Valvontakamerat

Anonyymi

Oletteko huomanneet pysäkkitauluissa ja liikennevälineissä pieniä valkoisia laatikoita joissa on musta ympyrä keskellä, aivan kuin silmä?Mitäkö ne ovat?Ne ovat tietenkin valvontakameroita joilla meidän tavallisten ihmisten elämää valvotaan ja kytätään.Luultavasti niissä on myös mikrofonit sisällä jotta isoveli kuulee mitä me puhumme,varsinkin mitä puhumme kännykkään.Ei ole enää mitään yksityisyydensuojaa ihmisillä,ei,ei missään.Ihan hirveää!!

6

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      valtion olisi syytä tilata Kiinasta se kasvot tunnistava valvontaohjelmisto, halvempi kuin jenkkien vastaava ... Täydentää ja viimeistelee hiljaa luodun Orvellilaisen ajatusrikosyhteiskunnan.

    • Anonyymi

      Mitä valitatte.Englannissa on 1000 kertaa enemmän kameroita kaduilla jok apaikassa kun suomessa ja kyllä on kiinni rosvot jääneet aina.Samoin autoilijat jotka ajaa ilman vakuutuksia .Sama suomeen heti eli enemmän kameroita sillä rosvot ja muut mutiaaiset jää kiinni heti ja mieluiten huippu kameroita kuten nyt tulossa Tampereelle.

    • Anonyymi

      Etkö yhtään tajua miksi noita "valvojia" on?
      Saisit kiittää sensijaan, että motkotat.

    • Varmasti voi linja-autoissa (myös junissa, raitiovaunuissa ja metroissa) ja ainakin joillain pysäkeillä olla valvontakamerat. Linja-autopysäkkejä rikotaan aina välillä tai linja-autoissa saattaa joskus matkustajina olla esim. humalassa olevia henkilöitä, jotka käyttäytyvät holtittomasti ja voivat olla uhka muille matkustajille ja myös kuljettajalle. näin voidaan tarvittaessa saada viranomaisille kuvamateriaalia teosta ja sen tekijöistä.

      Totta, että nykyään ihmisiä valvotaan enemmän kuin ennen. Kaupat keräävät tietoja asiakkaistaan, valvontakameroita on monessa paikassa, maistraatissa ja Väestörekisterikeskuksessa on ihmisistä tietoja, Google ja Youtube ja Facebook yms. keräävät käyttäjistä tietoja, joiden perusteella voidaan yksilöidä ihmisille esim. katsottavia videoita paremmin jne.

    • Anonyymi

      Jeeee mennään bussilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7465
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4108
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3635
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3150
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2826
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      52
      2386
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      53
      2327
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2278
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2268
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe