Tuttavallisesti kylään, vaikka keskellä päivää. Kauppias kertoo lottovoittajat. Eipä olla rasisteja, kyläilemään myös Sipilän kummilapset. Orpo taas kuljettaa ruotsinpuolelta kyläilijöitä.
Siilinjärvi Latvialaisten kohde.
Anonyymi
4<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjailija Tervo voisi mennä myös paikalle puhaltelemaan palleille viileää ilmaa, jos vierailu meni nussimiseksi.
Arvon lottovoittajat.
Muuttakaa pois meidän niin aikaisemmin rauhallisesta kylästä ettei näistä tule tapa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a4cc1a76-25a9-4545-bf1d-f02d18a63508
Veikkauksen ja median pitäisi luopua voittopaikkakuntien uutisoinnista. Voittajat on aivan liian helppoa jäljittää uutisten perusteella. Suomikin on vähäväkinen yksittäisistä kunnnista puhumattakaan.
Koko ajan puhutaan henkilöturvasta, vaan Veikkaus toimii aivan vastakkaiseen suuntaan.
Toinen instanssi, joka heikentää kansalaisten tietoturvaa, on Autorekisterikeskus eli nykyään kai Trafi, josta annetaan ilomielin kenelle tahansa kysyjälle auton omistajan henkilötiedot, ellei niitä ole erikseen kielletty luovuttamasta.
Monet verkkokaupat toimivat kytköksissä mm vakuutusyhtiöihin tai muihin asiaankuulumattomiin firmoihin: kun tilaat jotakin, hetken kuluttua otetaan yhteyttä täysin tuntemattomasta firmasta ja tarjotaan kuka mitäkin.
Epäreilua. Olen lakannut tilaamasta tietyistä verkkokaupoista vain ja ainoastaan tämän vuoksi.
Muutoinkin ärsyttää se, että henkilötiedot ovat nykyään siellä ja täällä vapaasti käytettävissä. Tavallinen kansalainen ei edes ymmärrä kieltää tietojensa luovuttamista ennen kuin on joutunut jonkun sivullisen myyntiyrityksen kohteeksi ja tivannut tältä, mistä tiedot on saatu.
Ennen ei tarvinnut pelätä tietojensa joutumista ns vääriin käsiin, mutta maailma on muuttunut paljon noista ajoista. Suomi ja sen löperö tietoturvapolitiikka ei vain ole seurannut mukana.