Joka uhkasi iskulla lahden kisastadionilla niinkuin poliisi vastikään sanoi?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/17-vuotias-poika-kaantyi-islamiin-ja-aikoi-iskea-lahden-kisastadionilla-on-nyt-vapaalla-jalalla-miksi-mm-kisoihin-terrori-iskua-suunnitellutta-nuorukaista-ei-saatu-oikeuteen/7552954
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/17-vuotias-poika-kaantyi-islamiin-ja-aikoi-iskea-lahden-kisastadionilla-on-nyt-vapaalla-jalalla-miksi-mm-kisoihin-terrori-iskua-suunnitellutta-nuorukaista-ei-saatu-oikeuteen/7552954
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaksi eri tapausta ilmeisesti, mutta minäkin näin MTV kolmosen uutisen jossa poliisi kiisti
ettei mitään radikalisoitunutta poikaa ole uhkaillut mitään, että se olisi vain joku humalainen, nyt uutista ei enään löydy.
Ikävä takaisku persuttelija palsta terroristille. Ullatus.
Tämän muslimiksi kääntyneen pojan terrori suunnitelmat tuli tietoon Usan viranomaisten peitetoiminnasta minkä ne sitten kertoi Supolle. Meillä kaikki Islam kytkökset yritetään salata viranomaisten taholta.
Asia olis todella jäänyt( jätetty) pimentoon ilman USA,n toimia.
CIA:n agentit värväävät netissä kaiken aikaa tekijöitä itsemurhaiskuille. Tämähän on jo pitkään tunnettu tosiasia. Kysymys on lähinnä siitä, kuka tuollaisista iskuista oikeasti hyötyy?
Mieleltään sairas teinipoika voi kokea hyötyvänsä päästessään ilmentämään sairauttaan joukkosurmaamalla ihmisiä uskontonsa nimissä. Mutta todelliset hyötyjät ovat niitä, jotka saavat tällä ajettua poliittisia tavoitteitaan. Kuka ylipäätään hyötyy joukkosurmista? Siitä että pelko ja ahdistus yhteiskunnissa lisääntyy?
Se joka voi sen perusteella oikeuttaa askel askeleelta syvenevää tyranniaa. Kasvavia "turvatoimia", joita kansa hurraa kunnes tajuaa niiden todellisen tarkoituksen olevan poliittisten vaikutusmahdollisuuksiensa mitätöiminen.