Kestihän se T55 torx-hylsy!

kun Brembon satulapultteja väänsi. Lähes metrisen vesijohtoputken työnsin 1/2"-kantavääntimen päälle ja tuin alapuolelta , jottei nuljahda. Kovaa sai painaa ruhollaan, niin sitten kalahti ja pultti vapautui.
15 vuotta olleet kiinni.
Onkohan noissa jokin lukite tehtaalta? Ruostetta ei ollut lainkaan. Päässä stanssaus SFF 10.9.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olisiko tuossa lukitetta käytetty ne kun voivat olla joskus lämpötiloissa joka purkaa lukituksen.
Se 10.9 kertoo ruuvin lujuusluokan eli on hiukan kovemmat pultit.

Äänestä
  • Elikkäs hienokierre pitelee ruuvin reijässään kun on vedetty momenttiin.
    Se lukite voi syntyä jo siitä kun on ollu 15 vuotta koskematta.
    "Minkä ruoste yhdistää sitä ei ihminen erota".

    Äänestä

Työkaluihini ajautnut asiallisen näköinen T15-meisseli ei kestänyt vääntämistä. Keltamusta kahva, erillinen musta kärki, ei kyllä mitään tehtaan nimeä.

Edellisenä päivänä kiinniruuvatun 45 millin puuruuvin avauksessa kärki muotoutui sileäksi ja nipinnapin aukesi kun rälläköin kärjestä pari milliä pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun Brembon satulapultteja väänsi. Lähes metrisen vesijohtoputken työnsin 1/2"-kantavääntimen päälle ja tuin alapuolelta , jottei nuljahda. Kovaa sai painaa ruhollaan, niin sitten kalahti ja pultti vapautui.
15 vuotta olleet kiinni.
Onkohan noissa jokin lukite tehtaalta? Ruostetta ei ollut lainkaan. Päässä stanssaus SFF 10.9.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu