tietoja asiakkaistaan, valvontakameroita on monessa paikassa, maistraatissa ja Väestörekisterikeskuksessa on ihmisistä tietoja, Google ja Youtube ja Facebook yms. keräävät käyttäjistä tietoja, joiden perusteella voidaan yksilöidä ihmisille esim. katsottavia videoita paremmin jne.

    • Anonyymi

      Jeeee mennään bussilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      45
      2149
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      90
      1055
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      297
      935
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      300
      864
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      50
      841
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      833
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      714
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      675
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      668
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      623
    Aihe